Varstvo okolja

Arhiv: Sistem trgovanja z emisijami v letalstvu

Arhiv: Sistem trgovanja z emisijami v letalstvu

Svet in Evropski parlament sta dosegla začasni politični dogovor o reviziji pravil sistema EU za trgovanje z emisijami (EU ETS), ki se uporabljajo za letalski sektor. Cilj dogovora je zagotoviti, da letalstvo prispeva k ciljem EU glede zmanjšanja emisij iz Pariškega sporazuma.

Arhiv: EU - Dosežen začasni dogovor o mehanizmu za ogljično prilagoditev na mejah (CBAM)

Pogajalci Sveta in Evropskega parlamenta so dosegli dogovor začasne in pogojne narave o mehanizmu EU za ogljično prilagoditev na mejah (CBAM). Sporazum morajo pred dokončnostjo potrditi še države članice EU in Evropski parlament ter ga tudi sprejeti.

Arhiv: EU - Dosežen začasni dogovor o sistemu EU ETS in Socialnem skladu za podnebje

Svet in Parlament sta se dogovorila, da bosta povečala splošni cilj zmanjšanja emisij do leta 2030 v sektorjih, vključenih v sistem EU za trgovanje z emisijami (EU ETS), na 62 %. Določeno je povečanje letnega zmanjšanja zgornje meje za 4,3 na leto od leta 2024 do leta 2027 in 4,4 % od leta 2028 do leta 2030 (linearni faktor zmanjšanja). Naprave, ki bodo upravičene do brezplačnih dodeljenih pravic, bodo morale izpolnjevati zahteve glede pogojenosti, tudi v obliki energetskih pregledov, pri nekaterih napravah pa v obliki načrtov za podnebno nevtralnost. Socialni sklad za podnebje – Svet in Parlament sta se dogovorila o ustanovitvi sklada, da bi podprli ranljiva gospodinjstva, mikropodjetja in uporabnike prevoza pri spopadanju s cenovnimi učinki sistema za trgovanje z emisijami za sektorje stavb in cestnega prevoza ter goriva za dodane sektorje. Ustanovljen naj bi bil v obdobju 2026–2032 z upravičenostjo odhodkov od 1. januarja 2026 na podlagi prodaje 50 milijonov pravic na dražbi leta 2026, da se omogoči podpora na začetku sklada, medtem ko bi novi sistem za trgovanje z emisijami zagotavljal financiranje sklada od leta 2027.

Arhiv: EU - Svet dal končno zeleno luč direktivi glede poročanja podjetij o trajnostnosti

Arhiv: EU - Svet dal končno zeleno luč direktivi glede poročanja podjetij o trajnostnosti

Svet EU je dokončno odobril direktivo glede poročanja podjetij o trajnostnosti. Direktiva krepi obstoječa pravila o nefinančnem poročanju, ki so bila z direktivo o nefinančnem poročanju vključena v računovodsko direktivo. Začetek uporabe zakonodajnega akta bo potekal v štirih fazah: (**) poročanje leta 2025 o poslovnem letu 2024 za podjetja, za katera že velja direktiva o nefinančnem poročanju; poročanje leta 2026 o poslovnem letu 2025 za velika podjetja, za katera trenutno ne velja direktiva o nefinančnem poročanju; poročanje leta 2027 o poslovnem letu 2026 za MSP, ki kotirajo na borzi, z izjemo mikropodjetij, ter za male in nekompleksne kreditne institucije ter lastne zavarovalnice; poročanje leta 2029 o poslovnem letu 2028 za podjetja iz tretjih držav, ki več kot 150 milijonov EUR čistega prihodka ustvarijo v EU, če imajo v EU vsaj eno odvisno podjetje ali podružnico v EU, ki presega določen prag. Ko bosta zakonodajni akt podpisala predsednica Evropskega parlamenta in predsednik Sveta, bo objavljen v Uradnem listu Evropske unije in začel veljati 20 dni po objavi. Države članice bodo imele na voljo 18 mesecev, da začnejo izvajati nova pravila.

