Varstvo okolja

Arhiv: V javni obravnavi na ravni EU

Aktualne objave dokumentov v javni obravnavi, vezanih na okolje in energijo.

Arhiv: Dokumenti v javni obravnavi MOP, MzI in MZ

Vabimo vas, da nas seznanite s predlogi in pripombami, ki jih boste naslovili na pristojno institucijo.

Arhiv: Izjeme za majhne zneske pomoči (pomoč de minimis) posodobitev

Komisija predlaga revizijo praga de minimis, da bi ga prilagodili trenutnemu gospodarskemu kontekstu, in predlagala izboljšanje zahtev glede preglednosti. Te spremembe so prevedene v besedilo predlagane uredbe, ki je predmet tega javnega posvetovanja. Predloge in pripombe lahko posredujete do 10. januarja 2023.

Arhiv: ECB je evropskim bankam postavila rok do leta 2024, da se soočijo s podnebnimi tveganji

Evropska centralna banka (ECB) je bankam določila rok do konca leta 2024, ko morajo ozeleniti svoje posojilne operacije in izpolniti podnebne zahteve.

Arhiv: EK predlaga nov instrument EU za omejitev pretiranega nenadnega povišanja cen plina

Evropska komisija (EK) je predlagala popravni mehanizem za trg, da bi podjetja in gospodinjstva v EU zaščitila pred previsokimi cenami plina v EU. To dopolnjuje ukrepe za zmanjšanje povpraševanja po plinu in zagotavljanje zanesljivosti oskrbe z diverzifikacijo oskrbe z energijo. Novi mehanizem je namenjen zmanjševanju nestanovitnosti na evropskih trgih plina, ob zagotavljanju zanesljivosti oskrbe s plinom. Predvidena zgornja meja na TTF je postavljena pri 275 evrih na megavatno uro, če bi cena več kot dva tedna presegala to vrednost, obenem pa to ne bi odražalo razmer na globalnih trgih. Mehanizem se lahko sproži šele od 1. januarja 2023.

Arhiv: Evropski zeleni dogovor: Komisija predlaga pravila za čistejši zrak in vodo

Evropska komisija je danes predstavila predloge za strožja pravila o onesnaževalih zunanjega zraka ter površinskih in podzemnih voda ter o čiščenju komunalne odpadne vode.

Arhiv: Slovenija namerava odstopiti od pogodbe o energetski listini

Slovenija je ena od niza držav, ki so napovedale, da nameravajo odstopiti od Pogodbe o energetski listini, kar je še en znak, da podpora nedavno dogovorjenim reformam izginja. Vlada je sprejela pobudo za odstop od Pogodbe o energetski listini (PEL), saj so zaveze preživete in zastarele. Slovenija se s tem pridružuje drugim državam Evropske unije, ki so od pogodbe že odstopile.

Arhiv: REPowerEU: Komisija s hitrejšim izdajanjem dovoljenj za OVE pospešuje zeleni prehod z ruskega plina

Evropska komisija je začetek novembra predlagala novo začasno nujno uredbo, da bi pospešila uvajanje obnovljivih virov energije (OVE). Poleg diverzifikacije oskrbe in varčevanja z energijo je tudi povečanje deleža energije iz obnovljivih virov del načrta EU za odpravo naše odvisnosti od ruskih fosilnih goriv. Z OVE se zmanjšuje povpraševanje EU po fosilnih gorivih v sektorjih električne energije, ogrevanja in hlajenja, v industriji in prometnem sektorju. Večji delež OVE v energetskem sistemu EU lahko zaradi nizkih operativnih stroškov prispeva k znižanju računov za energijo.

Arhiv: EU-Območja predvidena za postavitev proizvodnih naprav za izrabo energije vetra in sonca

Arhiv: EU-Območja predvidena za postavitev proizvodnih naprav za izrabo energije vetra in sonca

Okoljski odbor Evropskega parlamenta je podprl vzpostavitev „go-to“ območij, v katerih projekti obnovljive energije ne bodo zahtevali presoje vplivov na okolje, kar je povzročilo jezo aktivistov za okolje.

Arhiv: Stanje vlog za samooskrbo – pot v nizkoogljično prihodnost bo zelo zahtevna

SODO je objavil tabele s stanjem vlog za samooskrbo, kjer je moč razbrati stanje po posameznih območjih distribucijskega sistema. V Gospodarsko interesnem združenju distribucije električne energije (GIZ DEE) poudarjajo, da bo pot v nizkoogljično prihodnost zelo zahtevna. »Vztrajnemu povečevanju deleža obnovljivih virov bo potrebno prilagoditi elektroenergetsko omrežje, spremeniti se morajo tudi navade uporabnikov. Do leta 2050 bo morala večina energije, ki se porabi v EU, izvirati iz obnovljivih virov. Cilj Evrope za leto 2030 je, da skoraj podvoji delež obnovljivih virov energije, ki je v letu 2020 znašal 22,5 %, na 40 %. To pred distribucijski sistem EU prinaša zelo velike izzive, tudi v Sloveniji,« pravijo. https://www.giz-dee.si/Novice/ArticleID/48/pot-v-nizkoogljicno-prihodnost-bo-zelo-zahtevna