Tema delavnic bo: nove zahteve evropske zakonodaje na področju odpadkov, evropska strategija o plastiki in drugi sorodni dokumenti. Tehnologije proizvodnje GFRP in pravilnega ravnanja z odpadki, ki vsebujejo GFRP. Delavnica projekta Retracking bo potekala 25. oktobra na GZS v Ljubljani, namenjena je proizvajalcem in uporabnikom GFRP. Rezervirajte si termin. https://www.ita-slo.eu/sl/retracking
Kako vpeljati nove okoljske trende in zahteve v vsakdanjo prakso podjetij ter se pravočasno soočiti s stalno novimi izzivi, ki jih prinaša nova zakonodaja na področju odpadkov, ki poudarja trajnostno zasnovo proizvodov, boste spoznali na delavnicah, ki bodo 19. oktobra na GZS, Ljubljana. Dogodek organiziramo v sklopu projekta MOVECO. Rezervirajte si termin. http://www.interreg-danube.eu/moveco
Vabimo vas na potujočo razstavo projekta MOVECO. Razstava ponuja vpogled v aktivnosti projekta in predstavlja primere dobrih praks in priložnosti krožnega modela gospodarstva v regiji Podonavje. Na razstavi se predstavljajo Nemčija, Romunija, Avstrija, Madžarska in Slovenija. Iz Slovenije sodelujejo: • AMBI-METALPLAST d.o.o. in TECOS • AquafilSLO d.o.o. • GORENJE gospodinjski aparati, d.d. • INŠTITUT ZA CELULOZO IN PAPIR • ISKRAEMECO, d.d. • M SORA d.d. • ZEOS, d.o.o. Razstava bo na ogled oktobra 2018 v medetaži (IV/V nadstropje) Gospodarske zbornice Slovenije, Dimičeva 13, Ljubljana, od ponedeljka do petka, med 8.00–16.00. http://www.interreg-danube.eu/moveco
Dogodek poteka v okviru 26. mednarodne konference o materialih in tehnologijah 4. oktobra dopoldne. S strokovnimi prispevki sodelujejo podjetja: SIJ Acroni, SIJ Metal Ravne, Impol, Talum, Štore Steel, TPV in inštitucije znanja: IMT, OMM NTF in KI. Vabljeni tudi na popoldanski del, kjer se bo spregovorilo o razvoju kompetenc za prihodnje izzive. Dogodek je namenjen srečanju in izmenjavi mnenj med slovenskim gospodarstvom in inštitucijami znanja.
Raziskujete? Razvijate? Inovirate? Vas zanimajo drugačne metode razmišljanja, raziskovanja in inoviranja? Se želite srečati z drugimi inovatorji? Vabimo vas, da se nam pridružite na Dnevu inovativnosti 2018, na katerem bomo predstavili različne metode inoviranja, dobre inovativne zgodbe uspešnih inovatorjev ter podelili slavnostna nacionalna priznanja za inovacije. Izziv letošnjih inovacij je bil inovacije za krožno gospodarstvo. Zadnje prijave – petek, 21. 9. 2018.
Objave v Uradnem listu EU, s področja okolja in energije, od 23. 8. do 19. 9. 2018. – BREZ relevantnih OBJAV
Objave zakonodajnih predpisov v Uradnem listu RS, s področja varstva okolja in energije.
V teh dneh se je iztekel rok ponovne javne obravnave o dopolnjenem osnutku Uredbe o skladiščenju trdnih gorljivih odpadkov na prostem. Dopolnjeni osnutek se od osnutka, ki je bil v javni obravnavi junija, razlikuje predvsem: (1) glede uporabe uredbe od 200 m3 (prej 50 m3), (2) da so podrobneje urejene obveznosti zbiranja in zadržanja gasilne vode, (3) da je podrobneje urejeno ravnanje z gasilno vodo, (4) da je podrobneje opredeljena vloga, pristojnosti in odgovornosti pooblaščenih inženirjev s področja požarne varnosti. V ponovni javni obravnavi smo opozorili predvsem na prekratke roke za prilagoditev novim zahtevam in na nujnost upoštevanja specifičnosti posameznih dejavnosti.
Izšla je nova verzija standarda SIST EN ISO 50001:2018 - Sistemi upravljanja z energijo - Zahteve z navodili za uporabo (ISO 50001:2018). Organizacije, ki so certificirane skladno z zahtevami ISO 50001:2011, bodo imele tri leta časa za prehod na ISO 50001:2018.
Generalna skupščina Združenih narodov je leta 1987 ob podpisu Montrealskega protokola o snoveh, ki škodljivo delujejo na ozonski plašč 16. september razglasila za mednarodni dan zaščite ozonske plasti. Montrealski protokol velja za enega najbolj učinkovitih mednarodnih sporazumov s področja okolja. Ozonska luknja se bo kljub ukrepom najverjetneje še kar nekaj desetletij pojavljala, saj imajo ozonu škodljive snovi (freoni) dolgo življenjsko dobo, nekateri celo daljšo od sto let.