Varstvo okolja

Arhiv: Podpora razpravi o podnebnih ambicijah EU in krepitvi globalnih podnebnih ambicij

Od 2. do 13. decembra 2019 bo v Madridu potekala podnebna konferenca Združenih narodov (COP25). Temeljni namen konference je dokončno sprejetje tako imenovane knjige pravil in navodil (Rulebook) za začetek izvajanja Pariškega podnebnega sporazuma v letu 2021. Zasedanje na visoki ravni 2. decembra (predsedniki držav in vlad) ter 10. - 11. decembra (ministrska raven) pa naj bi ponovno spodbudilo k povečanju svetovne ambicije in ciljev za reševanje podnebne krize v vseh državah sveta. Med poudarki COP25 je tudi povezava med problemom onesnaževanja oceanov in podnebno krizo.

Arhiv: Blaženje podnebnih sprememb – promet in industrija

14. novembra je v Državnem zboru potekala razprava o najpomembnejših temah za prihodnost Slovenije, poimenovana Soglasje za prihodnost. V panelu Blaženje podnebnih sprememb – promet in industrija je predsednik GZS Boštjan Gorjup predstavil zmožnosti in pogled industrije glede doseganja vizije slovenske industrijske politike, kako bo krožno gospodarstvo vplivalo na prestrukturiranje industrije in kakšen bo posledično vpliv na porabo energije v Sloveniji.

Arhiv: Postopek pridobivanja OVS – najpogostejše formalne in vsebinske pomanjkljivosti vlog

V okviru sodelovanja ARSO – GZS je 22. oktobra na ARSO potekalo usposabljanje za izvajanje presoje vplivov na okolje. Na usposabljanju je bil predstavljen postopek pridobivanja okoljevarstvenega soglasja in področja, kjer bi z doslednim upoštevanjem ali z izboljšavami olajšali delo vlagateljem, mnenjedajalcem in odločevalcem.

Arhiv: Dogodki – napovedujemo

24. oktober: delavnica na temo izdelkov/odpadkov na osnovi polimernih kompozitov, utrjenih s steklenimi vlakni, Nova Gorica (projekt Retracking) Več https://www.gzs.si/skupne_naloge/varstvo_okolja/Novice/ArticleId/72964 12. november: delavnica Vloga analize življenjskega cikla v okoljskem odtisu izdelka Več https://www.gzs.si/skupne_naloge/varstvo_okolja/Novice/ArticleId/73180 29. november: zaključna konferenca projekta Retracking, Ljubljana https://www.ita-slo.eu/sl/retracking 6. december: okrogla miza na temo izhodiščnih poročil – Uredbe IED Več dogodkov GZS >>> https://www.gzs.si/Dogodki

Arhiv: Evropski teden zmanjševanja odpadkov 2019 – prijavite akcijo

V Sloveniji je koordinator ETZO - Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov GZS-Zbornica komunalnega gospodarstva v soorganizaciji z Ministrstvom za okolje in prostor. Vabijo vas, da v tednu od 16. in 24. novembra 2019 organizirane akcijo na temo preprečevanja nastajanja odpadkov in ponovne uporabe. ETZO je ena najbolj uglednih in prepoznavnih ozaveščevalnih akcij EU na področju preprečevanja nastajanja odpadkov.

Arhiv: Borza poslovnih priložnosti mreže EEN

Vabimo, da se seznanite z najnovejšimi poslovnimi priložnostmi ter borzo inovacij, znanja in tehnologij mreže EEN.

Arhiv: Dokumenti v javni obravnavi MOP in MDDSZ

Vabimo vas, da predloge in pripombe, ki jih boste naslovili na pristojno institucijo, posredujete tudi na Službo za varstvo okolja, na janja.leban@gzs.si

Arhiv: Zakon o podnebni politiki Slovenije v sprejemanju

Do 12. oktobra je potekala javna obravnava Zakona o podnebni politiki Slovenije s ciljem doseči ogljično nevtralnost do leta 2050. Gospodarska zbornica opozarja, da je zaveza k navedenemu cilju, brez temeljitih analiz finančnih učinkov na celotno gospodarstvo in družbo, izjemno tvegana in odgovorna odločitev. Predlagamo, da se dolgoročna podnebna strategija, ki bo določala sektorske cilje, pripravi in sprejme sočasno z zakonom na transparenten način. Pričakujemo, da bo sočasno pripravljena ocena finančnih posledic predloga zakona, ki bo pripravljena ne le za državni proračun in druga javnofinančna sredstva, marveč tudi ocena makroekonomskih učinkov prehoda na ogljično nevtralnost do leta 2050 za gospodarstvo in družbo kot celoto.

Arhiv: 8. okoljski akcijski program – skupno spreminjanje trendov

Arhiv: 8. okoljski akcijski program – skupno spreminjanje trendov

Svet EU je v začetku oktobra sprejel sklepe, v katerih so navedene politične smernice za okoljsko politiko in politiko podnebnih sprememb EU za obdobje 2021–2030. Komisijo poziva, naj najpozneje do začetka leta 2020 predstavi ambiciozen in ciljno usmerjen predlog za 8. okoljski akcijski program. Svet v svojih sklepih poudarja, da podnebne spremembe, onesnaževanje, izguba biotske raznovrstnosti in vse večje povpraševanje po naravnih virih ogrožajo blaginjo in možnosti prihodnjih generacij. Izpostavlja, da je potrebno dodatno ukrepanje za zaščito in obnovo biotske raznovrstnosti. Komisijo poziva, naj predstavi strategijo Unije za nestrupeno okolje in pripravi nov akcijski načrt za krožno gospodarstvo.

Arhiv: Vpis srednje energetskih naprav v evidenco ARSO

Upravljavec naprave mora vse srednje kurilne naprave (SKN), plinske turbine (PT) in nepremične motorje (NM) s toplotno močjo enako ali večjo od 1 MW, vendar manjšo kot 50 MW, vpisati v evidenco naprav, če za te naprave ni treba pridobiti okoljevarstvenega dovoljenja. Upravljavec vpiše napravo v evidenco preko spletne aplikacije ARSO »Srednje energetske naprave«. Najkasneje do 31. januarja 2020 je treba v evidenco vpisati obstoječe naprave, ki so obratovale na dan 31. marca 2018, s toplotno močjo od 1 MW do manjšo ali enako 2 MW. Roki za vpis večjih naprav pa so 31. januar 2021 oziroma 31. januar 2022.