Varstvo okolja

Arhiv: Vse več pozivov k podpori industrije za reciklažo plastike

Močan padec cen in povpraševanja po reciklirani plastiki, ki ne more konkurirati cenam izvornih polimerov zaradi padca vrednosti surove nafte, ekonomsko ogrožajo številna podjetja za reciklažo plastike v Evropi. Pozivi za ukrepanje na nivoju EU in držav članic, da naj se reciklažna industrija podpre v načrtih okrevanja in prehodu na krožno gospodarstvo, prihajajo s strani združenj za reciklažo. V kolikor se trend ne bo v prihodnosti popravil, bodo pod vprašajem tako cilji iz Zelenega dogovora kot tudi novega Akcijskega načrta EU za krožno gospodarstvo. Edini pozitivni razvoj je povezan z recikliranim PET materialom za pakiranje živil, ki je zaradi ciljev reciklirane vsebnosti, ki jih je določila direktiva o plastiki za enkratno uporabo (t.i. SUP Direktiva), obdobje prešel s stabilnim povpraševanjem in cenami, saj se proizvajalci pijač v plastenkah pripravljajo na prihajajoče cilje za leti 2025 in 2030.

Arhiv: Zmanjševanje količine odpadne embalaže – pregled pravil

Evropska komisija (EK) vabi k posredovanju mnenja o zahtevah glede embalaže in odpadne embalaže v EU. Z namenom zmanjšanja količine odpadne embalaže in olajšanja recikliranja embalaže želi EK pridobiti mnenje kako doseči: • izboljšanje zasnove embalaže za spodbujanje ponovne uporabe in recikliranja • povečanje vsebnosti recikliranih materialov v embalaži • odpravo odvečne embalaže • zmanjšanje količine odpadne embalaže. Posvetovanje je odprto do 6. avgusta 2020.

Arhiv: Prvi SUPer GOSTINEC v Sloveniji

Arhiv: Prvi SUPer GOSTINEC v Sloveniji

Z veseljem sporočamo, da je podjetje Sovita d.o.o. prvo gostinsko podjetje v Sloveniji, ki je sprejelo zavezo »SUPer GOSTINEC Brez plastike za enkratno uporabo« in s tem prejelo znak, ki ga podeljuje Služba za varstvo okolja na GZS. Podjetje bo pričelo s pilotnim izvajanjem zahtev Direktive o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje (t.i. SUP Direktiva). Zavezali so se zmanjšati porabo plastike za enkratno uporabo v poslovalnici na Dimičevi 13 v Ljubljani. Aktivnosti se izvajajo v okviru projekta »Piloting marine litter Prevention and Mitigation Measures in Mediterranean Marine Protected Areas«, katerega podpira organizacija MIO-ECSDE iz Grčije, v sklopu Interreg MED projekta »Plastic Busters« in ga sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj. Vljudno vabljeni vsi gostinci v Sloveniji, ki si želite storiti korak naprej pri poslovanju brez plastike za enkratno uporabo. Za vsa vprašanja se lahko obrnete na Andrejo Palatinus (andreja.palatinus@gzs.si, 01/58 98 187).

Arhiv: Iz Uradnega lista EU

Objave v Uradnem listu EU, s področja okolja in energije, od 18. 6. do 16. 7. 2020.

Arhiv: Iz Uradnega lista RS

Objave zakonodajnih predpisov v Uradnem listu RS, s področja varstva okolja in energije.

Arhiv: Višina penalov za ne predane emisijske kupone

Upravljavci naprav ali operatorji zrakoplovov, vključeni v sistem trgovanja z emisijskimi kuponi, morajo v register Unije do 30. aprila tekočega leta predati emisijske kupone v količini, ki ustreza količini emisije toplogrednih plinov, ki sta jo naprava ali zrakoplov izpustila v ozračje v preteklem letu. V primeru ne izpolnitve obveznosti, mora upravljavec naprave ali operator zrakoplova plačati penale za vsako začeto tono ekvivalenta ogljikovega dioksida, ki jo je naprava izpustila v ozračje in je presegla količino emisijskih kuponov, predanih v register Unije. Med tem, ko je bila višina penalov za leto 2019 107,31 eura, je na podlagi sklepa Vlade RS, le-ta za vsako začeto tono ekvivalenta ogljikovega dioksida za leto 2020 znaša 108,60 eura.

