Med drugim je Evropska komisija v javno obravnavo predložila posodobljena pravila vezana na industrijsko onesnaževanje in glede strožjega nadzora nad ozonu škodljivimi snovmi in fluoriranimi toplogrednimi plini.
EU sprejema nove ukrepe za izvajanje strategije za financiranje trajnostne rasti in prehod na podnebno nevtralno gospodarstvo, gospodarno z viri. Okoljskotrajnostne obveznice so eden glavnih instrumentov za financiranje naložb, povezanih z zelenimi tehnologijami, energijsko učinkovitostjo in učinkovito rabo virov ter trajnostno prometno in raziskovalno infrastrukturo. Svet se lahko zdaj, ko je sprejel dogovor o stališču glede predloga, začne pogajati z Evropskim parlamentom o končni različici besedila.
Evropska komisija (EK) želi pridobiti mnenja deležnikov o uporabi ocen ESG s strani udeležencev na trgu ter o dinamiki trga, njegovem delovanju in morebitnih težavah, pa tudi informacije o morebitnih stroških posredovanja na ravni EU. Namen te pobude je okrepiti zanesljivost in primerljivost ESG ocen ter tudi zagotoviti, da bodo bonitetne agencije v bonitetnih ocenah, v katerih se ocenjuje kreditna sposobnost podjetja ali finančnega instrumenta, upoštevale ustrezne ESG ocene. Rok za posredovanje mnenja se izteče 6. junija 2022. Pomembno tudi za člane SRIP-a MATPRO.
Rezervirajte si termin. Vljudno vabljeni!
Urad RS za kemikalije vas vljudno vabi na »7. STROKOVNO SREČANJE SVETOVALCEV ZA KEMIKALIJE« kjer se boste seznanili z aktualnimi zadevami na področju kemijske zakonodaje.
V okviru projekta SPOT svetovanje, vabimo na brezplačno ZOOM delavnico.
Na pobudo Strateškega sveta za energetski prehod pri GZS bomo na dogodku soočili poglede ključnih deležnikov energetsko-podnebnega prehoda: industrije, energetike in civilne družbe, s poudarkom na generaciji mladih. Predstavili bomo primer globalnega interaktivnega orodja za oblikovanje energetsko-podnebne prihodnosti, ki temelji na kredibilnih podatkih in najboljši razpoložljivi znanosti (simulator En-ROADS). Slovenske sektorske strokovnjake bomo povabili, da opozorijo na posebnosti in ključne izzive načrtovanja in uresničevanja energetsko-podnebnega prehoda Slovenije, tudi v luči aktualnih dogajanj. Strateški svet za energetski prehod vljudno vabi na odprtje široke javne razprave o energetsko-podnebnem prehodu Slovenije. Dogodek bo potekal v hibridni obliki.
Objave v Uradnem listu EU, s področja okolja in energije, od 1. do 21. 4. 2022.
Objave zakonodajnih predpisov v Uradnem listu RS, s področja varstva okolja in energije.
Delež okoljskih davkov se v zadnjih letih zmanjšuje Delež okoljskih davkov se v primerjavi z vsemi davki in socialnimi prispevki od leta 2015 naprej zmanjšuje. Tedaj je znašal 10,3 %, v 2020 pa 7,4 %. http://www.stat.si/StatWeb/News/Index/10267 Geslo letošnjega dneva Zemlje: Investirajmo v naš planet V 2020 smo v Sloveniji z okoljskimi davki zbrali 1,3 milijarde EUR ali za 2,6 % več kot leta 2011, za varstvo okolja smo namenili 412 milijonov EUR (46 % več). Emisije toplogrednih plinov so v tem času upadle, povečuje pa se število vozil na elektriko ter količina ločeno zbranih komunalnih odpadkov. http://www.stat.si/StatWeb/News/Index/10223