Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev

Arhiv: Nominacije za nagrado Knjiga leta so znane

Nagrada za Knjigo leta

Nagrada za knjigo leta se na Slovenskem knjižnem sejmu podeljuje od leta 1972. Veliko nagrado slovenskega knjižnega sejma – Knjigo leta izbere izmed nominiranih knjig strokovna žirija in javnost na podlagi glasovanja na knjižnem sejmu ter preko spletne strani knjižnega sejma. Žirijo imenuje programski odbor sejma.

Za veliko nagrado slovenskega knjižnega sejma – knjigo leta – se lahko potegujejo knjige založnikov in avtorjev iz Republike Slovenije ter tudi tiste, ki so jih slovenski avtorji izdali v slovenskem jeziku v zamejstvu in tujini.

Pravico do sodelovanja v izboru imajo tiste knjige, ki so izšle od zaključka prejšnjega do zaključka tekočega natečaja in so razstavljene na Slovenskem knjižnem sejmu v letu, ko se potegujejo za nagrado.

Za veliko nagrado Slovenskega knjižnega sejma, knjigo leta, kandidirajo le knjige, ki so jih pravne ali fizične osebe poslale na objavljeni javni natečaj.

Na podlagi razpisa za Veliko nagrado slovenskega knjižnega sejma – Knjiga leta, ki je bil objavljen 15. oktobra, se je rok za prijavo iztekel v torek, 31. oktobra.

Tričlanska nominacijska žirija, ki jo imenuje programski odbor sejma, izmed prijavljenih del za Veliko nagrado slovenskega knjižnega sejma – Knjigo leta nominira deset (10) po njenem mnenju najboljših izdanih knjig v razpisnem obdobju. Nominacijska žirija mora pri izboru upoštevati žanrsko raznolikost prijavljenih del.

Nominacijska skupina se je sestala in med vsemi prispelimi knjigami nominirala 10 naslednjih knjig:

Zap.št.

Založnik

Avtor

Mali črv Oto

Mladinska knjiga

Tomaž Lavrič

Alma Maximiliana Karlin: PEŠ PO DOMAČIH KRAJIH. Popotni dnevniki 1934–1936

Celjska Mohorjeva družba

Alma Maximiliana Karlin (prevedla Jerneja Jezernik)

Sto slovenskih ljudskih

Založba Morfem

Dušica Kunaver

Na kraju zapisano

Beletrina

Aleš Šteger

Čas prebujenja: Slovenska umetnost 1880-1918

Beletrina

Tomaž Brejc

Gorica

Miš založba

Mateja Gomboc

Kajuh, pesnik partizan

Knjižnica Velenje & založba Buča

Marijan Pušavec (scenarij), Zoran Smiljanić (risba)

OD IMENA DO SPOMINA

Mladinska knjiga

Ambrož Kvartič

Mojih 33 odprav

Založba Buča

Viki Grošelj

NIKOLA TESLA: KORESPONDENCA Z J. P. MORGANOM & CO

Zavod Litera

Tibor Hrs Pandur

GLASOVANJE POTEKA NA SPLETNI STRANI

Veliko nagrado slovenskega knjižnega sejma – Knjigo leta 2023 izbere izmed nominiranih knjig strokovna žirija in javnost na podlagi glasovanja na knjižnem sejmu ter preko spletne strani knjižnega sejma.

Javnost glasuje na dva načina in sicer preko glasovanja na knjižnem sejmu ter preko glasovanja na spletni strani knjižnega sejma.
Glasovanje na knjižnem sejmu poteka tako, da obiskovalec na glasovnici, ki jo je prejel pri vhodu na sejemski prostor, obkroži eno izmed nominiranih in razstavljenih knjig, izpolnjeno glasovnico, pa odda za ta namen pripravljeno skrinjo.

Glasovanje poteka od prvega do pred pred zadnjega dne sejma do 14. ure.

Nagrada Knjiga leta bo podeljena na knjižnem sejmu v soboto, 25. novembra ob 14. uri na prizorišču glavnega odra.

Vljudno vabljeni.

Nominacije za Knjigo leta 2023 so znane.

UTEMELJITVE NOMINIRAMIH KNJIG