Z ministrico o problematiki sadjarstva
Suša, poreklo sadja, strateški načrt, izenačitev razlik v obdavčitvah fizičnih in pravnih oseb v kmetijstvu in drugi izzivi, so bile osrednje teme srečanja predstavnikov Združenja slovenskih sadjarjev s kmetijsko ministrico. Posebej so izpostavili sušo v sadjarstvu, kjer želijo odgovor MKGP o načrtovanih izplačilih odškodnin za lanskoletno sušo.
Pereča je problematika porekla sadja in zelenjave, kjer so izpostavili nujnost poostritve nadzora porekla in s tem tudi ostankov FFS v sadju v javnih zavodih in trgovskih sistemih ter povišanje kazni za kršitelje. Prav tako so poudarili pomen izvedbe promocijskih aktivnosti za promocijo sadja iz sheme »Izbrana kakovost Slovenij« v javnih zavodih.
Ministrici so predstavili konkretne predloge za spremembo Strateškega načrta SKP po letu 2023, kjer bi bila dana možnost večkratne prijave na javni razpis za več vrst naložb s strani enega upravičenca, povišanje zgornje omejitve pridobitve sredstev iz 800.000 na vsaj 3 mio EUR za kmetijska podjetja, dvig višine subvencioniranja naložb pri javnih razpisih vezanih na pridelavo sadja in zelenjave ter možnost individualnih naložb za hladilnice.
Ministrico so opozorili tudi na nujnost priprave predloga izenačitve obdavčitev zaposlenih v kmetijskih dejavnostih v okviru gospodarskih družb, v primerjavi z obdavčitvami kmetov kot fizičnih oseb in izpostavili problematiko sezonske delovne sile v sadjarstvu.
Ministrstvo je obljubilo, da bo aktivno pripomoglo k reševanju navedenih izzivov s ciljem ohraniti slovensko sadjarstvo in prispevati k zadostni samooskrbi s slovenskim sadjem.
Združenje evropskih vinarjev o označevanju vina
Označevanje vina in novo nastajajoča zakonodaja sta bili v ospredju sestanka nacionalnih združenj v okviru Evropskega združenja vinarjev. Udeleženci so se seznanili s pripravo zdravstvenih opozoril na vinu, govorili o embalaži in odpadni embalaži ter razpravljali o odprtih vprašanjih pri poslovanju z Indijo.
Na generalni skupščini so člani potrdili finančno poročilo za leto 2022 in načrt za leto 2023 ter obravnavali akcijski načrt združenja. Letna skupščina Evropskega združenja vinarjev bo letos potekala 27. in 28. junija 2023 v Ljubljani.
Združenje za žgane pijače imelo prvo skupščino
Seznanitev z ugotovitvami nadzora v letu 2022 nad žganimi pijačami in predstavitev ključnih pomanjkljivosti, vezanih predvsem na registracijo nosilcev, HACCP načrte, skladnost označevanja, trženje v gostinskih obratih, skladnost z vzorčenjem in sodelovanje z Europolom so bile vsebine, ki so jih v uvodu prve letne skupščine Združenja za žgane pijače podali gostji iz Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
V razpravi, so člani spregovorili o konkretnih aktivnostih združenja za spremembo tehničnih dokumentacij za tradicionalne slovenske žgane pijače (Domači rum, Pelinkovec, Dolenjski sadjevec, Brinjevec).
V nadaljevanju skupščine so člani potrdili poročilo o delu združenja v letu 2022 in pregledali načrt aktivnosti za letošnje leto. Največji poudarek bo namenjen aktivnostim za doseganje 3 ciljev, to je vplivu na pristop pristojnih organov, vplivu na kakovost žganih pijač in zaupanju v poslanstvo združenja. Združenje za žgane pijače, ki deluje v okviru GZS – ZKŽP je bilo ustanovljeno lani oktobra.
Kadroviki o podatkih in njihovem pomenu
Zajemanje podatkov v HR procesu in njihova kvalitetna uporaba pri izboljšanju procesa upravljanja z zaposlenimi so bile osrednje teme intervizijske skupine za razvoj človeških virov.
Ključno pri strateškem načrtovanju HR aktivnosti je dobro poznavanje stanja. To nam lahko zagotovijo le točni podatki, merjenje in spremljanje. V svetu ljudi in kadrov se vsega ne da izmeriti. Znane so številne metode, ki omogočajo merjenje, da tako lažje bolj objektivno in tudi bolj uspešno upravljamo z zaposlenimi. Predstavljene so bile metode merjenja na ravni posameznika, timov in organizacij.
Arhiv vseh izpostavljenih dogodkov
ZKŽP združuje, povezuje in zastopa kmetijska in živilska podjetja v odnosu do državnih organov in evropskih panožnih združenj, oblikuje stališča in politiko do socialnih partnerjev, pospešuje razvoj dejavnosti, pretok znanja in idej ter prenaša dobre slovenske in evropske prakse. Zagotavlja strokovno pomoč v obliki svetovanja, izobraževanja, informiranja in usposabljanja.