Arhiv: Potencialen vpliv COVID-19 na zmanjšanje elektro-intenzivnosti podjetij

Arhiv: Potencialen vpliv COVID-19 na zmanjšanje elektro-intenzivnosti podjetij

Evropska komisija je v uradnem listu EU objavila sporočilo o podaljšanju veljavnosti in spremembah nabora smernic, med drugim tudi Smernic o državni pomoči za varstvo okolja in energijo za obdobje 2014–2020. S tem se uporaba le-teh podaljšuje za obdobje do 31. decembra 2021, ob upoštevanju sprememb pod točko (11). Pomembno tudi za člane SRIP MATPRO.

Arhiv: Objavljen prvi razpis EU Inovacijskega sklada

Evropska komisija je začetek meseca objavila prvi razpis sredstev Inovacijskega sklada v vrednosti €1 milijarde za pomoč pri komercializaciji in tržnemu preboju za velike demonstracijske projekte čistih tehnologij. Za obetajoče projekte, ki še niso razviti do mere, ki jih zahteva trg, je na voljo dodatnih €8 milijonov za pomoč pri njihovem razvoju. Vloge je treba predložiti do 29. oktobra 2020 preko portala. Sredstva je možno črpati skupaj s sredstvi drugih programov, kot so sheme državnih pomoči in drugi programi financiranja EU. Projekti se bodo ocenjevali glede na njihov potencial za preprečevanje emisij toplogrednih plinov, inovacijski potencial, finančno in tehnično zrelost ter potencial za širitev in stroškovno učinkovitost. https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/innovfund-lsc-2020-two-stage

Arhiv: Neskladen prenos direktive o okoljski odgovornosti

Evropska komisija je s področja okolja odprla uradni opomin – kršitev, zaradi neskladnega prenosa Direktive o okoljski odgovornosti v zvezi s preprečevanjem in sanacijo okoljske škode (2004/35/ES). Le-ta navaja, da se lahko okoljska škoda prepreči ali sanira med drugim tudi s priznanjem pravice fizičnim in pravnim osebam, da zahtevajo, da pristojni organ odloči o preventivnih in sanacijskih ukrepih, ki jih mora sprejeti odgovorni izvajalec. Komisije je ocenila prenos člena 12(1) direktive v luči sodbe Sodišča EU C-529/15 v vseh državah članicah EU ter ugotovila, da v 16-ih državah, med katerimi je tudi Slovenija, prenos še vedno ni v celoti skladen z navedeno sodbo. Rok za odgovor Komisiji je 3 mesece.

Arhiv: Ravnanje z odpadki in ustrezna infrastruktura

Arhiv: Ravnanje z odpadki in ustrezna infrastruktura

V letu 2018 je po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije obratovalo 412 naprav za recikliranje odpadkov, v katerih se je recikliralo skoraj 3,6 milijona ton odpadkov, to je 38 % vseh v Sloveniji nastalih in v Slovenijo uvoženih odpadkov. V istem letu je bilo v Sloveniji 16 obratujočih odlagališč odpadkov, od tega 13 za nenevarne odpadke, dve za inertne odpadke in eno za nevarne odpadke. Na odlagališča odpadkov je bilo odloženih 157.000 ton vseh vrst odpadkov, to je 2 % vseh v Sloveniji v tem letu nastalih in v Slovenijo uvoženih odpadkov. Število naprav za odstranjevanje odpadkov se je od 2016 do 2018 zmanjšalo, medtem ko se je količina odstranjenih odpadkov nekoliko povečala. Eno odlagališče za nenevarne odpadke se je v tem obdobju v Sloveniji zaprlo.