Varstvo okolja

Arhiv: Borza poslovnih priložnosti mreže EEN

Vas zanima sodelovanje s tujimi partnerji?

Arhiv: Sofinanciranje daljinskega ogrevanja na OVE do 2020

Ministrstvo za infrastrukturo je objavilo Javni razpis za sofinanciranje daljinskega ogrevanja na obnovljive vire energije (DO OVE). Finančne spodbude so namenjene za naložbe v nove sisteme in mikro sisteme DO OVE. Do finančnih spodbud so upravičeni tudi investitorji, ki širijo obstoječ daljinski sistem DO OVE ali gradijo novo kotlovnico s kotli na lesno biomaso kot vir za obstoječe daljinsko omrežje. Razpisana sredstva so namenjena gospodarskim družbam in samostojnim podjetnikom ter zadrugam. Vloge za prvo odpiranje morajo biti oddane najpozneje do 29. decembra 2016.

Arhiv: Usposabljanje upravnikov večstanovanjskih stavb – projekt URE

Namen projekta je seznaniti čim večje število upravnikov, ki izvajajo storitev upravljanja večstanovanjskih in drugih stavb z več posameznimi deli, z osnovnimi znanji s področja učinkovite rabe energije (URE) v stavbah ter izpostaviti tehnične in organizacijske vidike kakovostne priprave in izvedbe projekta energetske prenove večstanovanjske stavbe. Usposabljanje je brezplačno. Izvajalo se bo v mesecih november, december in januar.

Arhiv: Okoljski dan gospodarstva 2017 – Vabilo sponzorjem

Arhiv: Okoljski dan gospodarstva 2017 – Vabilo sponzorjem

Vabimo sponzorje k sodelovanju pri pripravi dogodka in promociji okoljskih izdelkov in storitev ter dobrih praks. Vabimo tudi sponzorje, ki s svojimi produkti spodbujajo okoljsko naravnanost slovenske industrije. Konferenco organiziramo ob Svetovnem dnevu varstva okolja, ki ga bomo na Gospodarski zbornici Slovenije obeležili 1. junija 2017. Kontaktirajte nas

Arhiv: Dokumenti v javni obravnavi MOP in MzI

Vabimo vas, da predloge in pripombe, ki jih boste naslovili na MOP/MzI, posredujete tudi na Službo za varstvo okolja, na janja.leban@gzs.si

Arhiv: Minimalne zahteve za ponovno uporabljene vode

Evropska komisija je pričela z javnim posvetovanjem o možnih ukrepih v zvezi z določitvijo minimalnih zahtev glede kakovosti ponovno uporabljene vode v Evropski uniji. K sodelovanju vabi zainteresirano javnost s področja politik: kmetijstvo, podnebni ukrepi, okolje, varnost hrane, notranji trg, industrija, podjetništvo in MSP, javno zdravje, trgovina. Vprašalnik je na voljo v 23 uradnih jezikih EU, posvetovalno obdobje traja do 27. 1. 2017.

Arhiv: Več kot 18 % nižje emisije TGP – kaj sledi?

Emisije toplogrednih plinov (TGP) so bile v letu 2014 glede na leto 2005 v Sloveniji nižje za več kot 18 %. Podatek navaja EU žepni priročnik 2016 o energetski statistiki v državah članicah EU. Poročilo vsebuje posodobljene podatke glede na prejšnji referenčni scenarij iz leta 2013, s pogledom do leta 2050. Osredotoča se na razvoj energetskega sistema EU, promet in emisije toplogrednih plinov, kot tudi trende emisij, ki niso povezani z energijo, upoštevajoč preplet interakcij med politikami z navedenih področij. Referenčni scenarij je merilo sedanjim politikam in tržnim trendom ter lahko pripomore pri oblikovanju novih politik.

Arhiv: Za zmanjševanje OE s spremembo predpisov v Sloveniji

Arhiv: Za zmanjševanje OE s spremembo predpisov v Sloveniji

Po podatkih Statističnega urada RS je v Sloveniji v letu 2015 nastalo 275.259 ton odpadne embalaže (OE), kar predstavlja 30 % vseh komunalnih odpadkov. Glede na dejstvo, da je bila v letu 2015 količina OE skoraj za tretjino večja kot v 2013, lahko pričakujemo s spremembo predpisov, ki urejajo embalažo in odpadno embalažo, pozitivne okoljske učinke. Predloge sprememb predpisov pripravlja Ministrstvo za okolje in prostor, s čimer bo v notranji pravni red izveden prenos direktive 2015/720/EU glede zmanjšanja potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk.

Arhiv: MOP - Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja

Na Ministrstvu za okolje in prostor (MOP) se je 14. 11. sestal Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja. Člani sveta, med njimi tudi Janja Leban, direktorica Službe za varstvo okolja, so obravnavali dolgoročni nacionalni strateški okvir za prilagajanje podnebnim spremembam in gradbeno ter prostorsko zakonodajo. MOP je predstavilo tudi Poročilo o stanju okolja za leto 2016. Dokument bo predvidoma sprejet do konca januarja 2017. Na podlagi le-tega bo MOP v letu 2017 pripravil Nacionalni program varstva okolja, ki je ključni dokument varstva okolja.

Arhiv: Opredelite zadevne nevarne snovi!

Ključni fazi priprave ocene možnosti onesnaženja tal in podzemne vode in izhodiščnega poročila sta priprava seznama nevarnih snovi in seznama zadevnih nevarnih snovi. Zavezancem IED priporočamo, da na podlagi Navodil za izdelavo izhodiščnega poročila (1. in 2. točka), ki jih je ARSO objavil na svoji spletni strani junija, čimprej pristopijo k prvim korakom izdelave ocene možnosti onesnaženja tal in podzemne vode ter izhodiščnega poročila.