Varstvo okolja

Arhiv: Nacionalni energetsko-podnebni načrt (NEPN)

Vlada RS je sprejela sklep o ustanovitvi in imenovanju Medresorske delovne skupine za pripravo nacionalnega energetsko-podnebnega načrta (NEPN), ki ga bo dokončala do konca leta 2019. Vseboval bo cilje do leta 2030.

Arhiv: Projekt CIR-ECO za nova delovna mesta

Arhiv: Projekt CIR-ECO za nova delovna mesta

Začetek novembra je v Bilbau potekalo uvodno srečanje partnerjev projekta CIR-ECO, ki je sofinanciran iz programa Erasmus+. Cilj projekta, ki bo trajal 2 leti, so novi učni moduli za nova strokovna znanja v podporo prehodu na krožno gospodarstvo. Namenjeni bodo poklicnim profilom iz ciljnih skupin, ki sodelujejo pri popravilu, obnovi in recikliranju gospodinjskih aparatov. V projektu sodelujejo partnerji iz Španije (ACLIMA, kot vodilni partner in FFE), Portugalske (ISQ), Belgije (Syntra West in VOLTA) in Slovenije (GZS – Služba za varstvo okolja).

Arhiv: Prepoved izvoza nekaterih odpadkov na Kitajsko

Kitajska je preko WTO (Svetovne trgovinske organizacije) napovedala, da bo z začetkom naslednjega leta prepovedala uvoz 24 vrst odpadkov, in sicer: odpadna plastika, žlindra, škaja in drugi odpadki iz proizvodnje železa in jekla, nesortiran odpadni papir ter odpadni tekstil.

Arhiv: Združevanje postopkov izdaje gradbenega dovoljenja in okoljevarstvenega soglasja

Nov gradbeni zakon (GZ), ki se začne uporabljati 1. junija 2018 (Ur. list RS, št. 61/2017), omogoča združevanje postopkov izdaje gradbenega dovoljenja in okoljevarstvenega soglasja. Če je objekt, za katerega je predpisana pridobitev gradbenega dovoljenja, objekt z vplivi na okolje (objekt, za katerega je treba izvesti presojo vplivov na okolje), se postopek izdaje gradbenega dovoljenja in postopek presoje vplivov na okolje združita (integralni postopek). GD določa tudi stranske udeležence v integralnem postopku in potek sodelovanja javnosti. Med stranskimi udeleženci je lahko, pod določenimi pogoji, tudi civilna iniciativa.

Arhiv: Evidence o embalaži: obveznost za vse osebe, ne glede na maso embalaže, dane v promet

1. januarja 2018 nastopi obveznost vodenja evidence o embalaži, dane v promet, ne glede na maso te embalaže. O količinah, danih v promet, pa bodo zavezanci poročali na letni ravni, prvič do 31. marca 2019 in nato vsako leto za preteklo leto. Sprememba Uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo (Uradni list RS, št. 35/17), ki je uvedla to novo obveznost, zahteva tudi vpis vsake osebe, ki daje embalažo v promet, ne glede na maso, v evidenco oseb, ki dajejo embalažo v promet. Vpis oseb v evidenco naj bi bil možen preko obrazca, ki ga pripravlja ministrstvo/ARSO. Te zahteve pa ne veljajo za osebe, ki so zavezanci za plačilo okoljske dajatve za onesnaževanje okolja zaradi nastajanja odpadne embalaže.

Arhiv: Iz Uradnega lista EU

Objave v Uradnem listu EU, s področja okolja in energije, od 19. 10. do 22. 11. 2017.

Arhiv: Iz Uradnega lista RS

Objave zakonodajnih predpisov v Uradnem listu RS, s področja varstva okolja, od 19. 10. do 22. 11. 2017.

Arhiv: FURS obvešča tudi preko Facebooka in Twitterja

Finančna uprava RS želi izboljšati informiranje davčnih zavezancev, saj se zavedajo, da lahko ti izpolnjujejo svoje obveznosti in izkoristijo pravice le, če so z njimi ustrezno seznanjeni.

Arhiv: Sveženj ukrepov EU za čisto mobilnost

Evropska komisija je v začetku novembra predstavila sveženj ukrepov, ki vsebuje nove cilje glede povprečnih emisij CO2 za nove osebne avtomobile in kombinirana vozila. V primerjavi z letom 2021 bodo morale biti leta 2030 povprečne emisije CO2 za le-te 30 % nižje, kar je v skladu z zavezami EU, ki izhajajo iz Pariškega sporazuma. Prometni sektor povzroča četrtino vseh izpustov toplogrednih plinov.

Arhiv: Razširjena odgovornost proizvajalcev - kako naprej?

Arhiv: Razširjena odgovornost proizvajalcev - kako naprej?

Na okrogli mizi o razširjeni odgovornosti proizvajalcev, ki je potekala 13. novembra v sklopu projekta MOVECO, smo se podrobneje posvetili: (i) načrtovanju izdelkov – izboru materialov in razstavljivosti izdelkov, ekodizajnu in (ii) sistemu ravnanja z odpadki in njegovem financiranju. V razpravi je bilo med drugim izraženo pričakovanje, da zakonodaja jasneje opredeli pravila, obveznosti in odgovornosti ter zahteva transparentnost delovanja sistemov razširjene odgovornosti proizvajalcev.