Varstvo okolja

Arhiv: Poslovna politika Eko sklada do leta 2025

Ključni strateški cilji za poslovanja Eko sklada za obdobje 2021- 2025 so dosegati merljive cilje na področju učinkovite rabe energije in rabe obnovljivih virov energije, in sicer skladno z zakonodajo, na poti Slovenije v krožno gospodarstvo in nizkoogljično družbo.

Arhiv: Svet sprejel 8. okoljski akcijski program EU

Osmi okoljski akcijski program določa šest prednostnih tematskih ciljev, ki se nanašajo na: blažitev podnebnih sprememb, prilagajanje podnebnim spremembam, varovanje in obnavljanje biotske raznovrstnosti na kopnem in v morju, krožno gospodarstvo brez strupenih snovi, ničelno onesnaževanje okolja in zmanjšanje pritiskov na okolje zaradi proizvodnje in potrošnje v vseh gospodarskih sektorjih. Vmesni pregled doseganja ciljev bo izveden do 31. marca 2024.

Arhiv: Potrditev splošnega pristopa direktive glede poročanja podjetij o trajnostnosti

Svet se je dogovoril o stališču (t. i. splošnem pristopu) glede predloga direktive o poročanju podjetij o trajnostnosti. Ta osnutek direktive bo dopolnil evropsko strategijo za trajnostno financiranje. Posebna pozornost je namenjena varstvu majhnih in srednje velikih družb, med katerimi bodo tiste, ki so na borzi, poročale v skladu s poenostavljenimi standardi. Zaradi vse večje usmerjenosti investitorjev v trajnostne naložbe je pomembno, da te niso izključene iz direktive, saj bi imelo to za posledico, da bi jih nekateri investitorji spregledali. Preostale majhne in srednje velike družbe, ki predstavljajo večino, pa bodo poročale zgolj na prostovoljni osnovi.

Arhiv: RE-PEER – izšle 1. novice projekta programa Erasmus+

Arhiv: RE-PEER – izšle 1. novice projekta programa Erasmus+

V okviru projekta RE-PEER “Peer-to-peer (P2P), katerega partner je tudi GZS, bodo pripravljene preproste izobraževalne vsebine za odrasle na področju zmanjševanja, ponovne uporabe in recikliranja e-odpadkov, s poudarkom na ozaveščanju o problematiki le-teh in z usmerjanjem udeležencev v pravilno ravnanje z njimi v vsakdanjih situacijah.

Arhiv: Trajnostni izdelki za zeleni prehod

Evropska komisija je 30. marca predstavila sveženj predlogov v okviru evropskega zelenega dogovora, s katerimi želi doseči, da bodo trajnostni izdelki pravilo v EU, spodbuditi krožne poslovne modele in opolnomočiti potrošnike za zeleni prehod. Del predlogov sta tudi nova strategija za trajnejše tekstilne izdelke ter nova pravila o gradbenih izdelkih. Predlog uredbe o okoljsko primerni zasnovi za trajnostne izdelke določa nove zahteve glede energijske učinkovitosti in krožnosti, da bodo izdelki trajnejši, varčnejši, zanesljivejši in enostavnejši za ponovno uporabo, popravilo, obnovo in recikliranje. Z novimi zahtevami po informacijah bodo potrošniki bolje seznanjeni z okoljskimi vplivi.

Arhiv: Posodobitev zakonodaje EU o baterijah in odpadnih baterijah

Na marčevskem formalnem zasedanju Sveta za okolje je bila v ospredju orientacijska razprava o dosjejih iz zakonodajnega paketa »Pripravljeni na 55« iz pristojnosti tega Sveta, s poudarkom na trgovanju z emisijami ETS (Emissisons trading system-ETS) ter razprava o predlogu Uredbe o deforestaciji. Ministri so potrdili splošni pristop za Uredbo o baterijah in odpadnih baterijah. Potekala je tudi izmenjava mnenj o zelenitvi Evropskega semestra.

Arhiv: Nove omejitve za sestavine v kozmetičnih izdelkih

Nove spremembe zakonodaje prinašajo omejitev za Metil-N-metilantranilat, Benzophenone-3 in Octocrylene ter spremembo zahteve glede označevanja snovi, ki sproščajo formaldehid.

Arhiv: Uredba o kemikalijah – posodobitev pravil EU o preskusnih metodah

Uredba REACH določa nadzor nad kemikalijami, ki bi lahko bile nevarne za ljudi, živali ali okolje. Odobrene metode za preskušanje kemikalij so navedene v enem od njenih spremnih aktov – Uredbi 440/2008. Na podlagi te pobude bodo na omenjeni seznam dodane nekatere nove/posodobljene metode, s katerimi bi se lahko zmanjšalo preskušanje kemikalij na živalih. Rok za posredovanje mnenja je 7. april 2022.

Arhiv: Revizija uredbe o detergentih

Evropska komisija začenja javno posvetovanje o posodobitvi in poenostavitvi Uredbe o detergentih. Posvetovanje poteka do 25. maja 2022.

Arhiv: Horizonti prihodnosti za razvojni preboj Slovenije v družbo znanja in blaginje

Arhiv: Horizonti prihodnosti za razvojni preboj Slovenije v družbo znanja in blaginje

Med ključne pogoje razvojnega preboja Slovenije sodijo usposobljeni kadri, stabilni viri financiranja, okrepljena vlaganja v RR ter učinkovit socialni dialog, so se strinjali udeleženci 16. Vrha slovenskega gospodarstva, ki je potekal 23. marca. V digitalnem strateškem dokumentu Horizonti prihodnosti so izpostavljene ključne razvojne prioritete gospodarstva ter cilji in ukrepi za vzpostavitev učinkovitega, konkurenčnega in prebojnega poslovnega okolja.