Varstvo okolja

Arhiv: LEPILA & TESNILNE MASE Proizvodnja v Sloveniji

Arhiv: LEPILA & TESNILNE MASE Proizvodnja v Sloveniji

GZS - Združenje kemijske industrije (ZKI) je pripravilo dvojezično slovensko-angleško e-publikacijo "Lepila in tesnilne mase - proizvodnja v Sloveniji" o tehnološkem razvoju na tem področju in vsestranski uporabnosti tovrstnih izdelkov. Z lepili in tesnilnimi masami med drugim bistveno zmanjšamo toplotne izgube v stavbah ali popravimo izdelke in s tem olajšamo ponovno rabo ter recikliranje in omenjeni zeleni prehod.

Arhiv: Mednarodni dan ohranjanja ozonske plasti

Generalna skupščina Združenih narodov je leta 1987 ob podpisu Montrealskega protokola o snoveh, ki škodujejo zaščitnemu ozonskemu plašču, določila 16. september za mednarodni dan ohranjanja ozonske plasti. Letošnja tema se glasi »Globalno sodelovanje za zaščito življenja na Zemlji«. Pojav izrazitega upada ozona nad severnim polom spomladi se pojavlja približno enkrat na vsakih deset let, zadnjič spomladi 2020, pred tem pa leta 2011. V zadnjem času znanstveniki opozarjajo tudi na trajno nizke koncentracije ozona v tropskem pasu.

Arhiv: Na Blejskem strateškem forumu tudi o razogličenju in mednarodnih podnebnih pogajanjih

V okviru Blejskega strateškega foruma je danes potekal tudi panel z naslovom »Razogličenje proti vojni: Kaj lahko doprinesejo mednarodna podnebna pogajanja (Podnebna konferenca - COP27), ki ga je soorganiziralo Ministrstvo za okolje in prostor. https://newsroom.unfccc.int/news/climate-action-calendar-for-cop27-published

Arhiv: Vlada sprejela Dolgoročni načrt za doseganje ciljev spodbujanja proizvodnje in rabe obnovljivih virov energije

Gre za ključen dokument za obdobje petih let, ki je obenem celovit pregled vseh razpoložljivih ukrepov in spodbud ter podlaga za zagotavljanje stabilnosti finančnih podpor, med drugim z opredeljeno določeno namensko porabo prispevka za obnovljive vire energije. V načrtu je med ostalim izračun, da bo ob upoštevanju zniževanja prispevkov zaradi regulacije cen električne energije v letu 2022 zbranih 113 milijonov evrov prispevkov za obnovljive vire energije, za leto 2023 pa se načrtuje, da bo ta znesek znašal že 150 milijonov evrov.

Arhiv: Investicije v energetsko učinkovitost podjetij

Konec avgusta je Vlada Republike Slovenije v veljavni Načrt razvojnih programov 2022–2025 uvrstila nov projekt Investicije v energetsko učinkovitost podjetij. Namen projekta je spodbuditi izvedbo: XXX ukrepov učinkovite rabe energije v stavbah in tehnoloških procesih, ukrepov učinkovite rabe električne energije, rabe odpadne toplote v procesih ter ukrepov za povečanje rabe obnovljivih virov energije, preko Eko sklada. Sredstva, v višini 5 milijonov evrov so zagotovljena v okviru Programa porabe sredstev sklada za podnebne spremembe (za leti 2022 in 2023). In sicer za leto 2022 do enega milijona evrov, za leto 2023 pa do štiri milijone evrov. Financiranje bo potekalo do konca leta 2023 oziroma do porabe sredstev. Za novo naložbo je možna dodelitev nepovratnih sredstev in kredita hkrati ali pa samo nepovratnih sredstev ali kredita. https://www.gov.si/novice/2022-08-30-odlocitve-vlade-s-sej-vladnih-odborov/ https://www.gov.si/assets/ministrstva/MF/Proracun-direktorat/Drzavni-proracun/Sprejeti-proracun/Spremembe-2022/Izpisi-spremembe-2022/SSP2022_NRP.pdf https://www.ekosklad.si/gospodarstvo

Arhiv: Zakon o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina

Državni zbor RS je dne 31. 8. 2022 sprejel Zakon o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina (ZPGVCEP), ki določa začasne ukrepe na področju gospodarstva zaradi povišanj cen električne energije in zemeljskega plina. Določeni so pogoji za status upravičenca ter upravičeno obdobje za dodelitev pomoči od 1. 6. 2022 do 31. 12. 2022. Določene so tri vrste pomoči: enostavna pomoč, posebna pomoč in pomoč energetsko intenzivnim podjetjem. Prvo izplačilo bo izvedeno do 31. 12. 2022 in drugo izplačilo bo izvedeno do 15. 3. 2023. Upravičenci bodo za pridobitev pomoči e-vlogo lahko oddali v obdobju od 1. 11. 2022 do 15. 11. 2022 na Javno agencijo Republike Slovenije za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije. https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2022-01-2792

Arhiv: Ukrepi za omilitev draginje na področju energetike

Vlada je za obvladovanje energetske draginje sprejela nekatere ukrepe, v pripravi pa so tudi novi. Energetsko intenzivnim podjetjem bo prispevala tudi do 70 % upravičenih stroškov zaradi višjih cen omenjenih dveh energentov. Predlog zakona predvideva tri vrste pomoči, glede na izpolnjene pogoje pa bodo upravičenci lahko prejeli povračilo stroškov v višini do 500.000 evrov ali do 2.000.000 evrov. Vlada bo v ta namen zagotovila 40 milijonov evrov, dovoljena državna pomoč pa bo dodeljena v skladu z Začasnim okvirom za krizne ukrepe državne pomoči v podporo gospodarstvu po agresiji Rusije proti Ukrajini. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=CELEX:52022XC0324(10)

Arhiv: FURS: Pojasnila o izvajanju zakona o začasnem znižanju davka na dodano vrednost za energente

Finančna uprava Republike Slovenije (FURS) je pripravila podrobna pojasnila glede izvajanja Zakona o nujnem ukrepu na področju davka na dodano vrednost za omilitev dviga cen energentov (ZNUDDVE), ki je začel veljati 1. septembra 2022. https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2022-01-2731

Arhiv: Trgovanje s TGP: Naša podjetja pričakujejo enake kriterije državne pomoči kot jih imajo tuji konkurenti

GZS že vse od leta 2019 opozarja na nujnost sprejetja Uredbe o nadomestilu posrednih stroškov emisij za toplogredne pline, ki kljub obljubam preteklih vlad še ni sprejeta. Ko je aktualna Vlada dala predlog uredbe v javno obravnavo, je GZS oblikovala pripombe in pričakuje, da bodo upoštevane, saj sledijo smernicam EU za tovrstno državno pomoč in praksi drugih držav. Tako bi naša podjetja z 9-letno zamudo končno dobila možnost povračila sredstev, ki jih morajo vlagati v nove tehnologije za zmanjšanje CO2.

Arhiv: Sprožen pravni postopek za umik plina iz taksonomije

Arhiv: Sprožen pravni postopek za umik plina iz taksonomije

Skupina nevladnih organizacij je sprožila sodni postopek proti Evropski komisiji zaradi vključitve plina v taksonomijo oz. med zelene dejavnosti. Komisijo pozivajo k preučitvi in umiku zakonodaje v tem delu, sicer nameravajo zadevo predložiti Sodišču EU. Pomembno tudi za člane SRIP-a MATPRO.