
Svetovalni inženiring v Sloveniji danes stoji na razpotju. Po sedmih ali osmih letih počasnega okrevanja in obetavnega gospodarskega zagona gradbenega sektorja, kjer so prihodki ponovno dosegli zavidljive ravni, se zdi, da del panoge - svetovalni inženiring - pri tem napredku ni enakovredno sodeloval. Kljub ključni vlogi pri pripravi, umeščanju v prostor, projektiranju, vodenju in nadzoru projektov ostaja pogosto spregledan in sistemsko podcenjen.
Letošnji strokovni posvet naslavlja prav to temeljno neskladje: »svetovalni inženiring kot poraženec zadnjega investicijskega ciklusa«. Slabša dodana vrednost, pomanjkanje razvojnih spodbud, podplačanost kadra in zmanjševanje konkurenčnosti kažejo na resno krizo v panogi, ki pa ni le težava posameznih podjetij - dolgoročno ogroža kakovost in uspešnost celotnega investicijskega procesa.
Skozi pester program predavanj in razprav bomo izpostavili izzive projektiranja, umeščanja v prostor, vodenja in nadzora projektov ter podali konkretne predloge za izboljšanje razmer. Ob tem želimo spodbuditi odločevalce in investitorje, da prepoznajo strateški pomen svetovalnega inženiringa ter zagotovijo pogoje za njegov trajnostni razvoj.
Le z neodvisnim, strokovno usposobljenim in ustrezno vrednotenim svetovalnim inženiringom bomo lahko v prihodnosti zagotavljali premišljene, učinkovite in trajnostne gradbene projekte. Naj bo ta posvet korak v pravo smer.
PROGRAM POSVETA:
Uvodni nagovori
9.00 – 9.30
- Predsednik ZSI, Tadej Pfajfar
- Generalna direktorica GZS, Vesna Nahtigal
- Državni sekretar Ministrstvo za prostor, Miran Gajšek
- Ministrica, Alenka Bratušek, tbc
SVETOVALNI INŽENIRING – Poslovanje
9.30 – 9.45, Poslovanje podjetij svetovalnega inženiringa, Bojan IVANC, GZS
SVETOVALNI INŽENIRING - Umeščanje v prostor, projektiranje in nadzor
9.45 – 11.15
- Kompleksnost umeščanja v prostor ob fiksni ceni inženirskih storitev, Jure Zavrtanik, LUZ, d.d.
- Ceste in železnice – izzivi v projektiranju , Marko Žibert, ELEA, d.o.o.
- Ali potrebuje projektantska pogodba svoje poglavje v obligacijskem zakoniku? Barbara Vihar, direktorica LINEAL, d.o.o.
- Svetovalni inženiring – dodana vrednost ali nepotreben strošek v investicijskem procesu, Tatjana Vresk, Savaprojekt d.d. in Petra Žarn, Savaprojekt d.d.
- Projektiranje pod pritiskom: Fiksne cene, neusklajena pričakovanja in vloga projektanta v izvedbi, Dr. Franc Sinur, glavni direktor IBE, d.d.
- Nadzor na železniških projektih – ugotovitve in priporočila , Borut Žličar, DRI upravljanje investicij, d.o.o.
11.15 – 11.45 odmor
11.45 – 12.30 OKROGLA MIZA: kako zagotavljati kakovost pri umeščanju projektov v prostor, projektiranju in nadzoru nad gradbenimi projekti
- Maja Žitnik, MOL Ljubljana
- Marjan Pipenbaher, Pipenbaher inženirji, d.o.o.
- Andrej Jan, PNZ, d.o.o.
- Anjo Žigon, ELEA, d.o.o.
- Stane Hribar, PROCTOR, d.o.o.
12.30 – 13.15 SVETOVALNI INŽENIRING – strokovne rešitve in FIDIC
- Koncept vodenja prometa na območju Ljubljane, Gregor Pretnar, Aleš Mlakar, PNZ
- Nove knjige FIDIC, Vekoslav Korošec, Metod Di Batista
- Akademija gradbenih investicij (AGI) in zaključek srečanja, Slovenko Henigman
13.15 Skupno druženje ob kosilu
Na posvet ste vabljeni: naročniki, svetovalni inženirji (projektanti, nadzorniki,…), gradbeni izvajalci, predstavniki izobraževalnih ustanov, inštitutov, univerz in državne administracije
Strokovna gradiva na posvetu:
• Vloga svetovalnega inženiringa v slovenskem gradbeništvu, Analitika GZS, 2025
• Svetovalni inženiring v investicijskem procesu, bilten ZSI, 2025
• 30 let inženiringa, 2024
Kotizacija:
• člani GZS: 250 EUR + DDV
• nečlani GZS: 320 EUR + DDV
V kotizacijo je zajeto: udeležba na posvetu, dostop do predstavitev, zgoraj naštete strokovne publikacije, postrežba v odmoru in stoječi bife v času kosila.
Dodatne informacije:
Kreditne točke IZS:
Pooblaščeni in nadzorni inženirji za udeležbo na dogodku pridobite 2 kreditni točki iz izbirnih vsebin skladno s splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev.