Z novim zakonom se višina obdavčitve motornih vozil določa glede na okoljsko komponento vozila. Spremembe veljajo s 1. januarjem 2021.
Do nedelje, 28. februarja 2021 je možno oddati pripombe in predloge na osnutek Pomorskega prostorskega plana Slovenije in pripadajočega Okoljskega poročila. Pomorski prostorski plan Slovenije je strateški razvojni dokument, ki določa prostorsko in časovno porazdelitev obstoječih in prihodnjih dejavnosti in rab v morju. Podaja tudi usmeritve za izvajanje teh dejavnosti v morju in usmeritve za določitev priobalnega pasu na kopnem.
Skupina inšpektorjev za okolje in prostor, varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, infrastrukturo ter Urada za kemikalije, je zaključila akcijo skupnih nadzorov imetnikov okoljevarstvenih dovoljenj (OVD). Inšpektorji so v dveh letih, kolikor je trajala akcija, opravili tedensko po pet nadzorov, skupaj pa 475. V akciji se je izvajalo nadzore pri zavezancih, ki so morali za delovanje naprave oziroma obrata pridobiti OVD. Zavezanci za pridobitev OVD so z izjemo nekaterih, kjer roki za ureditev stanja še niso pretekli, odpravili kršitve in nepravilnosti, s čimer so zagotovili zakonitost in večjo varnost pri opravljanju dejavnosti, ki lahko povzroči prekomerne obremenitve okolja.
Ministrstvo za okolje in prostor v skladu z določili veljavnih uredb o vodovarstvenih območjih (VVO) objavlja nov Seznam aktivnih snovi, ki jih je prepovedano uporabljati na najožjih vodovarstvenih območjih (VVO I). Seznam je pripravilo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
18. januarja 2021 je bila v znanstveni reviji International Journal of Environmental Research and Public Health objavljena raziskava, ki je potrdila prisotnost mikroplastike v snegu zahodnih italijanskih Alp. Glavnina delcev in filamentov je bila iz materialov polietlien (PE) in polietlien tereftalat (PET), s povprečno vrednostjo 2,32 delcev manjših od 5 mm na liter snega.
17. decembra 2020 je bila v Evropskem uradnem listu objavljena Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/2151 o določitvi pravil o harmoniziranih specifikacijah za označevanje plastičnih proizvodov za enkratno uporabo iz dela D Priloge k Direktivi (EU) 2019/904 Evropskega parlamenta in Sveta o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje. Pravila se nanašajo na higienske vložke, tampone in aplikatorje tamponov, vlažilne robčke, tobačne izdelke s filtri in filtri, ki se tržijo za uporabo v kombinaciji s tobačnimi izdelki in na plastične lončke za pijačo.
S 1. januarjem 2021 je režim pošiljanja odpadne plastike, za katerega je treba upoštevati zakonodajo s področja pošiljanja odpadkov, spremenjen. Pripravljena ali posodobljena je tudi vrsta smernic in dokumentov z navodili. 22. decembra 2020 je Evropska komisija objavila Delegirano uredbo 2020/2174 o pošiljkah odpadkov, s katero prepoveduje izvoz nevarnih in nereciklabilnih plastičnih odpadkov iz EU v tretje države (niso OECD članice). Hkrati uredba postavlja pogoje za izvoz, uvoz in notranji transport vseh plastičnih odpadkov.
S postavitvijo sončne elektrarne na strehi naše poslovne stavbe v Ljubljani bomo v tridesetih letih prispevali k znižanju ogljičnega odtisa za 1.961 ton. Predvidena letna proizvodnja električne energije je ocenjena na 125.525 kWh. Dolgoročno partnerstvo z družbo GEN-I nam bo omogočilo prehod v brezogljično družbo. Pretekli teden smo obeležili 170-letnico svojega delovanja. GZS je zgodovino pričela pisati leta 1851, ko je bila ustanovljena prva čez-sektorska gospodarska zbornica na Slovenskem. Od prvih začetkov pa vse do danes ostaja rdeča nit vseh zborničnih prizadevanj zastopanje interesov članov in krepitev konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. GZS-jeva zgodba v času
.
17. december: od 10. do 13. ure: Spletna delavnica INDUSTRIJSKE SIMBIOZE https://www.gzs.si/skupne_naloge/varstvo_okolja/Novice/ArticleId/77653 ob 17. uri: 15. Vrh slovenskega gospodarstva https://vrhgospodarstva.gzs.si/ Več dogodkov GZS >>> https://www.gzs.si/Dogodki