Varstvo okolja

Arhiv: Vključitev pomorskega prometa v sistem trgovanja z emisijami

Arhiv: Vključitev pomorskega prometa v sistem trgovanja z emisijami

Glede na prizadevanja EU, da gospodarstvo postane ogljično nevtralno do leta 2050, bo v sistem trgovanja z emisijami v prihodnje vključen tudi pomorski promet.

Arhiv: Revidirane Smernice o državni pomoči v okviru EU ETS

Evropska komisija je sprejela revidirane smernice o državni pomoči v okviru sistema EU za trgovanje z emisijami toplogrednih plinov (EU ETS). Zmanjšan je nabor sektorjev, ki bodo z letom 2021 upravičeni do nadomestila za kritje posrednih stroškov oziroma višje cene električne energije, saj si EU prizadeva, da do leta 2050 postane podnebno nevtralna. Slovenija tozadevne sheme državnih pomoči še nima priglašene. https://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/3/2020/SL/C-2020-6400-F1-SL-MAIN-PART-1.PDF

Arhiv: EU ETS – ciljno usmerjanje podelitve brezplačnih pravic

Evropsko računsko sodišče je Komisiji priporočilo boljše ciljno usmerjanje in boljšo obravnavo tehničnih izzivov pri pregledu metodologije za brezplačno dodelitev pravic v okviru sistema za trgovanje z emisijami (EU ETS).

Arhiv: EK za 55-odstotno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2030

Arhiv: EK za 55-odstotno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2030

Evropska komisija (EK) bo do junija 2021 pregledala vse ustrezne instrumente politike, vključno z direktivo o EU ETS, in jih po potrebi še dopolnila, da bi dosegla dodatno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. Pomembno tudi za člane SRIP MATRPO.

Arhiv: Pobuda za trajnostne proizvode na ravni EU

Cilj pobude, v okviru katere se bo pregledala direktiva o okoljsko primerni zasnovi in po potrebi predlagali dodatni zakonodajni ukrepi, je zagotoviti bolj trajnostne proizvode, ki se dajo na trg EU. Proizvodi, ki so trajnejši, se lahko ponovno uporabljajo, popravijo, reciklirajo in so energetsko učinkoviti, bodo koristili potrošnikom, okolju in podnebju. S to pobudo bo obravnavana tudi prisotnost škodljivih kemikalij v proizvodih, kot so: elektronika in oprema IKT, tekstilni izdelki, pohištvo, jeklo, cement in kemikalije. Javna razprava poteka do 3. decembra 2020.

Arhiv: Osnutek Slovenske industrijske strategije 2021-2030 v javni razpravi

V javni razpravi je Osnutek Slovenske industrijske strategije 2021-2030, ki ga je v sodelovanju s pristojnimi ministrstvi, Javno agencijo SPIRIT Slovenija, strateškimi razvojno-inovacijskimi partnerstvi (SRIP-i) ter Gospodarsko zbornico Slovenije in njenimi panožnimi združenji pripravilo Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo. Dostopen je na portalu gov.si na povezavi. Javna razprava poteka do vključno 16. oktobra 2020. Namen dokumenta je postaviti usmeritve za nadaljnji razvoj slovenske industrije v obdobju 2021-2030 z vizijo, da slovenska industrija postane zelena, ustvarjalna in pametna. Osnutek dokumenta je bil predstavljen na konferenci »Prihodnost industrije in internacionalizacije«. https://www.gov.si/novice/2020-09-17-osnutek-slovenske-industrijske-strategije-2021-2030-v-javni- razpravi/

Arhiv: Iz Uradnega lista EU

Objave v Uradnem listu EU, s področja okolja in energije, od 27. 8. do 23. 9. 2020.

Arhiv: Iz Uradnega lista RS

Objave zakonodajnih predpisov v Uradnem listu RS, s področja varstva okolja in energije.

Arhiv: Objavljeni brošuri za krepitev zelenega javnega naročanja

Ministrstvo za okolje in prostor je skupaj s partnerji v okviru evropskega integralnega projekta CARE4CLIMATE z namenom krepitve zelenega javnega naročanja pripravilo dve brošuri: »Okoljsko označevanje« in »Kemikalije«, ki sta tako javnim naročnikom, kot tudi ponudnikom v pomoč pri javnem naročanju okoljsko manj obremenjujočih izdelkov. https://www.gov.si/assets/ministrstva/MOP/Publikacije/Okoljsko_oznacevanje.pdf https://www.gov.si/assets/ministrstva/MOP/Publikacije/Kemikalije.pdf

Arhiv: Poročilo EEA – Zdravo okolje, zdravo življenje

Kot kaže obsežna ocena kako okolje vpliva na zdravje in dobro počutje v Evropi, ki jo je objavila Evropska agencija za okolje (EEA), slaba kakovost okolja prispeva k 13 % smrti v EU. Onesnaženje zraka in obremenitev s hrupom, učinki podnebnih sprememb, kot so vročinski vali, ter izpostavljenost nevarnim kemikalijam so namreč pomembni vzroki za zdravstvene težave Evropejcev.