Zapri

Arhiv: Oblikovanje stališča RS za udeležbo na COP27

Vlada Republike Slovenije (RS) je sprejela Izhodišča za udeležbo delegacije Republike Slovenije na 27. zasedanju Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja (COP27), ki bo potekala med 6. in 18. novembrom 2022 v Sharm El Sheikhu, Egipt. Evropski parlament je objavil obširno študijo Stanje podnebnih pogajanj in sporna vprašanja. Slovenija deli sprejeto stališče EU in podpira nadaljnjo razpravo o podnebnih ambicijah EU in krepitvi globalnih podnebnih ambicij, saj bo le tako možno doseči cilje Pariškega sporazuma, skladno s poročilom IPCC glede omejevanja segrevanja ozračja na 1,5 stopinje. Slovenija si bo prizadevala k višanju prispevkov v okviru podnebnega financiranja, tako v obliki bilateralnih finančnih tokov, kot tudi multilateralnih. V ta namen bo v letu 2023 in dalje stopnjevala financiranje podnebnih ukrepov v državah v razvoju iz Sklada za podnebne spremembe ter prizadevanja za preusmeritev čedalje večjega dela razvojne pomoči partnerskim državam v podnebne ukrepe. https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2022/733989/IPOL_STU(2022)733989_EN.pdf https://cop27.eg/#/

Arhiv: Energetska politika EU – prenova strateškega načrta za energetsko tehnologijo

Arhiv: Energetska politika EU – prenova strateškega načrta za energetsko tehnologijo

Evropska komisija do 2. novembra 2022 pričakuje povratna mnenja za oblikovanje pobude za usklajen Strateški načrt za energetsko tehnologijo (načrt SET), s cilji evropskega zelenega dogovora. Načrt SET je platforma, ki spodbuja razvoj stroškovno konkurenčnih tehnologij čiste energije z usklajevanjem nacionalnih raziskovalnih prizadevanj med državami EU, podjetji in raziskovalnimi ustanovami. V hitro spreminjajočih se političnih razmerah mora načrt SET uskladiti cilje na nacionalni ravni ter na ravni EU in industrije na področju raziskav in inovacij z Evropskim zelenim dogovorom, načrtom „Pripravljeni na 55“, načrtom REPowerEU in novim programom evropskega raziskovalnega prostora. Prenovljeni načrt SET bo učinkoviteje povezal dejavnosti držav članic s Komisijo, s čimer se bosta pospešila razvoj in uporaba tehnologij čiste energije, hkrati pa bodo obravnavana horizontalna vprašanja okoljske in socialne trajnosti. Pomembno tudi za člane SRIP-a MATPRO.

Arhiv: Umeščanju naprav za proizvodnjo električne energije iz OVE

Ministrstvo za infrastrukturo je v javno obravnavo posredovalo predlog Zakona o umeščanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (OVE), ki se je zaključila 19. oktobra. Zakon bo v teh ključnih obdobjih ustrezno naslovil področje umeščanja OVE v prostor. S sprejemom Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN), katerega poročilo o izvajanju je v sprejemanju na Vladi, je Slovenija zavezana doseči cilj vsaj 27 % do leta 2030. Zakon ureja posebnosti prostorskega načrtovanja in dovoljevanja naprav, ki proizvajajo električno energijo z izrabo OVE, vključno s tehnično opremo, potrebno za njihovo delovanje, napravami za shranjevanje energije in priključki na omrežje. https://www.gov.si/drzavni-organi/vlada/seje-vlade/gradiva-v-obravnavi/show/9298

Arhiv: 27.10.: Posvet Energetski prehod Slovenije

Strateški svet GZS za energetski prehod skupaj z Državnim svetom Republike Slovenije ter Svetom za razvoj pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti organizirajo javno razpravo Energetski prehod Slovenije, ki bo potekala v četrtek 27. oktobra 2022 od 8.30 do 13.00 v dvorani Državnega sveta RS. Na njem bodo predstavniki industrije, energetike, stroke in generacije aktivnih mladih državljanov oblikovali priporočila za odločevalce in oblikovalce energetsko-podnebnih politik, s fokusom na posodobitvi Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta – NEPN. Trenutno stanje na področju oskrbe z energijo v Sloveniji in Evropi namreč izkazuje šibkost obstoječega energetskega sistema in kaže na zamujene odločitve v preteklosti. Post-epidemiološke razmere, ki jih je še zaostrila vojna v Ukrajini, jasno nakazujejo problematičnost energetske uvozne odvisnosti Slovenije. Ta prinaša velika tveganja za naše gospodarstvo in družbeno blaginjo, zato moramo stremeti k čim večji energetski samozadostnosti. Oblikovana in sprejeta priporočila bodo usmerjena v učinkovite kratkoročne ukrepe, hkrati pa tudi v temeljito premišljeno dolgoročno strategijo energetskega prehoda. Število mest za fizično udeležbo je omejeno, bo pa dogodek možno spremljati na daljavo (v realnem času) na povezavi: https://drzavnisvet.si/ . Preko e-naslova info@energetskiprehod.si bo razprava omogočena s posredovanjem vprašanj, komentarjev ali pobud pred ali med dogodkom.

