EU: ministri o reviziji direktive o evrovinjeti, 8.december 2020

https://www.consilium.europa.eu/sl/meetings/tte/2020/12/08/

Svet EU

Videoseja ministrov in ministric za promet, 8. december 2020

Glavni rezultati

Zaračunavanje cestnin (evrovinjeta)

Ministri in ministrice so začeli neformalno videosejo z orientacijsko razpravo o predlogu za revizijo pravil EU o zaračunavanju cestnin (direktiva o evrovinjeti). Cilj predloga je reševanje pomembnih vprašanj, kot so emisije toplogrednih plinov in drugi vplivi na okolje, zastoji in financiranje cestne infrastrukture.

Predsedstvo je v informativnem dopisu ministre in ministrice pozvalo, naj izrazijo svoja stališča glede dveh vprašanj:

  • morebitne možnost, da države članice vozila z največjo dovoljeno maso med 3,5 tone in 7,5 tone pod posebnimi pogoji izvzamejo iz obveznosti plačevanja cestnin ali uporabnin;
  • nujnosti oziroma nenujnosti soglasja vseh držav članic, ki jih to zadeva, če bi država članica k infrastrukturni pristojbini, ki se zaračunava na posebnih cestnih odsekih na območjih z velikimi zastoji, hotela dodati določen pribitek, pri čemer so države članice, ki jih to zadeva, tiste, ki so del tega koridorja in mejijo na odsek koridorja, za katerega se uporablja pribitek.

Predsedstvo je ob koncu razprave ugotovilo, da je glede obeh vprašanj na pravi poti, zato se bo lotilo priprave osnutka pogajalskega mandata za sejo Odbora stalnih predstavnikov Sveta 18. decembra.

Andreas Scheuer, nemški zvezni minister za promet in digitalno infrastrukturo ter predsedujoči Svetu

 

Posodobljena pravila o zaračunavanju cestnin bodo bistveno prispevala k prizadevanjem EU za okolju prijaznejši in bolj trajnosten promet ter za doseganje ciljev zmanjšanja emisij CO₂ v cestnem prometu do leta 2030. Napredovanje te zadeve je bilo pomembna prednostna naloga nemškega predsedstva in prepričan sem, da se bomo do konca našega mandata lahko dogovorili o stališču Sveta.

Andreas Scheuer, nemški zvezni minister za promet in digitalno infrastrukturo ter predsedujoči Svetu

SLOVENIJA

https://www.gov.si/novice/2020-12-09-drzavni-sekretar-ales-mihelic-na-zasedanju-ministrov-eu-za-promet-o-sistemu-upravljanja-zracnega-prometa/

Državni sekretar Aleš Mihelič na zasedanju ministrov EU za promet o sistemu upravljanja zračnega prometa

Državni sekretar Aleš Mihelič se je preko videokonference udeležil neformalnega zasedanja ministrov EU za promet. Ministri so na virtualnem zasedanju opravili politično razpravo na temo predloga o evrovinjeti in enotnem evropskem nebu. Nemško predsedstvo je poročalo o novem pristopu k mobilnosti, zaključenih pogajanjih na področju železnic in vplivu pandemije na pravice potnikov v letalskem prometu.

Državni sekretar Aleš Mihelič na zasedanju ministrov EU za promet

Državni sekretar Aleš Mihelič na zasedanju ministrov EU za promet

Državni sekretar je v svoji razpravi podprl sklenitev dogovora za dosje Evrovinjete še decembra to leto. Po njegovem prepričanju je namreč dogovor potreben zato, da bomo lahko odgovorili na izzive zelenega dogovora. "Strinjamo se, da bo prehod na diferenciacijo CO2 pri cestninjenju pomenil dodatne spodbude za dekarbonizacijo prometa. Vseeno bo potrebno zagotoviti ustrezne ukrepe, ki bodo upravljavcem cestninskih sistemov poenostavili postopke klasifikacije vozil", je dejal državni sekretar, ki je obenem tudi pozdravil podporo zadostni fleksibilnosti za države članice v povezavi s sistemom vinjet.

Aleš Mihelič je spregovoril tudi o prenovi Enotnega evropskega neba, predvsem v luči stroškov upravljanja zračnega prometa, doseganja potrebne zmogljivost in odpornosti sistema na spremembe, okoljskega prispevka letalstva v okviru zelenega dogovora in digitalizacije z uvajanjem novih tehnologij in načinov izvajanja storitev. »Pred uvedbo velikih sprememb v sistem upravljanja zračnega prometa moramo države članice biti enotne o tem, ob kateri rešitvi si lahko obetamo pozitivne učinke glede stroškov, zamud, prilagodljivosti spremenljivim okoliščinam, zmanjševanja emisij in novih tehnologij«, je bil jasen državni sekretar, ki je ob tem tudi poudaril, da moramo sprejeti rešitve, ki bodo zagotovile neomejeno izvajanje suverenosti držav članic v svojem zračnem prostoru. »Nacionalni obrambni in varnostni interesi so pomembni in vanje se ne sme posegati«, je še dejal državni sekretar Aleš Mihelič.

 

Fotogalerija