V petek, 29. novembra 2019, je na Gospodarski zbornici Slovenije potekala zaključna konferenca projekta RETRACKING. Na konferenci so bili prisotni predstavniki 37-ih slovenskih in 8-ih italijanskih podjetij, ki se ukvarjajo s proizvodnjo, predelavo in zbiranjem odpadnih plastičnih in kompozitnih odpadkov. Predstavljeni so bili pristopi preprečevanja nastajanja odpadkov v procesu proizvodnje, načinih in možnostih predelave nastalih odpadkov, njihove termične izrabe, možnosti predelave odpadkov v visokokakovostna goriva in druga ravnanja s plastičnimi odpadki. https://www.ita-slo.eu/sl/retracking
Januarja 2020 zaključujem delo na Gospodarski zbornici Slovenije. Vsem bralkam in bralcem Okoljskih novic se najlepše zahvaljujem za zaupanje in sodelovanje ter vam v prihodnje želim uspešno delo na področju okolja in krepitev medsebojnega zaupanja in povezovanja pri reševanju okoljskih izzivov. Vodenje službe za varstvo okolja GZS prevzema sodelavka Antonija Božič Cerar (antonija.cerar@gzs.si). V veliko veselje in zadovoljstvo mi je bilo sodelovati z vami. S spoštovanjem, Janja Leban.
V luči usmeritve v krožno gospodarstvo – koristne uporabe odpadkov kot so pepeli, žlindre, livarski peski… – je Služba za varstvo okolja GZS na MOP naslovila pobudo za spremembo Uredbe o obremenjevanju tal z vnašanjem odpadkov (Ur. l. RS št. 34/2008 in 61/2011) – uskladitev z novimi definicijami za zasipavanje in postopki predelave R5 ter opredelitev pogojev, ki bodo omogočili uporabo določenih nenevarnih odpadkov za namene zasipavanja – in Uredbe o mejnih, opozorilnih in kritičnih imisijskih vrednostih nevarnih snovi v tleh (Ur. l. RS št. 68/96) - določitev standardov kakovosti tal v odvisnosti od rabe zemljišča in z za to rabo specifično ogrožajočimi onesnaževali. Opozarjamo, da z mejnimi vrednostmi onesnaževal v tleh, ki jih določa sedaj veljavna uredba, mnogokrat niso skladna niti naravna tla, kjer ni bilo nobenih posegov.
Na 3. seji Upravnega odbora Gospodarske zbornice Slovenije (UO GZS), ki je potekala v četrtek 12. decembra, je UO GZS imenoval Strateški svet za okolje. Le-ta bo v skladu s statutom GZS posvetovalno telo organov GZS in bo obravnaval okoljska področja pomembna za gospodarstvo z vidika prehoda v krožno gospodarstvo in trajnostnega razvoja v Republiki Sloveniji, ob zagotavljanju ustrezne skrbi za zdravje ljudi in okolje. Med ključnimi področji smo prepoznali predvsem zagotovitev ustreznega zakonodajnega okvira, ki podpira: • vzpostavitev ustrezne infrastrukture za učinkovito ravnanje z odpadki, • izvajanje pristopov kot to določajo in omogočajo direktive EU na področju odpadkov, • izvajanje zakonodaje na področju emisij iz industrije, • izvajanje ukrepov zmanjševanja emisij in blaženja podnebnih sprememb ter prilagajanja nanje, kot tudi prepoznavanje in podporo okoljskim prostovoljnim pobudam v gospodarstvu kot so • sistemi ravnanja z okoljem (EMAS, ISO 14001) in energijo (ISO 50001), okoljska zasnova proizvodov ter izmenjava dobrih praks z ustrezno vlogo spodbujevalnih mehanizmov kot je zeleno javno naročanje.
29. november: zaključna konferenca projekta Retracking, Ljubljana https://www.gzs.si/skupne_naloge/varstvo_okolja/Novice/ArticleId/73408 6. december: okrogla miza na temo izhodiščnih poročil – Uredbe IED https://www.gzs.si/skupne_naloge/varstvo_okolja/Novice/ArticleId/73400 12. december: v sodelovanju z ARSO usposabljanje za pripravljavce PVO december: pod okriljem SRIP - Krožno gospodarstvo delavnica na temo zelenega javnega naročanja (datum še ni določen) Več dogodkov GZS >>> https://www.gzs.si/Dogodki
Namen javnega razpisa je podpreti MSP, ki želijo vključiti trajnostne vidike poslovanja v poslovne/korporativne strategije in poslovne modele, ter tako s trajnostno poslovno strateško transformacijo dosegati višjo dodano vrednost in konkurenčno prednost pri pozicioniranju končnih produktov in storitev na trgu ter izboljšati vključevanje v globalne verige vrednosti. Naslednja roka: 29. 11. 2019 in 30. 4. 2020.
Vabimo, da se seznanite z najnovejšimi poslovnimi priložnostmi ter borzo inovacij, znanja in tehnologij mreže EEN
Vabimo vas, da predloge in pripombe, ki jih boste naslovili na pristojno institucijo, posredujete tudi na Službo za varstvo okolja, na janja.leban@gzs.si
Konec oktobra je na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport potekala informativna delavnica, na kateri so bile podane osnovne informacije o novem instrumentu Evropske komisije. Prihodki za sklad izhajajo iz dražbe 450 milijonov emisijskih kuponov v obdobju od 2020 do 2030, v okviru sistema za trgovanje z emisijami (EU ETS). Prvi javni razpis (JR) za projekte bo predvidoma junija 2020, nato sledijo redni letni JR. Preko sklada bodo podprti demonstracijski projekti za prelomne nizkoogljične tehnološke inovacije.