Vabimo, da se seznanite z najnovejšimi poslovnimi priložnostmi ter borzo inovacij, znanja in tehnologij mreže EEN, največje podporne mreže za majhna in srednja velika podjetja na področju mednarodnega poslovnega sodelovanja.
Predmet in namen javnega poziva so krediti Eko sklada za okoljske naložbe oziroma v projektu opredeljene faze naložb (v nadaljevanju: naložbe) v naslednje ukrepe: A) zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, B) zmanjšanje onesnaževanja zraka (razen zmanjšanja emisij toplogrednih plinov), C) gospodarjenje z odpadki, D) varstvo voda in učinkovita raba vode, E) odvajanje odpadnih vod ali oskrba s pitno vodo in F) začetne naložbe v okoljske tehnologije. Do kredita so upravičene: – pravne osebe, samostojni podjetniki posamezniki in druge fizične osebe, ki opravljajo registrirane dejavnosti, ali s predpisom ali z aktom o ustanovitvi določene dejavnosti, ki so vsi vpisani v poslovni register v Republiki Sloveniji, razen njihovih podružnic v tujini, – pravne osebe javnega prava, ki imajo stvarno premoženje v svoji lasti, razen neposrednih uporabnikov državnega proračuna. Višina posameznega kredita je omejena na najnižji znesek kredita, ki znaša 25.000 EUR, in najvišji znesek kredita, ki znaša 2 milijona EUR. Skupna zadolženost kreditojemalca pri Eko skladu ne sme preseči 10 milijonov EUR.
Vabimo vas, da predloge in pripombe, ki jih boste naslovili na pristojno institucijo, posredujete tudi na Službo za varstvo okolja, na antonija.cerar@gzs.si .
Odbor za socialno-ekonomske analize (SEAC) pri Evropski agenciji za kemikalije (ECHA) je sprejel mnenje o predlogu omejitve, ki bi prepovedala namensko uporabo mikroplastike v izdelkih, kot so kozmetika, detergenti, gnojila, in bi lahko povzročilo prepoved njene uporabe kot mehkega polnila na športnih igriščih z umetno travo. Mnenje odbora SEAC je omejil prepoved delcev manjših od 100 nanometrov, zaradi težav pri njihovi detekciji in spremljanju v mešanicah in izdelkih. ECHA bo svoje mnenje o omejitvi uporabe mikroplastike v izdelkih poslala na Evropsko komisijo v začetku leta 2021.
Evropski svet kemijske industrije (CEFIC) je objavil študijo, v kateri je preveril okoljsko sprejemljivost kemičnega recikliranja. Evropska kemična industrija je prepričana, da lahko tehnologije kemičnega recikliranja igrajo ključno vlogo pri preoblikovanju plastičnih odpadkov v dragocene sekundarne surovine. Te tehnologije se lahko izognejo emisijam toplogrednih plinov, ki se lahko pojavijo tako pri proizvodnji surovin kot pri sežiganju plastičnih odpadkov. Za spodbujanje uporabe tehnologije pa je potrebno med-industrijsko partnerstvo, inovacije, poenoteni standardi za sortirane in predhodno obdelane plastične odpadke in politični okvir, ki ponuja odprt enotni trg za zagotavljanje stalne oskrbe s plastičnimi odpadki.
Evropska komisija je 10. decembra 2020 predlagala novo uredbo o baterijah (s prilogami). Namen te uredbe je zagotoviti, da so baterije, dane na trg EU, trajne in varne v celotnem življenjskem ciklu. Komisija predlaga obvezne zahteve za vse baterije (tj. industrijske, avtomobilske, električne in prenosne), kot so uporaba odgovorno pridobljenih materialov z omejeno uporabo nevarnih snovi, minimalna vsebnost recikliranih materialov, ogljični odtis, zmogljivost in trajnost ter označevanje ter izpolnjevanje ciljev zbiranja in recikliranja. https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_20_2312 Evropska komisija vabi k sodelovanju v javni obravnavi posodobitve zakonodajnih pravil EU za baterije s ciljem čim večjega zmanjšanja škodljivih učinkov baterij na okolje. Pravila zajemajo celoten življenjski cikel baterij, od zasnove in proizvodnje do ponovne uporabe in recikliranja. Rok za posredovanje mnenja je 10. februar 2021.
Svet je pretekli teden sprejel sklepe o ukrepih, ki jih je treba sprejeti za vzpostavitev trga vodika za Evropo, s čimer bi EU lažje izpolnila zavezo, da do leta 2050 doseže ogljično nevtralnost pri čemer poudarja, da je treba spodbujati in zagotavljati enake konkurenčne pogoje za naložbe v razogljičenje, saj vodik iz obnovljivih virov trenutno ni dovolj stroškovno konkurenčen. Države članice se strinjajo, da bi morale spodbude vključevati revizijo sistema EU za trgovanje z emisijami in ustreznih pravil EU o državni pomoči. Pomembno tudi za člane SRIP MATPRO.
Evropska komisija vabi k sodelovanju v javnem posvetovanju o reviziji smernic o državni pomoči za varstvo okolja in energijo. Namen posvetovanja je zainteresiranim stranem omogočiti, da predložijo povratne informacije o zasnovi prihodnjih smernic, ki se bodo uporabljale od 1. januarja 2022, ter o povezanih členih 36 do 49 uredbe o splošnih skupinskih izjemah. Rok za posredovanje mnenja je 7. januar 2021.
Na Ministrstvu za okolje in prostor so v javno razpravo predložili prvo posodobitev programa monitoringa stanja morskega okolja v pristojnosti Republike Slovenije - osnutek za seznanitev javnosti. S predmetnim dokumentom se bodo izpolnile obveznosti, ki izhajajo iz Okvirne direktive o morski strategiji, ki določa obveznosti države članice Evropske unije, da pripravi nacionalne morske strategije. Pripombe in predloge sprejemajo na e-naslovu gp.mop@gov.si, do 8. januarja 2021.
Številne človekove dejavnosti na kopnem in na morju povzročajo pritisk na evropska morja. 9. decembra 2020 je Evropska okoljska agencija objavila poročilo, ki kaže, da so ti pritiski zdaj dosegli najbolj oddaljena morska območja in najgloblje morsko dno. Človeške dejavnosti negativno vplivajo na 93 % evropskega morskega območja, med njimi je izrazito pod vplivom zaradi dejavnosti tudi Jadransko morje.