Varstvo okolja

Arhiv: Javna posvetovanja na ravni EU

Zmanjševanje količine odpadne embalaže
Evropska komisija (EK) vabi k posredovanju mnenja o zahtevah glede embalaže in odpadne embalaže v EU. Z namenom zmanjšanja količine odpadne embalaže in olajšanja recikliranja embalaže želi EK pridobiti mnenje kako doseči: • izboljšanje zasnove embalaže za spodbujanje ponovne uporabe in recikliranja • povečanje vsebnosti recikliranih materialov v embalaži • odprava odvečne embalaže • zmanjšanje količine odpadne embalaže. Posvetovanje je odprto
do 6. avgusta 2020
VEČ… 

Energijska učinkovitost stavb – posvetovanje o pobudi za „val prenove“
Velik delež stavb v EU je energijsko neučinkovitih. S strategijami za spremembo tega stanja se lahko zmanjšajo emisije CO2 v skladu s podnebnimi cilji EU. Pobuda za „val prenove“, ki je del zelenega dogovora EU, bi optimirala prenovo stavb po vsej EU, vključno s spodbujanjem naložb in financiranja. Namen tega posvetovanja je zbrati povratne informacije deležnikov o vrstah stavb, na katere bi se morala pobuda osredotočiti (socialna stanovanja, šole in bolnišnice so že zajeti). Posvetovanje je odprto
do 9. julija 2020
VEČ… 

Okolju prijazne naložbe – standard EU za „zelene obveznice“
Prehod na nizkoogljično gospodarstvo vključuje vlaganje v okolju prijazna sredstva in projekte. Spodbujanje javnih in zasebnih vlagateljev k nakupu „zelenih obveznic“ je pomemben način zbiranja potrebnega kapitala.
Cilj te pobude je privabiti več finančnih sredstev za trajnostne naložbe z vzpostavitvijo standarda EU za „zelene obveznice“, v katerem je jasno opredeljeno, za katera sredstva in projekte je mogoče porabiti denar. 
Posvetovanje o pobudi je odprto do 10. julija 2020. VEČ...
Posvetovanje o vzpostavitvi standarda za zelene obveznice je odprto
do 2. oktobra 2020. VEČ...

Uporaba blata iz čistilnih naprav v kmetijstvu
Evropska komisija (EK) vabi k posredovanju mnenja o pogojih in možnostih uporabe blata iz čistilnih naprav v kmetijstvu.
  Cilj pravil EU (Direktiva 86/278) je zagotoviti, da uporaba blata iz čistilnih naprav v kmetijstvu ne škoduje okolju, živalim in ljudem. Direktiva, ki je bila sprejeta pred 30 leti, ne ustreza več trenutnim potrebam in pričakovanjem, kot je ustrezno urejanje onesnaževal v blatu („nova onesnaževala“, kot so farmacevtski izdelki in mikroplastika). S to pobudo bo ocenjeno, kako učinkovita je bila direktiva, analizirana pa bodo tudi tveganja in priložnosti v zvezi z ravnanjem z blatom iz čistilnih naprav v kmetijstvu. Posvetovanje je odprto do 25. avgusta 2020.  
VEČ… 

Fotogalerija