Center za mednarodno poslovanje

Kitajska uvaja brezvizumski vstop za Slovence od novembra 2025

Kitajska bo svojo politiko brezvizumskega vstopa razširila na skupno 45 držav, med katerimi je tudi Slovenija. Ukrep bo veljal do 31. decembra 2026. in začne učinkovati 10. novembra 2025, je sporočilo kitajsko zunanje ministrstvo.

Podaljšanje vključuje 32 evropskih držav ter več držav iz Južne Amerike in Zalivske regije. Gre za nadaljevanje politike, ki bi se sicer iztekla konec letošnjega leta. Kitajska z ukrepom želi okrepiti mednarodni turizem, spodbuditi tuje obiske in oživiti turistični sektor, ki ga je v preteklih letih močno prizadela pandemija COVID-19.

Brezvizumski režim omogoča imetnikom navadnih potnih listov vstop na Kitajsko brez vizuma za poslovne, turistične ali zasebne obiske ter tranzit. Bivanje v državi je dovoljeno do 30 dni brez potrebe po vizumu.

Med državami, ki so vključene v program, so poleg Slovenije tudi Avstralija, Francija, Nemčija, Italija, Nizozemska, Španija, Švica, Irska, Madžarska in Švedska.

Po podatkih Nacionalne uprave za priseljevanje je Kitajsko v letu 2024 brez vizuma obiskalo več kot 20 milijonov tujih obiskovalcev, kar predstavlja več kot dvakratno rast v primerjavi s prejšnjim letom. Turistična podjetja že poročajo o občutnem porastu zanimanja – v prvih treh mesecih letošnjega leta se je število rezervacij letov, hotelov in drugih storitev za potovanja na Kitajsko podvojilo, pri čemer prihaja večina obiskovalcev prav iz držav, vključenih v brezvizumski režim.

Kitajska s tem krepi svojo odprtost do sveta in utrjuje položaj ene najdostopnejših azijskih destinacij za evropske popotnike, med njimi tudi za državljane Slovenije.


Fotogalerija