Arhiv: EU Parlament sklenil začasni dogovor o ustvarjanju trajnostnega življenjskega cikla za baterije

Svet in Evropski parlament sta danes dosegla začasni politični dogovor o predlogu za okrepitev trajnostnih pravil za baterije in odpadne baterije. Zakonodaja bo prvič urejala celoten življenjski cikel baterije – od proizvodnje do ponovne uporabe in recikliranja – ter zagotovila, da so varne, trajnostne in konkurenčne. Dogovor je začasen in čaka na uradno sprejetje v obeh institucijah. Začasni dogovor se bo uporabljal za vse baterije, vključno z vsemi odpadnimi prenosnimi baterijami, baterijami za električna vozila, industrijske baterije, …

Arhiv: Zdaj bodo celo izdelki imeli potne liste - digitalne

EU predpisi z doslej poudarjenimi varnostnimi vidiki za zaščito potrošnikov dobivajo tudi okoljske komponente, ki jih je treba upoštevati že med samo zasnovo izdelkov, izpostavlja Antonija Božič Cerar v svojem članku za novembrsko številko Glasa gospodarstva. »Digitalni potni list za izdelke« bo zagotavljal informacije o njihovi okoljski trajnosti.

Arhiv: EU – Komisija sprejela dva izvedbena sklepa o določitvi zaključkov o BAT

Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2022/2427 z dne 6. decembra 2022 o določitvi zaključkov o najboljših razpoložljivih tehnikah (BAT) v skladu z Direktivo 2010/75/EU Evropskega parlamenta in Sveta o industrijskih emisijah za skupne sisteme ravnanja z odpadnimi plini in njihove obdelave v kemični industriji Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2022/2508 z dne 9. decembra 2022 o določitvi zaključkov o najboljših razpoložljivih tehnikah (BAT) za tekstilno industrijo v skladu z Direktivo 2010/75/EU Evropskega parlamenta in Sveta o industrijskih emisijah https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=CELEX%3A32022D2427&qid=1671540398220 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=CELEX%3A32022D2508&qid=1671540398220

Arhiv: Revizija zakonodaje EU o razvrščanju, označevanju in pakiranju glede na nevarnosti kemikalij

Za izvajanje zelenega dogovora je v trajnostni strategiji za kemikalije določenih več ukrepov, za katere je potrebna ciljno usmerjena revizija uredbe o razvrščanju, označevanju in pakiranju kemičnih snovi in zmesi. V oceni učinka bodo analizirane različne možnosti za revizijo, Komisija pa bo na podlagi rezultatov predstavila zakonodajne predloge za revizijo normativnega dela navedene uredbe in njenih prilog. Pripombe in predloge lahko posredujete do 14. februarja 2023.

Arhiv: Zmanjševanje količine odpadne embalaže – pregled pravil

V „krožnem gospodarstvu“ se manjša količina odpadkov, blago pa se ponovno uporabi in reciklira, kolikor je mogoče. To pomeni, da bi bilo treba zmanjšati tudi količino odpadne embalaže in olajšati recikliranje embalaže. Komisija bo pregledala zahteve glede embalaže in odpadne embalaže v EU. To bo vključevalo oceno, kako doseči naslednje: (**) izboljšanje zasnove embalaže za spodbujanje ponovne uporabe in recikliranja, povečanje vsebnosti recikliranih materialov v embalaži, odprava odvečne embalaže, zmanjšanje količine odpadne embalaže. Pripombe in predloge lahko posredujete do 15. februarja 2023.

Arhiv: Poenoteni EU cilji in pravila ravnanja z embalažo in odpadno embalažo

Evropska uredba nadomešča direktive za ureditev področja embalaže in odpadne embalaže v EU. Države članice morajo količine odpadne embalaže na prebivalca v primerjavi z letom 2018 do leta 2040 znižati za 15 %. To naj bi dosegle predvsem s ponovno uporabo in reciklažo. Več o tem pojasnjuje Antonija Božič Cerar v svojem članku v decembrski izdaji revije Glas gospodarstva.