V Sloveniji je bilo v letu 2019 v javno kanalizacijo dovedenih 241,1 milijona m3 odpadnih voda, kar je za 4,6 % več kot v letu 2018. Odpadne vode so bile različnega izvora: 5,0 % odpadnih voda je izviralo iz industrijskih dejavnosti, 8,2 % iz drugih dejavnosti, 24,1 % iz gospodinjstev, 62,7 % odpadnih voda so bile druge odpadne vode (padavinska voda, zaledne vode, vdori morja ipd.). Kar dve tretjini odpadnih voda sta bili pred izpustom v okolje prečiščeni v čistilnih napravah.
Operativni program (OP) odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode (KOV) se nanaša na celotno območje Republike Slovenije in je med ključnimi dokumenti za doseganje ciljev na področju varstva voda pred onesnaženjem z odvajanjem KOV. Je programski dokument v katerem se pridobijo vse potrebne informacije v zvezi z obveznostmi in roki za opremljanje s predpisanimi ureditvami, tako v aglomeracijah kot tudi zunaj meja aglomeracij. Na podlagi izdelave analize pregleda stanja je podana ocena vrzeli in potrebnih ukrepov ter tudi ocena stroškov ukrepov do izpolnjevanja zahtev in nabor možnih finančnih virov.
Vlada je sprejela Četrto poročilo o izvajanju Operativnega programa ukrepov zmanjšanja emisij toplogrednih plinov do leta 2020 (OP TGP 2020). V letu 2017 so bile emisije TGP v neETS sektorjih (kot npr. promet, kmetijstvo) za 11,5 % ter v letu 2018 za 10,0 % nižje od dovoljenih. Ocene kažejo, da bo Slovenija dosegla tudi cilje do leta 2020. Trend emisij TGP iz ne-ETS sektorjev je odvisen predvsem od gibanja emisij v sektorju promet, ki predstavlja dobro polovico vseh ne-ETS emisij. Industrija ne-ETS vključuje emisije iz zgorevanja goriv v industriji in gradbeništvu ter procesne emisije. V obdobju 2005-2018 so se emisije sicer zmanjšale za 22,5 %, toda od leta 2013 se povečujejo in oddaljujejo od indikativnega cilja OP TGP 2020. Le v letu 2018 so se emisije iz tega sektorja povečale za 7,5 %, pri čemer poročilo navaja povečanje rabe goriv za skoraj 20 %, kar je posledica izboljšanja energetske statistike za industrijo.
V četrtek, 17. septembra 2020, je bil objavljen zadnji in največji razpis v okviru programa Obzorje 2020, ki je namenjen inovacijam za pravičen in trajnosten prehod na podnebno nevtralno Evropo do leta 2050. Projekti, financirani v okviru tega razpisa, naj bi prinesli rezultate z oprijemljivimi koristmi na desetih področjih, ki zajemajo osem tematskih področij, ki odražajo ključna delovna področja evropskega zelenega dogovora (podnebne spremembe, energija, krožno gospodarstvo, stavbe, mobilnost, strategija »od vil do vilic«, biotska raznovrstnost in ničelno onesnaževanje) in dve horizontalni področji (krepitev znanja in krepitev vloge državljanov). Rok za oddajo predlogov je 26. januar 2021, izbrani projekti pa naj bi se začeli izvajati jeseni 2021.
Slovenija si z Dolgoročno podnebno strategijo zastavlja jasen cilj, da do leta 2050 doseže neto ničelne emisije oziroma podnebno nevtralnost. Dokument je v javni razpravi do 30. septembra. Kakšni strateški sektorski cilji so predvideni bodo predstavili mag. Andrej Vizjak, minister za okolje in prostor, in pripravljavci strategije na dogodku, ki ga lahko spremljate preko spletne predstavitve, ki bo ta petek, 25. septembra od 13. do 15. ure. Udeležba je brezplačna. Predhodna prijava preko e-obrazca je obvezna. Prijavljeni bodo naslov spletne povezave prejeli pred samim dogodkom. Vljudno vabljeni! https://www.gzs.si/skupne_naloge/varstvo_okolja/dogodki?ID=3838 https://www.gzs.si/skupne_naloge/varstvo_okolja/Dogodki/Vabilo-na-predstavitev-osnutka-Dolgoro%C4%8Dne-podnebne-strategije-do-2050-2592020/DogodekID/3838/DogodekTabID/20807
2. september: Povezovanje evropskih MSP-jev z indijskimi na področju ravnanja z odpadki in energetske predelave odpadkov https://www.gzs.si/Dogodki/2-09-2020/webinar-o-priloznostih-eu-msp-za-vstop-na-indijski-trg-pri-tehnoloskem-razvoju-ravnanja-z-odpadki-in-waste-to-energy-sektorju Več dogodkov GZS >>> https://www.gzs.si/Dogodki
Namen javnega razpisa je obnova obstoječih ter degradiranih turističnih in gostinskih objektov, spodbuda k ukrepom za rabo obnovljivih virov energije in zmanjšanje rabe energije in snovi, prav tako spodbuda k razvoju oziroma preoblikovanju turističnih proizvodov in načinov poslovanja v skladu s trajnostnimi usmeritvami (zeleni proizvodi) za izboljšanje konkurenčnega položaja malih in srednjih podjetij (MSP) na globalnem trgu. Vlogo je možno oddati od 1. 9. 2020 do 30. 11. 2020.
Za ta namen je razpisanih 4,5 mio EUR nepovratnih sredstev za leto 2020. Cilj razpisa je vzpostaviti nove obrate za predindustrijski obseg predelave lesa, ki bodo poleg žagarske ali druge dejavnosti opravljali tudi denimo: sušenje lesa, impregnacija lesa, predelava lesnih ostankov, ki nastanejo v obratu v lesna goriva (peleti, sekanci), modernizacija strojne opreme obstoječih žagarskih obratov, ustanavljanje in razvoj mikro in malih podjetij na podeželju in potencialno ustvarjanje novih delovnih mest na področju gozdno–lesne verige. Vloge sprejemajo od 31. 8. 2020 do 30. 9. 2020.
Namen razpisa je uvajanje novih ali izboljšanih izdelkov na področju predelave in obdelave lesa in lesnih tvoriv (delež lesa več kot 50 %) ter odpravljanje dolgoročnih posledic pandemije COVID-19 na podjetja v lesnopredelovalni panogi. Okvirna skupna višina sredstev javnega razpisa je 6,2 mio EUR, roki za predložitev vlog so 2. 9. 2020, 11. 11. 2020, 15. 2. 2021, 15. 5. 2021 in 15. 9. 2021.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vabi k oddaji predlogov projektov za preveritev interesa za sofinanciranje projektov za reinjekcijske vrtine za primere posebne rabe vode za potrebe ogrevanja in podobno, če se rabi mineralna, termalna ali termomineralna voda za rastlinjake, namenjene za kmetijsko pridelavo hrane, ki izkoriščajo zaprt reinjekcijski sistem. Upravičenci lahko predloge projektov posredujejo do 30. 8. 2020.