Objave v Uradnem listu EU, s področja okolja in energije, od 22. 12. 2021 do 26. 1. 2022.
Objave zakonodajnih predpisov v Uradnem listu RS, s področja varstva okolja in energije.
Objave zakonodajnih predpisov v Uradnem listu RS, s področja varstva okolja in energije v letu 2021.
Minister za okolje in prostor mag. Andrej Vizjak je na novinarski konferenci predstavil ključne dosežke Ministrstva za okolje in prostor v času predsedovanja Slovenije Svetu EU. Ministrstvo je doseglo uspehe tako na okoljskem kot prostorskem področju.
Vlada je sprejela Letno poročilo o dejavnosti in poslovanju Eko sklada za leto 2020. Ob tem je odločila, da presežek prihodkov sklada nad odhodki iz leta 2020 v višini 492.814,95 evra ostane nerazporejen. Eko sklad je v letu 2020 dodeljeval nepovratne finančne spodbude na podlagi Zakona o učinkoviti rabi energije ter na podlagi programa Sklada za podnebne spremembe. Iz obeh virov sredstev je bilo v letu 2020 zagotovljenih 48,5 milijona evrov nepovratnih sredstev, in sicer za dvig razpisanih sredstev v okviru javnih pozivov, ki so ostali v veljavi še iz preteklih let in za šest novih javnih pozivov. Osem milijonov evrov je bilo namenjenih za naložbe podjetij v učinkovito rabo energije.
Obveznost dajanja obnovljivih virov energije na trg za rabo v prometu je urejena z Uredbo o obnovljivih virih energije v prometu. Novelacija predmetne uredbe je bila potrebna zaradi spremembe evropske zakonodaje, ki bistveno posega v obstoječo nacionalno zakonodajo. Akt uvaja novo, bolj razčlenjeno terminologijo vrst biogoriv, določa nove cilje, pri čemer uvaja tudi cilje na ravni različnih fosilnih goriv in biogoriv ter nov način izračuna energijskega deleža obnovljivih virov energije v prometnem sektorju.
Onesnaženost zraka z delci PM10 je bila v letu 2020 nizka in prvič od začetka meritev na nobenem merilnem mestu Državne merilne mreže za spremljanje kakovosti zunanjega zraka vsota prekoračitev mejne dnevne vrednosti za delce PM10 (50 μg/m3) ni presegla števila 35, ki je dovoljeno za celo leto.
Na seji Strateškega sveta za energetski prehod (SSEP) pri GZS, 14. januarja, je bila v ospredju še vedno nerešena problematika visokih cen energije za gospodarstvo, ki zaradi izrednih razmer pričakuje takojšnjo pomoč. Člani SSEP opozarjajo tudi na nujnost sprejemanja strateških odločitev na področju energetike, ki se v zadnjih letih prepogosto odlagajo na kasnejše obdobje, medtem pa Slovenija plačuje kazni in nenazadnje ostajamo povsem nezavarovani pred razsežnostmi vseevropske energetske krize, ki smo ji priča.
V anketi, ki jo je GZS izvedla med gospodarskimi subjekti, je sodelovalo 148 podjetij. Glede na njihovo skupno porabo energije ocenjujemo, da gre za reprezentativni vzorec. Skoraj polovica podjetij opozarja, da je njihov dolgoročni obstoj ogrožen, 12 odstotkov pa kot ukrep za obvladovanje povišanih strokov energentov navaja zaustavitev proizvodnje. Stroški za energijo so namreč v letu 2021 glede na 2020 podjetjem porasli za blizu 18 odstotkov. Ocenjeni stroški za energijo v letu 2022 pa naj bi za skoraj 128 odstotkov presegli stroške energije v letu 2021.
Agencija za energijo je določila regulativni okvir elektrooperaterjev in omrežnino za regulativno obdobje 2022. Nove tarifne postavke omrežnine začnejo veljati 1. januarja 2022. Omrežnina za distribucijski sistem je dobrih 14 % višja, omrežnina za prenosni sistem ostaja nespremenjena.