Varstvo okolja

Arhiv: Pošiljke odpadkov – pregled in ocena revizije pravil EU

Evropska komisija vabi zainteresirano javnost k sodelovanju, da do 20. julija poda svoje mnenje o zagotavljanju politike EU v zvezi s pošiljkami odpadkov, v smeri spodbujanja krožnega gospodarstva. V okviru tega pregleda se proučujejo tudi načini za zmanjšanje izvoza odpadkov, na primer prek: boljšega sistema inšpekcijskih pregledov ukrepov proti nezakonitim pošiljkam ukrepov za preprečevanje morebitnih škodljivih posledic na okolje in zdravje, ki bi jih povzročile pošiljke odpadkov v države zunaj EU.

Arhiv: Pojasnilo MOP v zvezi s pripravo ZIUZEOP

Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je podalo pojasnilo vezano na številne objave in izjave v javnosti v zvezi s pripravo Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 (ZIUZEOP). MOP meni, da sta strokovnost in kvaliteta zagotovljena, saj je strokovnost EU standard, ki ga Slovenija tudi udejanja. Ukrepi za učinkovitejšo gradnjo so namenjeni učinkovitejšim, hitrejšim postopkom, nikakor pa ne škodovanju okolja in narave.

Arhiv: Javno posvetovanje o Evropskem podnebnem paktu

Evropska komisija je do 17. junija odprla javno posvetovanje o Evropskem podnebnem paktu. Zeleni dogovor je nova strategija EU za boj proti podnebnim spremembam, ki naj bi evropsko gospodarstvo naredila trajnostno, čistejše, varnejše in bolj zdravo. Preko javnih posvetovanj lahko izrazite svoje mnenje o vidikih zakonodaje in politik EU, preden Komisija dokončno oblikuje svoje predloge.

Arhiv: Priprava načrta upravljanja voda na vodnih območjih (NUV III)

Ministrstvo za okolje in prostor z javnim naznanilom obvešča vse zainteresirane javnosti o pripravi Načrta upravljanja voda na vodnem območju Donave za obdobje od 2022 – 2027 in Načrta upravljanja voda na vodnem območju Jadranskega morja za obdobje od 2022 – 2027 (NUV III). Predloge in pobude lahko posredujete preko e-pošte: gp.mop@gov.si ali po pošti na naslov ministrstva.

Arhiv: Iz Uradnega lista EU

Objave v Uradnem listu EU, s področja okolja in energije, od 23. 4. do 27. 5. 2020.

Arhiv: Iz Uradnega lista RS

Objave zakonodajnih predpisov v Uradnem listu RS, s področja varstva okolja in energije.

Arhiv: Strategija EU za biotsko raznovrstnost do leta 2030

Arhiv: Strategija EU za biotsko raznovrstnost do leta 2030

Evropska komisija (EK) je objavila Strategijo EU za biotsko raznovrstnost do leta 2030 z naslovom »Vrnimo naravo v naša življenja«. EK je objavila tudi drugo strategijo - »Od vil do vilic«, za pravičen, zdrav in okolju prijazen prehranski sistem. Obe strategiji se medsebojno dopolnjujeta z namenom združiti naravo, kmetovalce, podjetja in potrošnike v skupnem prizadevanju za trajnostno prihodnost. EK vabi širšo javnost k sodelovanju v široki javni razpravi. https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal/actions-being-taken-eu/eu-biodiversity-strategy-2030_en Medtem, ko Svetovni dan varstva okolja obeležujemo prihodnji teden, pa so pretekli teden potekali dogodki v luči ohranjanja narave in bio diverzitete (Mednarodni dan biotske raznovrstnosti, teden slovenskih gozdov, Svetovni dan čebel, Evropski dan Nature 2000). https://www.gov.si/novice/2020-05-21-jutri-obelezujemo-mednarodni-dan-biotske-raznovrstnosti-letos-pod-geslom-resitve-so-v-naravi/ https://www.stat.si/StatWeb/News/Index/8833 https://www.gov.si/novice/2020-05-21-tretjic-smo-praznovali-svetovni-dan-cebel/ https://www.kgzs.si/novica/evropski-dan-nature-2000-2020-05-21

Arhiv: Lani nižje emisije toplogrednih plinov

Sektorji vključeni v sistem trgovanja s toplogrednimi plini (EU ETS) so na ravni EU lani glede na leto 2018 zmanjšali emisije toplogrednih plinov za 8,7 %. Znižanje v pretežni meri odraža 15 % zmanjšanje proizvodnje električne energije iz naslova rabe lignita in premoga, ki ju je v pretežni meri nadomestil zemeljski plin ter obnovljivi viri. Emisije iz letalskega prometa so bile lani višje za 1 %. V Sloveniji je bilo v letu 2019 glede na leto 2018 4,9 % manj emisij CO2 iz naslova rabe energije, na ravni EU pa je beleženo znižanje za 4,3 %. Po oceni Eurostata ja glavni razlog za znižanje bistveno povišana cena emisijskih kuponov oziroma pravic do emisij v letu 2019 v primerjavi z letom 2018 (> 25 € / t CO2). Za nadomestitev zmanjšane uporabe trdnih goriv države uporabljajo več zemeljski plin in več obnovljivih virov energije za proizvodnjo električne energije in / ali uvoz manjkajoče električne energije iz drugih držav.

Arhiv: Sprememba uredbe za povečanje deleža OVE v bruto rabi končne energije

Z implementacijo sprememb in dopolnitev uredbe, ki stopi v veljavo 5. junija, bo ukrep podpor prispeval k povečanju deleža obnovljivih virov energije (OVE) v rabi bruto končne energije. Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o podporah elektriki, proizvedeni iz OVE in SPTE je izdana na podlagi sprememb Energetskega zakona (EZ-1C). Uredba me drugim ureja in določa: https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2020-01-1102 https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2020-01-0977

Arhiv: Smernice EU za varno vrnitev na delovno mesto po koronavirusni krizi

V smernicah, ki jih je sooblikovala evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA), bodo delodajalci našli odgovore na konkretna vprašanja, na primer o tem, kako čim bolj zmanjšati izpostavljenost koronavirusu na delovnem mestu, kako posodobiti oceno tveganja in poskrbeti za zaposlene, ki so zboleli, pa tudi nasvete za načrtovanje in učenje za prihodnost in ohranjanja dobre obveščenosti. EU-OSHA je ravno danes objavila novico, da je Gorenje, d.d. prejelo pohvalo, ker je nevarne snovi nadomestilo z manj nevarnimi, s čimer je zmanjšalo število uporabljenih kemikalij in izpostavljenost tem kemikalijam na delovnem mestu. https://osha.europa.eu/sl/oshnews/manufacturing-company-slovenia-reduces-exposure-workers-hazardous-substances