Evropski parlament je objavil poglobljeno študijo, ki podaja analizo vrzeli v ciljnih politikah EU pri povečevanju industrijske energetske učinkovitosti, oceno sposobnosti električnega omrežja, da absorbira velika povečanja obnovljive energije in oceno potenciala energetske učinkovitosti obnovitvenega vala, vse tudi v navezavi na paket Pripravljeni na 55.
Evropska komisija je leta 2020 objavila svojo vodikovo strategijo z namenom povečanja količine vodika uporabljenega v industriji in prometnem sektorju, hkrati pa spodbuja uporabo proizvodnje vodika iz obnovljivih virov. Glavni cilj študije je pregled trenutnega stanja v zvezi z uresničevanjem vodikove strategije Evropske unije in opredeliti možnosti politike, ki odpravljajo vrzeli na petih področjih delovanja politike. Glede na ogromen potencial za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, proizvodnja obnovljivega vodika, to je uporaba električne energije iz obnovljivih virov za proizvodnjo vodika z vodno elektrolizo, se zdi obetavna možnost za razogljičenje industrije EU, zlasti za energetsko intenzivne industrijske sektorje, ki jih je težko dekarbonizirati.
Izvoz izdelkov, ki jih je mogoče reciklirati, se je leta 2020 povečal https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20211124-1 Stopnja krožne uporabe materiala v EU se je leta 2020 povečala https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20211125-1 Prvič objavljene ocene četrtletnih emisij toplogrednih plinov v EU https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20211129-1 Leta 2020 uvoz v EU presegel izvoz proizvodov zelene energije https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20211202-1 Okoljski davki v EU Okoljski davki EU so v letu 2020 predstavljali 5,4 % prihodkov od davkov in socialnih prispevkov. Ta delež se je med državami članicami EU močno razlikoval. Največje deleže v EU so imele Slovenija (12,3 %), Latvija (10,1 %), Bolgarija (9,9 %) in Grčija (9,1 %), medtem ko Nemčija (4,1 %), Slovaška (4,0 %) in Luksemburg (3,5 %) najmanjši deleži. https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20211214-2
Forum za nadzor izvoza 2021 (2021 Export Control Forum) je potekal 8. decembra 2021, na kateremu so razpravljali o nedavnem razvoju nadzora izvoza v Evropski uniji in po svetu, vključno z začetnimi koraki za izvajanje nove uredbe o dvojni rabi, ki velja od 9. septembra 2021. Celoten dogodek je na voljo za ogled na https://www.fu.gov.si/carina/prepovedi_in_omejitve/blago_z_dvojno_rabo/#c1393
Inšpektorat za okolje in prostor je v letošnjem letu skupaj s Finančno upravo Republike Slovenije (FURS) izvedel usmerjeno akcijo nadzorov nad izpolnjevanjem obveznosti zavezancev glede vpisa v evidenco oseb, ki dajejo embalažo v promet, vodenjem evidenc o dajanju embalaže v promet in poročanju o embalaži, dani v promet. Uredba o embalaži in odpadni embalaži (nova Uredba EOE), ki je začela veljati 24. 4. 2021, je na novo opredelila obveznosti za vse proizvajalce (proizvajalec je embaler, pridobitelj embaliranega blaga, proizvajalec ali pridobitelj servisne embalaže ali tuje podjetje), ki dajejo embalažo na trg v Republiki Sloveniji (RS), ne glede na njeno količino, in sicer: do 24. 5. 2021 se je bilo potrebno vpisati v evidenco proizvajalcev, do 1. 7. 2021 vzpostaviti evidenco o dajanju embalaže na trg RS in do 30. 10. 2021 prvič kvartalno poročati o embalaži dani na trg RS.
Evropska komisija v tem poročilu podaja povzete podatke, zbrane od držav članic v obdobju izvajanja 2013–2018, ter dejavniki napredka, doseženega od izboljšanja sistema poročanja leta 2018 (glej oddelek 2), in ocene izvajanja direktive o industrijskih emisijah iz leta 2020 (glej oddelek 5). V tem poročilu so opisani tudi drugi ukrepi na ravni EU, ki se izvajajo v podporo izvajanju direktive o industrijskih emisijah.
Evropska komisija je začetek decembra vzpostavila geografski laboratorij za energijo in industrijo, uporabniku prijazno spletno orodje, ki podjetjem in načrtovalcem energetske infrastrukture zagotavlja geoprostorske informacije. Interaktivni zemljevid omogoča spletno upravljanje podatkov, vizualizacijo in analizo podatkov, povezanih z energijo in industrijo. Prikazuje, kje najti čisto energijo, ali je vzpostavljena potrebna infrastruktura in ali so na voljo zemljišča za namestitev obnovljivih virov energije.
Energetsko intenzivna podjetja so upravičena do znižanja prispevka iz 16. člena Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije (ZSROVE) pod pogoji, da: izvajajo ukrepe iz energetskega pregleda na podlagi zakona, ki ureja učinkovito rabo energije; izvajajo sistem upravljanja z energijo v skladu s standardom SIST EN ISO 50001 ali sistem upravljanja z okoljem v skladu s standardom SIST EN ISO 14001 ter je izveden minimalni pregled v skladu s Prilogo A, točko A.3 standarda SIST ISO 50002, ki se izvede vsaka štiri leta; ali proizvajajo energijo iz obnovljivih virov energije. Ocenjeno je, da se število odjemalcev, ki so upravičeni do olajšave, ne bo bistveno spremenilo. Gre za energetsko intenzivne odjemalce električne energije, od katerih večina že izvaja ukrepe, ki so kot dodatni pogoj zapisani v ZSROVE. Odjemalcem je v interesu, da izvedejo energetski pregled in določijo ukrepe za povečanje energetske učinkovitosti, saj lahko tako znižajo svoje stroške za energijo.
Agencija Evropske unije za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER) je objavila predhodno poročilo o visokih cenah energije v Evropi in sedanji zasnovi veleprodajnega trga z električno energijo, ki je bilo objavljeno 15. novembra. Končno poročilo naj bi bilo pripravljeno aprila 2022.
Gospodarska zbornica Slovenije je pripravila predlog sheme pomoči zaradi visokih dvigov cen energentov, predvsem električne energije in zemeljskega plina, ki gospodarstvo postavljajo pred nepredstavljive izzive. To zlasti velja za energetsko intenzivna podjetja, se pa v zadnjih tednih s tem soočajo tudi številni drugi gospodarski subjekti.