Arhiv: 26.10.: Aktualni razpisi za nepovratna in povratna sredstva

Arhiv: 26.10.: Aktualni razpisi za nepovratna in povratna sredstva

Za podjetja je trenutno odprtih kar nekaj namenskih razpisov, pri katerih lahko zaprosite za povračilo sredstev za omilitev posledic visokih cen energentov; pridobite krizno-likvidnostni kredit za dokončno odpravo posledic epidemije nalezljive bolezni Covid 19 in pridobite pomoč pri saniranju posledic energetske krize; ali pa prejmete nepovratna sredstva za gradnjo turističnih namestitvenih kapacitet ter za projekte za transformacijo v trajnostno in krožno poslovanje. Na dogodku vas bodo predavatelji seznanili z vsebino in o pogojih posameznih razpisov. Rok za oddajo zahtevkov je že v novembru. Vljudno vabljeni na brezplačni, spletni dogodek, na katerem boste prejeli odgovore kar vas v zvezi z razpisi najbolj zanima.

Arhiv: Spletni sestanek na temo problematike s področja hrupa v okolje

V torek 25. oktobra 2022 organiziramo spletni sestanek, kjer bomo obravnavali dve temi s področja hrupa: 1) Odločba Ustavnega sodišča, številka U-I-441/18-23, ki je bila objavljena 06.07.2022 v Uradnem listu RS, št. 99/20222, s katero je bilo odločeno, da je Uredba o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju (Uradni list RS, št. 43/18 in 59/19) v neskladju z Ustavo zaradi kršitev zahtev po učinkoviti vključitvi javnosti v postopek priprave in sprejemanja predpisa. Vlada mora ugotovljeno protiustavnost odpraviti v roku enega leta po objavi te odločbe v Uradnem listu Republike Slovenije. Trenutna uredba je veljavna do sprejetja nove uredbe. 2) Skladno z veljavnimi predpisi na področju hrupa so do letošnjega poletja pooblaščeni izvajalci meritev kazalce hrupa izračunavali kot povprečne vrednosti na letni ravni, ločeno za dnevni, večerni in nočni čas. Nato pa je s strani MOP prišlo navodilo in stališče, da naj bi se po prehodnem obdobju od 31.7.2022 hrup ocenjeval na osnovi dnevnih ravni hrupa. Takšen spremenjen način ocenjevanja bi bistveno poslabšal položaj upravljavcev, ki ne delajo konstantno 24/7, gradbišča ipd. Pojavi se vprašanje, kako bodo takšni viri obratovali skladno z mejnimi vrednostmi. Prav tako večina upravljavcev do naslednjega monitoringa sploh ne bo vedela, da se je ocenjevanje spremenilo in da njihovo obratovanje prekoračuje mejne vrednosti. Hkrati pa takšna odločitve zakonodajalca ni pojasnjena. Na sestanku želimo izmenjati naše poglede in videnja na predstavljeno problematiko ter sprejeti izhodišča, s katerimi bomo naslovili MOP ter jih prosili za skupni sestanek.

Arhiv: Iz Uradnega lista EU

Objave zakonodajnih predpisov v Uradnem listu RS, s področja varstva okolja in energije.

Arhiv: Iz Uradnega lista RS

Objave zakonodajnih predpisov v Uradnem listu RS, s področja varstva okolja in energije.

Arhiv: Stanje nacionalno določenih prispevkov 2022

Poročilo, ki ga je pripravil World Resources Institute povzema najnovejše nacionalno določene prispevke (NDC) držav in preučuje, kako so se te zaveze razvijale od začetka veljavnosti Pariškega sporazuma, pri čemer opredeljuje splošne trende in natančno določa elemente, pri katerih so potrebni nadaljnji ukrepi. Ugotavlja, da države postopoma napredujejo pri krepitvi svojih NDC, toda tisto, kar resnično potrebujemo za dosego ciljev Pariškega sporazuma, so nujne transformacijske spremembe. https://www.consilium.europa.eu/sl/policies/climate-change/paris-agreement/

Arhiv: Poročilo o stanju energetske unije za leto 2022

Evropska komisija je pred nekaj dnevi objavila Poročilo o stanju energetske unije za leto 2022, ki poudarja izzive, s katerimi se je energetski sektor soočil v zadnjih 12 mesecih, in kolikšen napredek smo na splošno dosegli. Hkrati poudarja, kako se ta razvoj ujema z našimi dolgoročnimi podnebnimi cilji.