Regionalna zbornica Gorenjska

Novice


Pomembne novosti na področju trajnostnega poročanja in skrbnega pregleda v podjetjih

🔔 Pomembne novosti na področju trajnostnega poročanja in skrbnega pregleda v podjetjih

V okviru prizadevanj EU za poenostavitve in večjo predvidljivost za podjetja, je bil sprejet prvi sveženj sprememb v okviru OMNIBUS I, ki prinaša pomembne zamike rokov in vsebinske prilagoditve na področju trajnostnosti. V nadaljevanju podajamo pregled najnovejših zakonodajnih sprememb, ki zadevajo širok krog podjetij.

📘 Direktiva (EU) 2025/794 z dne 14. aprila 2025 spreminja direktivi (EU) 2022/2464 in (EU) 2024/1760 glede datumov uporabe zahtev poročanja podjetij o trajnostnosti in skrbnega pregleda (»Stop the clock«).

Z direktivo so bile na področju trajnostnega poročanja in skrbnega pregleda sprejete pomembne spremembe.

📅 Direktiva je bila objavljena 16. aprila 2025 in začela veljati 17. aprila 2025. Države članice morajo zakonodajo uskladiti do 31. decembra 2025.

 

📄 Bistvene spremembe glede trajnostnega poročanja (CSRD)

🔹 Podjetja, ki bi po prejšnji ureditvi morala pripraviti poročila za poslovno leto z začetkom 1. 1. 2025, bodo sedaj zavezana šele s poslovnim letom, ki se prične 1. 1. 2027.
(Velja za velika podjetja in obvladujoča podjetja velikih skupin, ki niso bila zavezana k poročanju za leto 2024.)

🔹 Podjetja, ki bi morala poročati za poslovno leto z začetkom 1. 1. 2026, bodo sedaj zavezana šele s poslovnim letom, ki se prične 1. 1. 2028.
(Gre za mala in srednja podjetja, ki so subjekti javnega interesa.)


🔍 Spremembe glede skrbnega pregleda (CSRDDD)

🔹 Nov rok za implementacijo CSRDDD v nacionalne pravne rede je 26. 7. 2027, kar pomeni zamik za 1 leto.

🔹 Zamiki rokov za uporabo v praksi:
Prejšnja ureditev je določala začetek uporabe pri določenih zavezancih že leta 2027, zdaj pa bo uporaba v prvi skupini zavezancev pričela 26. 7. 2028.
Temu primerno se zamikajo tudi roki za preostale skupine.

Dodatno: Drugi sveženj ukrepov v okviru OMNIBUS I prinaša tudi vsebinske poenostavitve poročanja (npr. nova opredelitev zavezancev, revizija standardov poročanja, obveznosti po vrednostni verigi).
Ta predlog je še v zakonodajni proceduri na ravni EU, njegov sprejem lahko pričakujemo v prihodnjih mesecih.

 

Spremljajte nas še naprej, saj bomo o sprejemu drugega svežnja in vseh nadaljnjih zakonodajnih spremembah sproti obveščali.
Za podjetja, ki jih spremembe zadevajo, svetujemo, da pravočasno prilagodijo svoje notranje procese in spremljajo implementacijo na nacionalni ravni.

Fotogalerija





 

Arhivi