Konec septembra se je zaključila javna obravnava osnutka Dolgoročne podnebne strategije Slovenije do leta 2050, ki jo je Ministrstvo za okolje in prostor predstavilo na Gospodarski zbornici Slovenije pod sloganom #izziv #priložnost #izvedlljivost. Posnetek dogodka, od 19. minute dalje, je na voljo na povezavi
Evropska komisija je 14. oktobra sprejela strategijo EU na področju kemikalij za trajnostnost, kot prvi korak na poti k cilju ničelnega onesnaževanja za okolje brez strupov. Pospešila bo inovacije za varne in trajnostne kemikalije ter izboljšala zaščito zdravja ljudi in okolja pred nevarnimi kemikalijami. Sem spadata med drugim prepoved uporabe najbolj škodljivih kemikalij v izdelkih za široko porabo, kot so igrače, izdelki za nego otrok, kozmetika, detergenti, materiali za stik z živili, in tkanine, razen če je dokazano, da so bistvenega pomena za družbo, ter zagotovitev, da se bodo vse kemikalije uporabljale varneje in bolj trajnostno. Podala bo tudi odgovore na spodnja in druga vprašanja: Kaj je okolje brez strupov in kako ga bomo dosegli? Kakšne bodo posledice te strategije za uredbo REACH? Kako bo ta strategija podpirala inovacije in konkurenčnost? Kako bo strategija izboljšala izvrševanje zakonodaje na področju kemikalij? Kateri so primeri strupenih kemikalij v okolju? Kako bi lahko v prihodnje preprečili še več kemičnega onesnaževanja? https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?qid=1603090557386&uri=COM:2020:667:FIN
Z Ministrstva za okolje in prostor (MOP) so sporočili, da je Evropska komisija odprla 3 predsodne postopke in Sloveniji izdala uradne opomine zaradi neprenosa direktiv v pravni red Republike Slovenije: (1) o odlaganju odpadkov na odlagališčih, (2) o odpadkih in (3) o embalaži in odpadni embalaži. Rok za prenos direktiv je potekel letošnjega 5. julija, rok za odgovor Komisiji je 8. decembra letos. MOP že pripravlja spremembo Uredbe o odlagališčih odpadkov, ki bo prenesla vsebino direktive v pravni red RS najkasneje do konca leta. Prav tako je ministrstvo že pripravilo osnutek Uredbe o embalaži in odpadni embalaži, ki je trenutno v fazi medresorske obravnave. Vsebina direktive o odpadkih se bo prenesla z novim Zakonom o varstvu okolja (ZVO-2). Po sprejetem ZVO-2 sledi priprava novele Uredbe o odpadkih.
Varno ravnanje z odpadki, še posebej nevarnimi, je nepogrešljiv del infrastrukture sodobne družbe. Na GZS že vrsto let opozarjamo na pomanjkljivo infrastrukturo in moteno delovanje sistema ravnanja z odpadki, zaradi česar prihaja do nezaželenega kopičenja različnih vrst odpadkov po vsej Sloveniji, kar povzroča vrsto težav, tudi zelo nevarnih. Odločba inšpekcije, ki enemu od dveh podjetij, ki v Sloveniji zagotavljata varno obdelavo nevarnih odpadkov, prepoveduje sprejemanje le-teh, je v nasprotju s širšimi interesi javnosti v državi, kjer imamo že zdaj omejene zmogljivosti za varno, sprotno in brezhibno ravnanje z odpadki, ki jih ustvarimo. Zato na GZS nasprotujemo taki nerazumni in škodljivi odločbi, ki je bila sprejeta še pred zaključkom postopkov za legalizacijo posodobljenih objektov.
Državni zbor je včeraj sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o varstvu okolja (ZVO-1J) in Zakon o učinkoviti rabi energije (ZURE), ki pokriva področje energetske učinkovitosti in učinkovite rabe energije, predhodno del energetskega zakona. ZVO-1J ureja tri vsebinska področja. Največji del je namenjen uskladitvi zakonske ureditve z Direktivo 2018/410/EU pri čemer predlagane spremembe ne spreminjajo sistema trgovanja s pravicami do emisije toplogrednih plinov (TGP), temveč omogočajo njegovo nadaljevanje po 31. 12. 2020. Glede na veljavno ureditev prinaša pomembnejšo vsebinsko spremembo in sicer daje zakonsko podlago, ki omogoča kritje posrednih stroškov, ki nastanejo zaradi stroškov emisij TGP in se prenesejo na cene električne energije. Potrebno bo sprejeti še predpis, s katerim se bodo podrobneje določili način in pogoji za dodelitev finančnega nadomestila. Predpis začasno ureja tudi vprašanje proizvajalčeve razširjene odgovornosti z namenom, da se, do celovite sistemske ureditve tega vprašanja, odpravijo anomalije v delovanju sistema ter vzpostavlja zakonsko podlago za drugačen, v praksi bolj izvedljiv način izvajanja obratovalnega monitoringa. Pomembno tudi za člane SRIP MATPRO.
25. september: Predstavitev osnutka Dolgoročne podnebne strategije Slovenije do leta 2050 https://www.gzs.si/skupne_naloge/varstvo_okolja/dogodki?ID=3838 Več dogodkov GZS >>> https://www.gzs.si/Dogodki
Vabimo, da se seznanite z najnovejšimi poslovnimi priložnostmi ter borzo inovacij, znanja in tehnologij mreže EEN, največje podporne mreže za majhna in srednja velika podjetja na področju mednarodnega poslovnega sodelovanja.
Na brezplačnem virtualnem dogodku za razpise Obzorje 2020 - Evropski zeleni dogovor (European Green Deal Call) bodo predstavljene vsebine posameznih razpisov, pričakovanja Evropske komisije, hkrati pa bo dogodek ponudil edinstveno mednarodno izkušnjo mreženja za oblikovanje zmagovalnih partnerstev. Dogodek bo potekal virtualno, od 13. - 14. oktobra 2020. Prijavite se lahko vse do 2. oktobra 2020.
Vabimo vas, da predloge in pripombe, ki jih boste naslovili na pristojno institucijo, posredujete tudi na Službo za varstvo okolja, na antonija.cerar@gzs.si .
Za dosego zavezujočega cilja Unije o najmanj 32-odstotnem deležu energije iz obnovljivih virov v letu 2030 je potreben prispevek držav članic v obliki deleža energije iz obnovljivih virov v bruto porabi končne energije. Z namenom dosege zastavljenega cilja je Evropska komisija sprejela izvedbeno uredbo, da se državam članicam, ki zaostajajo pri nacionalni referenčni vrednosti, zagotovi izvedbo dodatnih ukrepov tudi izven svojih meja.