Na TIKOPRO spletnem dogodku, katerega parter je tudi GZS, bodo 25. 11. predstavniki Službe vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko in Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo podali informacije o nepovratnih sredstvih za naslednjo finančno perspektivo.
Vabimo, da se seznanite z najnovejšimi poslovnimi priložnostmi ter borzo inovacij, znanja in tehnologij mreže EEN, največje podporne mreže za majhna in srednja velika podjetja na področju mednarodnega poslovnega sodelovanja.
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo in javna agencija SPIRIT Slovenija želita preveriti ustreznost Programa za spodbujanje investicij in internacionalizacije slovenskega gospodarstva 2020 – 2024 in ga v čim večji meri prilagoditi trenutnim in prihodnjim gospodarskim okoliščinam. S tem namenom sta pripravila spletno anketo, ki bo pomembno vodilo pri oblikovanju učinkovitih instrumentov podpore podjetjem, za uspešno internacionalizacijo njihovega poslovanja in vključevanje v globalne verige vrednosti.
Vabimo vas, da predloge in pripombe, ki jih boste naslovili na pristojno institucijo, posredujete tudi na Službo za varstvo okolja, na antonija.cerar@gzs.si .
Evropska komisija vabi zainteresirano javnost, da do 26. novembra 2020 poda mnenje na začetne ocene učinka predlaganih sprememb zakonodajnih ureditev vezanih na podnebno zakonodajo. Spremembe odražajo sprejeti cilj, da EU do leta 2030 zniža emisije toplogrednih plinov za 55 % pod raven iz leta 1990 in tako zagotovi pravičen in vključujoč prehod na podnebno nevtralnost do leta 2050. https://www.gzs.si/skupne_naloge/varstvo_okolja/Novice/ArticleId/77272 Dodatno je v javno obravnavo predloženo: do 10. decembra 2020: Krčenje in uničevanje gozdov – zmanjševanje vpliva proizvodov, prodanih v EU https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12137 do 14. decembra 2020: Emisije CO2 iz vozil – spremljanje in sporočanje podatkov o avtomobilih in kombiniranih vozilih (posodobitev) https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12500 do 14. januarja 2021: Sistem EU za trgovanje z emisijami – posodobljena pravila za letalstvo https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12494 do 5. februarja 2021: Podnebne spremembe – posodobitev sistema EU za trgovanje z emisijami (ETS) https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12660/public-consultation Nacionalni cilji zmanjšanja emisij (uredba o porazdelitvi prizadevanj) – pregled na podlagi načrta za uresničitev podnebnih ciljev do leta 2030 https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12656/public-consultation Raba zemljišč, sprememba rabe zemljišč in gozdarstvo – pregled pravil EU https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12657/public-consultation Emisije CO2 pri avtomobilih in kombiniranih vozilih – revizija standardov emisijskih vrednosti CO2 https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12655/public-consultation do 9. februarja 2021: Ocena in pregled direktive EU o energijski učinkovitosti https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12552-Review-of-Directive-2012-27-EU-on-energy-efficiency/public-consultation Pravila EU na področju obnovljivih virov energije – pregled https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12553-Revision-of-the-Renewable-Energy-Directive-EU-2018-2001/public-consultation
Sedmi okoljski akcijski program (7. OAP) se bo iztekel 31. decembra 2020, njegov člen 4(3) pa od Komisije zahteva, da po potrebi pravočasno poda predlog za osmi okoljski akcijski program (8. OAP), da bi preprečila nastanek vrzeli med 7. in 8. OAP. V evropskem zelenem dogovoru je bilo napovedano sprejetje novega okoljskega akcijskega programa. Do 31. decembra 2020 je možna oddaja komentarjev na preko spletnega obrazca.
Ministrstvo za okolje in prostor vabi vse zainteresirane k sodelovanju v postopku oblikovanja Poročila o izvajanju Aarhuške konvencije v Republiki Sloveniji za srečanje pogodbenic oktobra prihodnje leto.
Evropski parlament je pretekli teden obravnaval predloge, kako najbolje financirati naložbe za trajnostno Evropo za trajnostne in ogljično nevtralne gospodarske dejavnosti. Poslanci izpostavljajo, da bi se bilo treba pri zelenem prehodu osredotočiti na zmanjšanje obstoječih in potencialno vse večjih razlik med državami članicami, treba pa bi bilo tudi spodbuditi konkurenčnost in ustvariti trajnostna in kakovostna delovna mesta.
Konec oktobra je potekalo zasedanje Sveta EU za okolje, ki se ga udeležujejo okoljski ministri držav članic. Razpravljali so o podnebnem zakonu in biotski raznovrstnosti. Večina držav, med njimi tudi Slovenija, je že podprla predlog novega cilja zmanjšanja emisij za vsaj 55 %, pri čemer so ministri izpostavili potrebo po fleksibilnosti, upoštevanje nacionalnih posebnosti in različnih izhodiščnih položajev. Strategija EU za biotsko raznovrstnost je bila izpostavljena kot ena izmed ključnih elementov za podporo zelenemu okrevanju, prehodu na trajnostno gospodarstvo in doseganje podnebnih ciljev. Pričakovati je večjo ambicioznost in vključevanje biotske raznovrstnosti v druge sektorje, kar naslavlja potrebo po zagotavljanju zadostnih finančnih sredstev. Stanje narave v EU v obdobju 2013 – 2018 zajema poročilo, ki poleg pregleda stanja vrst in habitatov, tako na nacionalni ravni kot na ravni EU, obravnava tudi stanje območij Natura 2000. Minister Vizjak je poudaril, da Slovenija, ki z najvišjim deležem zavarovanih območij v EU in velikim deležev gozdov že občutno prispeva k zastavljenemu cilju na ravni EU, ne načrtuje nadaljnje širitve zavarovanih območij, saj bi to povzročilo neskladnost z doseganjem ostalih sektorskih ciljev, zlasti tistih, povezanih z obnovljivimi viri energije. V prihodnje se bo zato treba zavzemati zlasti za izboljšanje upravljanja zavarovanih območij, kar pa bo predstavljalo tudi pomemben finančni izziv. Podatkovne podlage za prihodnje ocene in razvoj politik, zlasti glede agende za obnovo ekosistemov za obdobje do 2030, so dostopne na https://www.gov.si/novice/2020-10-26-svet-ministrov-za-okolje-o-podnebnem-zakonu-in-biotski-raznovrstnosti/ https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=CELEX:52020DC0380 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/sl/TXT/PDF/?uri=CELEX:52020DC0635&from=EN
Oktobra je Evropska komisija sprejela delovni program za leto 2021, ki predvideva nadaljnje ukrepe na podlagi načrtov, določenih v okviru šestih ciljev v zadnjem letu. Nove zakonodajne pobude s področja evropskega zelenega dogovora vključujejo sveženj ukrepov na področju zmanjševanja emisij toplogrednih plinov do leta 2030 za vsaj 55 % v primerjavi z letom 1990, na področju krožnega gospodarstva, biotske raznovrstnosti in okolje brez strupov in trajnostni in pametni mobilnosti. Posamezne zakonodajne pobude so navedene v prilogah I in II programa.