Varstvo okolja

Arhiv: Revizija več EU okoljskih zakonodajnih dokumentov

Med drugim je Evropska komisija v javno obravnavo predložila posodobljena pravila vezana na industrijsko onesnaževanje in glede strožjega nadzora nad ozonu škodljivimi snovmi in fluoriranimi toplogrednimi plini.

Arhiv: Svet EU sprejel dogovor o stališču glede evropskih zelenih obveznic

EU sprejema nove ukrepe za izvajanje strategije za financiranje trajnostne rasti in prehod na podnebno nevtralno gospodarstvo, gospodarno z viri. Okoljskotrajnostne obveznice so eden glavnih instrumentov za financiranje naložb, povezanih z zelenimi tehnologijami, energijsko učinkovitostjo in učinkovito rabo virov ter trajnostno prometno in raziskovalno infrastrukturo. Svet se lahko zdaj, ko je sprejel dogovor o stališču glede predloga, začne pogajati z Evropskim parlamentom o končni različici besedila.

Arhiv: Trajnostno financiranje - javno posvetovanje EK o okoljskih in bonitetnih ocenah

Arhiv: Trajnostno financiranje - javno posvetovanje EK o okoljskih in bonitetnih ocenah

Evropska komisija (EK) želi pridobiti mnenja deležnikov o uporabi ocen ESG s strani udeležencev na trgu ter o dinamiki trga, njegovem delovanju in morebitnih težavah, pa tudi informacije o morebitnih stroških posredovanja na ravni EU. Namen te pobude je okrepiti zanesljivost in primerljivost ESG ocen ter tudi zagotoviti, da bodo bonitetne agencije v bonitetnih ocenah, v katerih se ocenjuje kreditna sposobnost podjetja ali finančnega instrumenta, upoštevale ustrezne ESG ocene. Rok za posredovanje mnenja se izteče 6. junija 2022. Pomembno tudi za člane SRIP-a MATPRO.

Arhiv: 3.6.: Okoljski dan gospodarstva 2022

Arhiv: 3.6.: Okoljski dan gospodarstva 2022

Rezervirajte si termin. Vljudno vabljeni!

Arhiv: 24. in 25. 5.: Posvet svetovalcev za kemikalije 2022

Urad RS za kemikalije vas vljudno vabi na »7. STROKOVNO SREČANJE SVETOVALCEV ZA KEMIKALIJE« kjer se boste seznanili z aktualnimi zadevami na področju kemijske zakonodaje.

Arhiv: 6.5.: Okoljska zakonodaja 2022

V okviru projekta SPOT svetovanje, vabimo na brezplačno ZOOM delavnico.

Arhiv: 9.5.: Energetsko podnebni prehod Slovenije – odpiramo javno razpravo

Na pobudo Strateškega sveta za energetski prehod pri GZS bomo na dogodku soočili poglede ključnih deležnikov energetsko-podnebnega prehoda: industrije, energetike in civilne družbe, s poudarkom na generaciji mladih. Predstavili bomo primer globalnega interaktivnega orodja za oblikovanje energetsko-podnebne prihodnosti, ki temelji na kredibilnih podatkih in najboljši razpoložljivi znanosti (simulator En-ROADS). Slovenske sektorske strokovnjake bomo povabili, da opozorijo na posebnosti in ključne izzive načrtovanja in uresničevanja energetsko-podnebnega prehoda Slovenije, tudi v luči aktualnih dogajanj. Strateški svet za energetski prehod vljudno vabi na odprtje široke javne razprave o energetsko-podnebnem prehodu Slovenije. Dogodek bo potekal v hibridni obliki.

Arhiv: Iz Uradnega lista EU

Objave v Uradnem listu EU, s področja okolja in energije, od 1. do 21. 4. 2022.

Arhiv: Iz Uradnega lista RS

Objave zakonodajnih predpisov v Uradnem listu RS, s področja varstva okolja in energije.

Arhiv: Statistični urad Republike Slovenije je na svojih spletnih straneh objavil nove statistične podatke na temo okolja

Delež okoljskih davkov se v zadnjih letih zmanjšuje Delež okoljskih davkov se v primerjavi z vsemi davki in socialnimi prispevki od leta 2015 naprej zmanjšuje. Tedaj je znašal 10,3 %, v 2020 pa 7,4 %. http://www.stat.si/StatWeb/News/Index/10267 Geslo letošnjega dneva Zemlje: Investirajmo v naš planet V 2020 smo v Sloveniji z okoljskimi davki zbrali 1,3 milijarde EUR ali za 2,6 % več kot leta 2011, za varstvo okolja smo namenili 412 milijonov EUR (46 % več). Emisije toplogrednih plinov so v tem času upadle, povečuje pa se število vozil na elektriko ter količina ločeno zbranih komunalnih odpadkov. http://www.stat.si/StatWeb/News/Index/10223