Varstvo okolja

Strateški svet GZS za okolje

Strateški svet GZS za okolje (SSO GZS), ki ga bo vodila Vesna Nahtigal, izvršna direktorica GZS za industrijsko politiko in direktorica GZS-Združenja kovinskih materialov in nekovin,  je bil imenovan na seji Upravnega odbora Gospodarske zbornice Slovenije 12. decembra 2019. Deluje kot posvetovalno telo in bo obravnaval za gospodarstvo pomembna okoljska področja z vidika prehoda v krožno gospodarstvo in trajnostnega razvoja, ob zagotavljanju ustrezne skrbi za zdravje ljudi in okolja.

Med ključnimi področji smo prepoznali predvsem zagotovitev ustreznega zakonodajnega okvira, ki podpira:

•  vzpostavitev ustrezne infrastrukture za učinkovito ravnanje z odpadki,
  • izvajanje pristopov kot to določajo in omogočajo direktive EU na področju odpadkov,
  • izvajanje zakonodaje na področju emisij iz industrij,
  • izvajanje ukrepov zmanjševanja emisij in blaženja podnebnih sprememb ter prilagajanja nanje,

kot tudi prepoznavanje in podporo okoljskim prostovoljnim pobudam v gospodarstvu, kot so sistemi ravnanja z okoljem (EMAS, ISO 14001) in energijo (ISO 50001), okoljska zasnova proizvodov ter izmenjava dobrih praks z ustrezno vlogo spodbujevalnih mehanizmov kot je zeleno javno naročanje.

Člani novoustanovljenega strateškega sveta se bodo prvič srečali na ustanovni seji 31. januarja 2020.

Strateški svet GZS za okolje na drugi seji o aktualnih okoljskih vprašanjih tudi s predstavniki Ministrstva za okolje in prostor

Strateški svet GZS za okolje pozdravlja izboljšano sodelovanje Gospodarske zbornice Slovenije s predstavniki Ministrstva za okolje in prostor (MOP) in Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO), so poudarili člani na svoji 2. seji 10. julija, na kateri so podali tudi vrsto konkretnih pobud za reševanje okoljske problematike.

Pregled opravljenih nalog v skladu s programom Strateškega sveta za okolje (SSO) GZS, na dan 8. 6. 2020

1. Odpadki – poudarek na problematiki mineralnih nenevarnih odpadkov. 2. Obratovalni – interni monitoring odpadnih vod. 3. Možnost povračila za posredne emisije toplogrednih plinov. 4. Problematika upravnih postopkov v pristojnosti MOP-a. 5. Nujnost večje samozadostnosti Slovenije na področju ravnanja z odpadki. 6. Prihodnje naloge SSO GZS.

Pregled opravljenih nalog v skladu s programom Strateškega sveta za okolje (SSO) GZS, na dan 17. 4. 2020

Odpadki, obratovalni – interni monitoring odpadnih vod, možnost povračila za posredne emisije toplogrednih plinov, problematika upravnih postopkov v pristojnosti MOP-a, embalaža, odpadna embalaža in okoljska dajatev, pPrihodnje naloge SSO GZS

NEPN na vročem stolu ustanovne seje Strateškega sveta GZS za okolje

Ljubljana, 31. januar 2020 – Člani Strateškega sveta GZS za okolje so na ustanovni seji kritično razpravljali zlasti o predlaganem nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN), odprli pa so tudi druga, za gospodarstvo trenutno najbolj pereča okoljska vprašanja, kot so ravnanje z odpadki, vključno s termično obdelavo odpadkov, ter okoljevarstvena dovoljenja.