Varstvo okolja

Arhiv: Delavnica o odpadkih na osnovi polimernih kompozitov, 24. oktober 2019, Nova Gorica

Arhiv: Delavnica o odpadkih na osnovi polimernih kompozitov, 24. oktober 2019, Nova Gorica

Vljudno vabljeni na mednarodno delavnico na temo izdelkov/odpadkov na osnovi polimernih kompozitov, utrjenih s steklenimi vlakni, z naslovom »Samozadostnost ali povezovanje med državami za boljšo izrabo odpadkov«, ki bo potekala 24. oktobra 2019 v Novi Gorici. Vabimo vas, da si rezervirate čas že danes in se nam pridružite na zanimivi razpravi. Vabilo s programom sledi.

Arhiv: Dan inovativnosti, 25. september 2019, Brdo pri Kranju

Arhiv: Dan inovativnosti, 25. september 2019, Brdo pri Kranju

Letošnja rdeča nit Dneva inovativnosti in priznanj GZS za inovacije je postavljanje vprašanj o vzrokih za nastanek inovacij. V okviru dogodka bodo potekale tudi inovacijske delavnice, med njimi Inoviranje za trajnostni razvoj in krožno gospodarstvo. Vabljeni k udeležbi.

Arhiv: Iz Uradnega lista EU

Objave v Uradnem listu EU, s področja okolja in energije, od 24. 7. do 28. 8. 2019.

Arhiv: Iz Uradnega lista RS v letu 2019

Objave zakonodajnih predpisov v Uradnem listu RS, s področja varstva okolja in energije.

Arhiv: Proizvodnja električne energije iz OVE in SPTE

Arhiv: Proizvodnja električne energije iz OVE in SPTE

Po podatkih operativnega izvajalca podporne sheme za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov (OVE) in visoko učinkovite soproizvodnje toplote in električne energije (SPTE) je podporna shema na dan 30. 6. 2019 obsegala 3864 enot s skupno nazivno močjo 414 MW. V prvem polletju 2019 je bilo za 508,2 GWh izplačanih 65,6 mio eur podpor brez DDV. Pregled glede na tip proizvodne naprave

Arhiv: Končna raba energije v nekaterih industrijskih panogah v letu 2018

Statistični urad RS je objavil podatke o končni rabi energije v industriji. Med vsemi dejavnostmi so v letu 2018 največ energije rabile predelovalne dejavnosti (področje C), 82 %; sledile so dejavnost oskrba z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki, saniranje okolja (področje E) z 8 %, dejavnost kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo (področje A) s 5 %, dejavnost gradbeništvo (področje F) s 3 %, dejavnost rudarstvo (področje B) z 2 % in dejavnost oskrba z električno energijo, plinom in paro (področje D) z manj kot odstotkom.

Arhiv: MOVECO projektni partnerji smo izdali Newsletter VI

Arhiv: MOVECO projektni partnerji smo izdali Newsletter VI

Seznanjamo vas o: zaključni konferenci projekta, potujoči razstavi, transnacionalni strategiji in kažipotih za prehod Podonavja v krožno gospodarstvo, priložnostih za podjetja. Vabimo k branju.

Arhiv: Razširjena odgovornost proizvajalca: kaj pomeni eko-modulacija finančnih prispevkov?

Arhiv: Razširjena odgovornost proizvajalca: kaj pomeni eko-modulacija finančnih prispevkov?

Odgovor na to vprašanje in kako se na zahteve nove zakonodaje o odpadkih in plastiki odzivajo podjetja, boste dobili v video posnetku z okoljskega dne gospodarstva. Vabljeni k ogledu.

Arhiv: Skladiščenje trdnih gorljivih odpadkov na prostem – prilagodite obstoječa skladišča novim zahtevam

Vlada RS je na seji 29. avgusta izdala uredbo, ki določa zahteve za skladišča, v katerih se na prostem skladiščijo trdni gorljivi odpadki, pogoje za skladiščenje takih odpadkov v teh skladiščih ter ukrepe varstva pred požarom. Uredba se uporablja za skladiščenje trdnih gorljivih odpadkov na prostem (nad 200 m3), med trdne gorljive odpadke pa spadajo: odpadna plastika, odpadna guma (razen izrabljenih gum iz predpisa, ki ureja ravnanje z izrabljenimi gumami), odpadni papir, odpadni les, odpadni tekstil ali mešanica teh odpadkov, trdni odpadki, ki vsebujejo plastiko, gumo, papir, les ali tekstil ali druge gorljive odpadne materiale, ter trdno gorivo iz predpisa, ki ureja predelavo nenevarnih odpadkov v trdno gorivo in njegovo uporabo. Zavezanci za izvajanje uredbe so izvirni povzročitelji odpadkov, zbiralci odpadkov in obdelovalci odpadkov. Objavo v Uradnem listu pričakujemo v kratkem.

Arhiv: Onemogočanje poslovanja Kemisu grožnja za celotno družbo

Arhiv: Onemogočanje poslovanja Kemisu grožnja za celotno družbo

Ob sklepu, vročenem podjetju Kemis 22. avgusta, da se zavrže njihov predlog (začasnega) nadaljevanja z delovanjem do konca postopka odločanja o črni gradnji, je večji del gospodarstva zelo ogorčen. S tem Slovenija izgublja pomemben del infrastrukture za varno, zanesljivo in strokovno predpripravo nevarnih odpadkov za odstranitev. Infrastruktura odpadkov pa je nenazadnje enako pomembna kot na primer oskrba s pitno vodo in elektriko. Na GZS smo prepričani, da delovanje vrhniškega podjetja ne bi smelo biti zaustavljeno, dokler niso zaključeni vsi upravni postopki, saj s saniranimi objekti in nadstandardnimi požarnimi rešitvami okolje ni ogroženo. Nasprotno, nedelovanje podjetja ima izrazito negativen vpliv na gospodarstvo in celotno družbo. Vabljeni k ogledu izjave generalne direktorice GZS.