Varstvo okolja

Arhiv: Polletno poročilo o izvajanju operacij financiranja v okviru instrumenta NextGenerationEU

V prvih šestih mesecih leta 2022 so se več kot podvojile izdaje zelenih obveznic instrumenta NextGenerationEU, poleg tega je bila vzpostavljena preglednica zelenih obveznic, ki omogoča sprotno spremljanje, kako države članice uporabljajo financiranje, pridobljeno z zelenimi obveznicami. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=CELEX%3A52022DC0335&qid=1657708248313

Arhiv: Stroški proizvodnje energije iz obnovljivih virov v letu 2021

Arhiv: Stroški proizvodnje energije iz obnovljivih virov v letu 2021

Mednarodna agencija za obnovljivo energijo IRENA (International Renewable Energy Agency) je objavila poročilo, ki podaja informacije o izboljšanju konkurenčnosti proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov v letu 2021 glede na 2010. Kot primer, svetovno tehtano povprečje izravnanih stroškov električne energije iz sončnih elektrarn se je med letoma 2010 in 2021 zmanjšalo za 88 %.

Arhiv: Poročilo o stanju na področju energetike v Sloveniji v letu 2021

Arhiv: Poročilo o stanju na področju energetike v Sloveniji v letu 2021

Poročilo, ki ga je pripravila Agencija za energijo podaja stanje in razvoj trgov z električno energijo in zemeljskim plinom, doseganje ciljev na področjih proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov (OVE) in soproizvodnje (SPTE), predstavljeno je tudi varstvo odjemalcev, doseženi prihranki energije z učinkovito rabo ter oskrba s toploto. Agencija je po uveljavitvi spremembe podporne sheme leta 2016 izpeljala 10 javnih pozivov za vstop proizvodnih naprav v podporno shemo.

Arhiv: Analiza cen toplote iz distribucijskih sistemov daljinskega ogrevanja v 2021

Agencija za energijo je pripravila primerjalno analizo cen toplote iz distribucijskih sistemov toplote za leto 2021. Okvirne stroške oskrbe s toploto za ogrevanje stanovanjskih prostorov, pripravo sanitarne tople vode, ogrevanje poslovnih prostorov itd. si lahko odjemalec izračuna na podlagi lastnih odjemnih karakteristik in javno objavljenih tarifnih postavk toplote iz cenikov lokalnega distributerja toplote. https://www.agen-rs.si/gospodinjski/toplota/analiza-cen

Arhiv: Dve tretjini odpadnih voda pred izpustom prečiščeni

Po podatkih Statističnega urada RS je bilo v letu 2021 v javno kanalizacijo dovedenih nekoliko več odpadnih voda kot leto prej. Več kot dve tretjini odpadnih voda je bilo pred izpustom v okolje prečiščenih v čistilnih napravah.

Arhiv: 30 let delovanja Vodne konvencije

Cilj Vodne konvencije je varovati in zagotavljati količino in kakovost voda ter trajnostno rabo čezmejnih vodnih virov z razvijanjem in promoviranjem čezmejnega in mednarodnega sodelovanja. Je tudi ključno orodje za izvajanje aktivnosti 6.5 Agende Združenih narodov 2030. Trenutno ima konvencija 46 pogodbenic. Slovenija je pogodbenica konvencije od leta 1999.

Arhiv: Poročilo o izvajanju Strategije razvoja nevladnih organizacij in prostovoljstva

Vlada Republike Slovenije je sprejela poročilo o izvajanju Strategije razvoja nevladnih organizacij in prostovoljstva do leta 2023 za obdobje od leta 2018 do konca leta 2020. V Sloveniji je bilo konec leta 2020 registriranih 26.771 nevladnih organizacij, od tega 23.196 društev in 3.575 zasebnih zavodov ter ustanov. Velika večina nevladnih organizacij (90 %) nima niti enega zaposlenega. Največ zaposlenih (40 %) je bilo v nevladnih organizacijah, ki delujejo na področju sociale.

Arhiv: Odlok o urejenosti naselij in krajine

Ministrstvo za okolje in prostor je izdalo novo priporočilo Odlok o urejenosti naselij in krajine. Gradnik vizualne podobe prostora so tudi proizvodno-industrijski objekti. Priporočilo je namenjeno občinam, prostorskim načrtovalcem, urbanistom, arhitektom, krajinskim arhitektom ter drugim deležnikom s področja urejanja prostora, ki se ukvarjajo z vprašanji urejenosti naselij in krajine.

Arhiv: Priprava 10-letnega razvojnega načrta elektrodistribucijskega sistema

Arhiv: Priprava 10-letnega razvojnega načrta elektrodistribucijskega sistema

Družba SODO d.o.o. je izvedla posvetovanje z namenom priprave seznama območij za umestitev naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov za obdobje 2023-2032, za katera večja dodatna vlaganja v distribucijsko omrežje ne bodo potrebna. Investitorje se bo preusmerilo na lokacije, kjer je priključitev možna (industrijski obrati, trgovski centri, javne ustanove). Vse pogostejše tehnološke prilagoditve in spremembe energetskega sektorja terjajo prilagoditev sistema, zato desetletni razvoj načrt opredeljuje vlaganja v skupni višini 3,5 mlrd EUR, s katerimi bodo pokrite zahteve po učinkovitejši rabi energije, za prodor elektromobilnosti, za večji delež proizvodnje elektrike iz obnovljivih virov in njegov nezadržen proces uvajanja v energetski sistem. Pomembno tudi za člane SRIP-a MATPRO.

Arhiv: Vlada izdala uredbo o določitvi cen električne energije

Uredba določa najvišjo dovoljeno drobnoprodajno ceno električne energije za odjemalce s priključno močjo enako ali manjšo od 43 kW, ki niso gospodinjski odjemalci, znaša za višjo dnevno tarifno postavko 0,13800 EUR/kWh, za nižjo dnevno tarifno postavko 0,09900 EUR/kWh, za enotno dnevno tarifno postavko 0,12400 EUR/kWh. Ministrstvo za infrastrukturo pripravlja predlog na podlagi katerega se bo od 1. septembra obračunavalo le 50 % prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v SPTE in iz OVE. Vlada bo poleg omejevanje cene električne energije v času uporabe uredbe prav tako znižala davčno stopnjo DDV na 9,5 % in ohranila 50 % znižanje trošarin. https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2022-01-2384