Celotno besedilo sporočila MOP:
Vlada je dala soglasje Ministrstvu za okolje in prostor (MOP), da prevzema in plačuje obveznosti preko načrtovanih pravic porabe v sprejetem proračunu države za leto 2021, na namenskih proračunskih postavkah, in sicer največ do skupne višine 179,4 milijona evrov. Zakon o varstvu okolja (ZVO-1) določa, da se v okviru državnega proračuna kot proračunski sklad ustanovi Sklad za podnebne spremembe za sofinanciranje ukrepov za blaženje in prilagajanje posledicam podnebnih sprememb. Sredstva Sklada za podnebne spremembe se skladno z Zakonom o javnih financah vodijo na evidenčnem računu v okviru računa proračuna, ki ga odpre država zaradi ločenega vodenja določenih prejemkov in izdatkov ter uresničevanja posebnega namena. Ta namen je prispevati k blaženju (to je zmanjševanju emisij toplogrednih plinov) podnebnih sprememb in prilagajanju nanje. Cena emisijskih kuponov na dražbah ostaja volatilna, zato je težko vnaprej natančneje oceniti višino prilivov iz prodaje emisijskih kuponov v letu 2021. Ob tem že dve leti deluje nov mehanizem za prenos emisijskih kuponov v rezervo za stabilnost trga, ki ga je vzpostavila Evropska komisija.
V Odloku o Programu porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe v obdobju 2021-2023 je bilo za leto 2021 ocenjeno, da bo Slovenija na dražbi ponudila 3,1 milijona emisijskih kuponov, vendar se je del teh, prav tako kot leta 2020 glede na poročilo Evropske komisije, prenesel v rezervo za stabilnost trga. Za oceno prilivov iz naslova prodaje emisijskih kuponov v letu 2021 se tako upošteva prodaja 2,454 milijona ton emisijskih kuponov in na podlagi gibanja cen iz preteklosti se ocenjuje letni priliv v višini 132,6 milijona evrov.
Ob pripravi odloka o Programu porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe v obdobju od 2021 do 2023 je bila opravljena ocena prilivov v višini 98,1 milijona evrov ob predpostavki, da bi bila cena emisijskih kuponov 37,76 evra na tono CO2. Ker pa so se cene kuponov v zadnjega pol leta bistveno povišale (povprečna cena znaša že več kot 52,6 evra na tono CO2), je prišlo do povečanja prilivov. Povprečna cena emisijskih kuponov je v novembru 2021 narasla na 65,37 evra na tono CO2 in se še povečuje. Zato se predlaga povečanje dovoljene porabe na namenskih postavkah pri Ministrstvu za okolje in prostor za dodatnih 72,6 milijona evrov. Na podlagi tega bo lahko MOP v letu 2021 prevzemal in povečeval obveznosti na namenskih proračunskih postavkah največ do skupne višine 179,4 milijona evrov.