Med 17. in 21. aprilom 2024 je na Kitajskem potekala ena največjih slovenskih gospodarskih delegacij po letu 2009, ki je štela več kot 60 članov. Delegacijo, ki jo je vodila podpredsednica vlade in ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon, so organizirali Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) – Slovensko-kitajski poslovni svet (SKPS), Javna agencija SPIRIT Slovenija, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve ter Slovenska turistična organizacija.
V delegaciji je sodelovalo 52 podjetij, od tega 43 slovenskih ter 9 podružnic, zastopnikov oziroma distributerjev slovenskih podjetij na Kitajskem. Cilj obiska je bil vzpostaviti stike med slovenskimi podjetji in ključnimi akterji na Kitajskem z namenom širitve izvoza storitev in produktov iz Slovenije na ta dinamični trg.
Delegacija je obisk začela v Pekingu, kjer so se slovenska podjetja udeležila srečanja podpredsednice vlade Tanje Fajon z namestnikom ministra za trgovino in gospodarsko sodelovanje Ji Lingom. V okviru tega srečanja so bila podpisana tudi poslovna partnerstva med slovenskimi in kitajskimi podjetji, kar bo dodatno pripomoglo k povečanju izmenjav med državama.
Pomemben dogodek je bilo srečanje s podpredsednikom Ljudske republike Kitajske Han Zhengom, ki so se ga udeležili tudi predstavniki slovenskega gospodarstva. Podpredsednik Han Zheng je izpostavil številčnost slovenske gospodarske delegacije, kar kaže na pomembnost, ki jo Slovenija pripisuje gospodarskemu sodelovanju s Kitajsko.
V Šanghaju je bil organiziran poslovni forum, kjer je bilo predstavljeno slovensko poslovno okolje. Na dogodku so sodelovali tudi predstavniki največjih kitajskih investitorjev v Sloveniji – Hisense, Porton in Outfit7, ki so delili svoje izkušnje in poglede na slovensko okolje. V sklopu foruma so potekala tudi individualna B2B srečanja med slovenskimi in kitajskimi podjetji, kar je omogočilo vzpostavitev novih poslovnih povezav.
Delegacija je obiskala tudi tehnološka velikana BYD in Huawei v Šenženu, kjer so se seznanili z najnovejšimi tehnološkimi dosežki in raziskovali možnosti za sodelovanje na področju inovacij in tehnologije. Obisk Hongkonga je omogočil spoznavanje tamkajšnjega poslovnega okolja ter iskanje priložnosti za sodelovanje, zlasti na področju zagonskih podjetij in njihovega vstopa na azijski trg.
Izvršna direktorica GZS Marjana Majerič je ob koncu delegacije poudarila, da je Kitajska presegla vsa pričakovanja ter da je slovensko gospodarstvo pokazalo velik interes za sodelovanje. Izpostavila je, da je potrebno nadaljevati s strateškim pristopom k temu izjemnemu trgu ter da se je na Kitajsko potrebno vračati, saj obstaja še veliko priložnosti za sodelovanje.
Predsednik SKPS Žiga Vavpotič je izrazil zadovoljstvo nad uspehom delegacije ter poudaril, da je slovenska politika pokazala, da lahko tudi majhna država, kot je Slovenija, vzpostavi pomembne odnose z velesilami, kot je Kitajska.Poudaril je, da je potrebno nadaljevati z iskanjem priložnosti na globalnem trgu ter razvijati nove zgodbe uspeha, kar bo koristilo vsem deležnikom doma.
Obisk delegacije je bil pomemben korak k nadaljnji internacionalizaciji slovenskega gospodarstva ter krepitvi gospodarskih odnosov med Slovenijo in Kitajsko. Sodelovanje med politiko in gospodarstvom je ključnega pomena za uspešno osvajanje svetovnih trgov, kar je bilo jasno sporočilo te delegacije.