Varstvo okolja

Arhiv: Dogodki – napovedujemo

Arhiv: Dogodki – napovedujemo

• 25. april: MOVECO - delovno srečanje na temo ravnanja z (odpadno) embalažo - lesenimi paletami in IBC kontejnerji; • 8. maj: delovno srečanje na temo odpadkov in stranskih proizvodov kot virov v gradbeništvu; • 31. maj: Okoljski dan gospodarstva: Odpadek ali proizvod: kje je ločnica? – rezervirajte si termin; Podrobnosti o dogodkih SVO: Janja Leban, janja.leban@gzs.si Več dogodkov GZS >>> https://www.gzs.si/Dogodki

Arhiv: Mednarodni natečaj »Odgovorno do vode«

V okviru Blejskega vodnega festivala poteka natečaj »Odgovorno do vode«, ki bo nagradil primere dobrih praks, nove revolucionarne produkte, storitve in rešitve, s katerimi bomo vstopili v novo obdobje razvoja in dojemanja te pomembne dobrine. Natečaj je odprt do 21. maja 2018, prijavnine ni.

Arhiv: Objavljen razpis LIFE2018

Program LIFE je objavil razpis z namenom sofinanciranja projektov s področij ohranjanja narave, varstva okolja in podnebnih ukrepov. Na voljo je skoraj 400 milijonov evrov. Razpis bo predstavljen na delavnici, ki bo potekala 23. maja 2018.

Arhiv: Borza poslovnih priložnosti mreže EEN

Vas zanima sodelovanje s tujimi partnerji – področje/proizvod: • blazine napolnjene z lesnimi granulami, • naravna prehranska dopolnila, • dekarbonizacija energetskega sektorja, • inovativne tehnologije za čiščenje mestnih, pozidanih površin, • solarni kontejnerji.

Arhiv: Dokumenti v javni obravnavi MOP

Vabimo vas, da predloge in pripombe, ki jih boste naslovili na pristojno institucijo, posredujete tudi na Službo za varstvo okolja, na janja.leban@gzs.si

Arhiv: Ob dnevu Zemlje, 22. aprilu: Prenehajmo onesnaževati okolje s plastiko

Arhiv: Ob dnevu Zemlje, 22. aprilu: Prenehajmo onesnaževati okolje s plastiko

Plastika prestavlja enega od ključnih globalnih okoljskih izzivov. Zato je geslo letošnjega dneva Zemlje Prenehajmo onesnaževati okolje s plastiko (End Plastic Pollution). Dan Zemlje 2018 želi prispevati k spreminjanju človekovega odnosa in vedenja o plastičnih masah in spodbuditi zmanjševanje onesnaževanja s plastiko. In kako ravnamo z odpadno plastiko v Sloveniji?

Arhiv: Zelena luč za zakonodajni sveženj o odpadkih

Arhiv: Zelena luč za zakonodajni sveženj o odpadkih

Evropski parlament je 18. aprila potrdil sveženj sprememb zakonodaje o odpadkih, ki določa nove cilje glede recikliranja komunalnih odpadkov in embalaže in omejuje odlaganje na odlagališčih. Države članice EU bodo morale do leta 2025 doseči 55-odstotno stopnjo recikliranja komunalnih odpadkov, 60 % do leta 2030 in 65 % do leta 2035. Za embalažo so cilji recikliranja do 2030 naslednji: embalaža skupaj (70 %) in po posameznih materialih: plastika (55 %), les (30 %), železne kovine (80 %), aluminij (60 %), steklo (75 %) ter papir in karton (85 %). Prenovljena zakonodaja določa nove zahteve tudi glede razširjene odgovornosti proizvajalcev, uvaja pa še druge spremembe s ciljem spodbujanja prehoda v krožno gospodarstvo. Pomembno tudi za člane SRIP MATPRO.

Arhiv: Iz Uradnega lista EU

Objave v Uradnem listu EU, s področja okolja in energije, od 21. 3. do 18. 4. 2018.

Arhiv: Podnebno ogledalo 2018 – poročilo OP TGP

Poročilo o spremljanju izvajanja ukrepov iz Operativnega programa zmanjševanja emisij toplogrednih plinov (OP TGP 2020) je bil pripravljen v okviru projekta LIFE Podnebna pot 2050. Dokument se nanaša na leto 2016 in med drugim prikazuje razmerje izpustov emisij TGP med ETS in neETS sektorjem, 37 % : 63 %. Porazdelitev izpustov TGP v neETS: promet 51 %, kmetijstvo 16 %, široka raba 14 %, industrija in gradbeništvo 10 %, odpadki 5 % in proizvodnja električne energije in toplote 4 %. Glede na zastavljene cilje in zaveze Slovenije do leta 2020, zmanjševanje izpustov TGP poteka po zastavljeni poti. V prihodnje, za obdobje 2020 – 2030, je v fazi sprejemanja cilj EU o 30 % zmanjšanju izpustov TGP glede na leto 2005. http://www.mop.gov.si/si/zakonodaja_in_dokumenti/veljavni_predpisi/okolje/zakon_o_varstvu_okolja/programi_in_nacrti_varstva_okolja/#c17904 http://www.europarl.europa.eu/news/sl/headlines/society/20180208STO97442/zmanjsanje-izpustov-toplogrednih-plinov-v-eu-do-leta-2030

Arhiv: Poostren inšpekcijski nadzor pri imetnikih OVD

Kot je sporočilo MOP, se bo poostren inšpekcijski nadzor pričel izvajati septembra 2018. Opravljale ga bodo projektne skupine, ki jih bodo sestavljali inšpektorji za okolje Inšpektorata RS za okolje in prostor, predstavniki Agencije RS za okolje, inšpektorji Inšpektorata RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, inšpektorji Urada za kemikalije (v primeru objektov, ki se ukvarjajo s kemikalijami) in energetski inšpektorji Inšpektorata RS za infrastrukturo. Cilj skupin bo opraviti inšpekcijski nadzor po vseh predpisih, ki jih nadzirajo posamezne inšpekcije. V poročilu bodo predlagale morebitne dopolnitve in spremembe posameznega okoljevarstvenega dovoljenja (OVD), opozorile na neusklajenost dovoljenja z zakonodajo ter predlagale spremembe zakonodaje.