Varstvo okolja

Arhiv: EP poziva k podnebno nevtralni Evropi do 2050

Arhiv: EP poziva k podnebno nevtralni Evropi do 2050

Evropski parlament (EP) je sprejel resolucijo, s katero želi spodbuditi države članice k povečanju vmesnega cilja zmanjšanja emisij toplogrednih plinov - za 55 % glede na ravni iz leta 1990 do leta 2030. Obstoječ vmesni dogovorjeni cilj je 40 % zmanjšanje, ki pa naj ne bi zagotavljal dolgoročno podnebno nevtralnega gospodarstva v skladu s Pariškim sporazumom. EP poziva Komisijo, naj pripravi industrijsko strategijo v okviru katere naj prouči učinkovitost in skladnost dodatnih ukrepov za zaščito panog, pri katerih obstaja tveganje selitve virov CO2. http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2019-0217+0+DOC+XML+V0//EN&language=EN

Arhiv: Interreg Europe: SHAREBOX, EPOS, TRIS in SYMBI

Na spletni strani Evropskega komiteja za standardizacijo CEN so objavljeni rezultati dela evropske delovne skupine CEN/WS 093 Industrial Symbiosis, za pripravo evropskega dokumenta CWA 17354:2018 z naslovom Industrijska simbioza: Osnovni elementi in izvedbeni pristopi. Cilj tega dokumenta je poenotiti uporabo besedne zveze industrijska simbioza, da se podjetja lažje odločijo za vključevanje tega pristopa v svoje poslovne modele.

Arhiv: Trgovanje s sekundarnimi surovinami

Arhiv: Trgovanje s sekundarnimi surovinami

Od leta 2004 se je uvoz odpadkov, ki jih je mogoče reciklirati (sem sodijo: plastika, papir, kovine), iz držav, ki niso članice EU, v EU občutno zmanjšal, izvoz pa povečal. Turčija in Kitajska sta bili glavni destinaciji za izvoz EU odpadkov - sekundarnih surovin. Od leta 2004 se je izvoz tovrstnih odpadkov v Turčijo skoraj potrojil in je leta 2018 znašal približno 12,8 milijona ton, medtem ko se je izvoz odpadkov na Kitajsko zmanjšal za več kot polovico, od najvišje vrednosti 12,4 milijona ton leta 2012 na 5,1 milijona ton leta 2018.

Arhiv: Zaprtje zanke: uresničevanje akcijskega načrta EU

Arhiv: Zaprtje zanke: uresničevanje akcijskega načrta EU

Evropska komisija je v začetku marca objavila celovito poročilo o izvajanju akcijskega načrta EU za krožno gospodarstvo. Ugotavlja, da je bilo vseh 54 ukrepov iz načrta, ki se je začel izvajati leta 2015, izvedenih ali se še izvajajo. Glede prihodnjih izzivov izpostavlja, da bodo potrebna okrepljena prizadevanja za izvajanje revidirane zakonodaje o odpadkih in za razvoj trgov sekundarnih surovin. Pospešiti pa bi bilo treba tudi delo, ki se je na ravni EU začelo na primer glede kemikalij, označevanja energijske učinkovitosti, ekoinovacij, kritičnih surovin, gnojil… Pomembno tudi za člane SRIP MATPRO.

Arhiv: Ravnanje z odpadki iz rudarskih in drugih ekstraktivnih dejavnosti

Evropska komisija je objavila nov Referenčni dokument o tehnikah BAT za ravnanje z odpadki iz ekstraktivnih industrij. Priprava dokumenta izhaja iz zahtev Direktive 2006/21/ES o ravnanju z odpadki iz rudarskih in drugih ekstraktivnih dejavnosti in je rezultat izmenjave informacij med državami članicami in zadevnimi organizacijami o najboljši razpoložljivi tehnologiji, z njo povezanem spremljanju stanja in njenem razvoju.

Arhiv: Retracking: Ravnanje z odpadki GFRP v krožnem gospodarstvu

Arhiv: Retracking: Ravnanje z odpadki GFRP v krožnem gospodarstvu

Na 2. mednarodni konferenci projekta Retracking, ki smo jo organizirali 7. marca v Benetkah, smo spregovorili o pravilih za čezmejne pošiljke odpadkov in zelenem javnem naročanju ter predstavili raziskave in izkušnje na področju ravnanja z odpadki, ki vsebujejo polimerne kompozite, utrjene s steklenimi vlakni (GFRP) in primere možne uporabe recikliranih GFRP materialov. Konference se je udeležilo okoli 30 predstavnikov podjetij in drugih institucij iz Slovenije in Italije. Gradivo s konference je objavljeno na https://www.ita-slo.eu/sl/retracking

Arhiv: Seznam EE opreme, prenosnih baterij in akumulatorjev po kombinirani nomenklaturi, za leto 2019

MOP je objavilo podrobnejši seznam proizvodov, ki se razvrščajo v razrede električne in elektronske (EE) opreme ter prenosnih baterij in akumulatorjev. Seznam je osnova za obračunavanje okoljske dajatve za onesnaževanje okolja zaradi nastajanja odpadne EE opreme ter odpadnih prenosnih baterij in akumulatorjev, v skladu z Uredbo o okoljski dajatvi, za poročevalsko obdobje od 1. januarja letos dalje. Kot pomoč pri uvrščanju posameznih proizvodov v 6 razredov EE opreme je MOP pripravilo tudi smernice »Uvrščanje električne in elektronske opreme (EEO) v 6 razredov EEO«.

Arhiv: Ob svetovnem dnevu voda, 22. marcu

Glavna tema letošnjega svetovnega dneva voda je: Voda za vse. Ne prezrimo nikogar. V 2018 se ob dnevu voda izpostavljajo predvsem možnosti dostopa do čiste pitne vode in do ustreznih sanitarij za vse ljudi. Izredno pomembna sta vlaganje v razvoj infrastrukture in obnavljanje obstoječe infrastrukture. Zaradi dotrajanosti vodovodnega omrežja se v Sloveniji vsako leto izgubi ogromna količina vode (v letu 2017 so izgube vode bile 46,9 milijonov m3). Zato je izredno pomembno, da se omrežja, zastarela zaradi dotrajanosti vodovodnih cevi, obnavljajo, saj bi se tako nastale izgube vode lahko zmanjšale. https://www.worldwaterday.org/theme/

Arhiv: Optimizacija poslovnih in procesnih modelov v luči krožnega gospodarstva

V sredo, 6. marca 2019 bo v Bohinjski Bistrici potekala konferenca o Spodbujanju industrijske simbioze za prehod regij v krožno gospodarstvo.

Arhiv: Dogodki – napovedujemo

• 7. marec: konferenca projekta Retracking https://www.ita-slo.eu/sl/retracking • 4. junij: Okoljski dan gospodarstva 2019 Več dogodkov GZS >>> https://www.gzs.si/Dogodki