1. maja je začel veljati Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (ZIUZEOP-A), ki na podlagi 41. člena daje možnost izvajalcem javne službe zbiranja komunalne odpadne embalaže, da odpadno embalažo, ki je niso prevzele družbe za ravnanje z odpadno embalažo, sami oddajo v nadaljnjo obdelavo izvajalcem obdelave. Stroške ravnanja z odpadno embalažo bo prevzela država. https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2020-01-0901
Evropska komisija (EK) je Nemčijo, Avstrijo in Slovenijo pozvala k pravilnemu prenosu pravil EU o celovitem preprečevanju in nadzorovanju onesnaževanja okolja, ki je posledica industrijskih dejavnosti, v nacionalno zakonodajo. Direktiva o industrijskih emisijah (Direktiva 2010/75/EU) določa pravila o dejavnostih, ki vključujejo preprečevanje ali zmanjšanje emisij v zrak, vodo in tla ter preprečevanje nastajanja odpadkov. Slovenija nekaterih določb direktive ni pravilno prenesla. Med drugim pogoj enakovredne stopnje varstva okolja kot celota ni ustrezno uzakonjen, manjkajo pa tudi pogoji v dovoljenju, ki so specifični za obrat in izhajajo iz posamezne ocene. Zato je področje uporabe Direktive ožje, kot bi bilo ustrezno.
Nezaželeno uhajanje plastike v okolje je ena ključnih tematik, povezanih z odgovornim ravnanjem z okoljem. Plastični proizvodi za enkratno uporabo predstavljajo po številu približno polovico vseh morskih odpadkov, najdenih na evropskih obalah. Kateri so že dogovorjeni ukrepi EU na tem področju? Kako se odzivajo in pripravljajo podjetja na preprečevanje tovrstnega onesnaženja? Odgovore na ta in podobna vprašanja bomo iskali na letošnjem e-okoljskem dnevu. Program in obvezna prijava na
Javno-zasebno partnerstvo BBI JU podpira oblikovanje novih vrednostnih verig v bioosnovani industriji; od prepoznavanja in preverjanja surovinskih virov in postopkov do izdelkov in njihovega tržnega preboja.
5. junij: Okoljski dan gospodarstva 2020 v mednarodni in virtualni obliki (več kmalu) https://okoljskidan.gzs.si/ Več dogodkov GZS >>> https://www.gzs.si/Dogodki
Evropska komisija je v začetku aprila objavila razpis za zbiranje predlogov projektov za sofinanciranje iz programa LIFE za leto 2020. Za financiranje projektov s področij ohranjanja narave, varstva okolja in učinkovite rabe virov ter podnebnih ukrepov je na voljo dobrih 450 milijonov evrov. Letos je kar precej novosti, ki so predvsem posledica ukrepov zaradi razglašene pandemije virusa COVID-19. Zainteresirani prijavitelji se lahko udeležijo virtualnega informativnega dne, ki ga organizira Evropska komisija 30. 04. 2020.
Z namenom zajezitve morebitnega širjenja virusnih obolenj je vložišče Eko sklada začasno zaprto za stranke. Vloge in vse druge dokumente (npr. dopolnitve, dopise) lahko pošljete po pošti ali po ELEKTRONSKI POTI - tudi BREZ varnega elektronskega podpisa, in sicer na elektronski naslov: ekosklad@ekosklad.si. Odločbe, ki jih bodo izdali v tem času, vam bodo vročene v najkrajšem možnem času po prenehanju veljavnosti interventnega zakona, ker jih morajo v skladu z zakonodajo vročati osebno.
Razmišljate o konkretnih ukrepih za prehod v krožno gospodarstvo? Preizkusite spletno platformo »Danube goes circular« z virtualno tržnico, ki omogoča zapiranje blagovnih, snovnih in odpadkovnih tokov. Poleg virtualne tržnice platforma ponuja možnost iskanja RR partnerjev na območju Podonavja, na voljo pa so tudi osnovne informacije o glavnih akterjih in delovanju shem razširjene odgovornosti proizvajalcev in tudi druge koristne informacije za podjetja, ki želijo opraviti prve premike k bolj krožnemu načinu delovanja.
Vabimo, da se seznanite z najnovejšimi poslovnimi priložnostmi ter borzo inovacij, znanja in tehnologij mreže EEN, največje podporne mreže za majhna in srednja velika podjetja na področju mednarodnega poslovnega sodelovanja.
Vabimo vas, da predloge in pripombe, ki jih boste naslovili na pristojno institucijo, posredujete tudi na Službo za varstvo okolja, na antonija.cerar@gzs.si