Varstvo okolja

Strateški svet GZS za okolje

Strateški svet GZS za okolje (SSO GZS), ki ga vodi Vesna Nahtigal, generalna direktorica GZS; je bil imenovan na seji Upravnega odbora Gospodarske zbornice Slovenije 12. decembra 2019. Deluje kot posvetovalno telo in bo obravnaval za gospodarstvo pomembna okoljska področja z vidika prehoda v krožno gospodarstvo in trajnostnega razvoja, ob zagotavljanju ustrezne skrbi za zdravje ljudi in okolja.

 

Med ključnimi področji smo prepoznali predvsem zagotovitev ustreznega zakonodajnega okvira, ki podpira:

  •  vzpostavitev ustrezne infrastrukture za učinkovito ravnanje z odpadki,
  • izvajanje pristopov kot to določajo in omogočajo direktive EU na področju odpadkov,
  • izvajanje zakonodaje na področju emisij iz industrij,
  • izvajanje ukrepov zmanjševanja emisij in blaženja podnebnih sprememb ter prilagajanja nanje,

kot tudi prepoznavanje in podporo okoljskim prostovoljnim pobudam v gospodarstvu, kot so sistemi ravnanja z okoljem (EMAS, ISO 14001) in energijo (ISO 50001), okoljska zasnova proizvodov ter izmenjava dobrih praks z ustrezno vlogo spodbujevalnih mehanizmov kot je zeleno javno naročanje.

 


Seje SSO GZS (sporočila za javnost)

6. seja Strateškega sveta GZS za okolje: pripravljenost na dialog in konstruktivno sodelovanje z resornim ministrstvom

Ključno sporočilo 6. seje Strateškega sveta GZS za okolje je pripravljenost na konstruktivno sodelovanje in iskanje konkretnih rešitev na aktualna okoljevarstvena vprašanja, ki so na današnji seji izrazili tako predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) kot Ministrstva za okolje in prostor (MOP).

4. seja SSO: Za prehod v podnebno nevtralno gospodarstvo nujna tudi nizkoogljična elektrika in omrežje

Ljubljana, 4. maj 2021 - Na današnji, četrti seji Strateškega sveta za okolje (SSO) pri GZS so udeleženci razpravljali o potrebah gospodarstva za prehod v podnebno nevtralno, krožno prihodnost. Strinjali so se, da bi morale biti naložbe gospodarstva v ta namen izvedene v tem desetletju, kot to velja v drugih članicah EU. Investicije, ki bodo za prehod potrebne, bodo izjemno velike, zato bodo morale podprte tudi z javnimi sredstvi.

Arhivi