Združenje za informatiko in telekomunikacije

Novice


 


Slovenija ima temelje za vzpostavitev e-zdravja, čas za izvedbo je zdaj!



 

V Sloveniji imamo veliko potrebnega znanja in dobrih praks in se iz tega lahko veliko naučimo. Z vidika uporabnika pa si želimo moderno, tehnološko napredno zdravstvo, ki bo dostopno in uporabnikom prijazno. To so ugotavljali na konferenci Zdravje 2023.Udeležence so uvodoma pozdravili Bojan Budja, odgovorni urednik Dela,  Igor Zorko, podpredsednik GZS in predsednik sekcije eZdravje pri ZIT, ter Tine Kračun, direktor ISR.

Bojan Budja, odgovorni urednik Dela, ki je med drugim poudaril, da četudi je Slovenija v preteklih poletnih mesecih preživljala najtežje čase, niso  pozabili na ozaveščanje, kako pomembno je krepiti zdravje ljudi – tudi s preventivnimi programi in zgodnjo diagnostiko – ter na to, kako zagotoviti čim več zdravih let življenja in s tem manjši pritisk na zdravstveni sistem. Poudaril je, da vsi deležniki od vlade pričakujejo nadaljevanje zdravstvene reforme, saj  da ne poznam nikogar, ki si ne bi želel krajših čakalnih dob, čim hitrejše obravnave, zgodnje in prave diagnoze ter najsodobnejših diagnostičnih in terapevtskih postopkov.

Pri zastavljanju nadaljnje smeri je povedal tudi, da ne smemo pozabiti na digitalizacijo zdravstva, inovacije in ciljno usmerjeno zdravljenje na podlagi novih spoznanj, saj so prednosti personaliziranega zdravljenja velike. Velikokrat smo namreč že slišali, da je treba na denar, ki ga vlagamo v zdravstvene sisteme, gledati kot na naložbo, ne kot strošek. In ker je preventiva ključna, so prav zato tudi inovacije v zdravstvu zelo pomembne.

Igor Zorko, podpredsednik GZS in predsednik sekcije eZdravje pri Združenju za informatiko in telekomunikacije, pravi, da sta zdravje in zdravstvo en sistem: »Naše aktivnosti so skupne, v tem sistemu ne odloča le eden. Deležnikov je toliko, da teh zadev ne more izvajati eden.«

Skupina za e-zdravstvo povezuje več kot 30 deležnikov. »Vsi se najprej pogovarjamo o zakonodaji, financiranju, organizaciji, o kompetencah, osveščenosti ljudi, o digitalizaciji, o modelih storitev, kako storitve izvajati, in vedeti moramo, po kateri poti bomo šli: »Ali gremo z velikim boomom, po korakih, projektih, je to za nas program, kako ga bomo nadzirali in kako bomo imeli učinke?

Digitalizacija pri tem lahko pomaga, je nadaljeval, a vprašajmo se, kako najbolje izkoristiti, kar imamo: zdravnike, sestre, sistem, način dela, ki v Sloveniji niso slabi. »A žal to ubijamo z administracijo, ki naj bi bila orodje za doseganje cilja. Tehnologija lahko pri tem pomaga, odpravi zavore v normalnem poslovanju.«  Več deset tisoč ljudi, ki v tem sistemu delujejo, bi morali imeti prvi za prvi cilj, da zadeve poenostavimo in se začnemo ukvarjati samo z zdravstvom – z zdravljenjem in učinkom na človeka.

Rešiti bo treba tudi transparentnost, je nadaljeval, da v živo vidimo, kaj je problem, kaj je prepreka in kaj prinaša dodatne rezultate, za kar pa potrebujemo podatke, vpogled v sistem, ki ga mora imeti vsak deležnik v sistemu – od pacienta do ministra. Sistem mora biti v pomoč pri izvajanju nalog: »Zato moramo odpraviti prepreke – tudi v razmišljanju – in slabe misli tako v medijih kot politiki.«

 
Kje začeti? »Prva stvar je sinhronizacija,« odgovarja, »da bomo vedeli, kaj katera stvar, podatke pomenita, kaj pomeni prijava, zdravnik … Standardi in kompatibilnost gredo z roko v roki.«

Dobili smo strategijo, ki bi jo morali imeti ves čas na mizi, zagovarja Zorko. Ne smemo se bati sprememb ali koraka nazaj, je pozval. Vedeti pa moramo, kako jo izvajati.

Po njegovem se premalo pogovarjamo o prevzemu odgovornosti, ki mora biti transparentna in temeljiti na realnih situacijah, ne virtualnih mišljenjih okolja. A za to potrebujemo zakonodajo, ki mora biti posledica, ne vzrok za spremembe: »Ko vidimo, kaj je cilj, temu prilagodimo zakonodajo in ne obratno.«

Zato podpiramo trenutne načrte, je dodal.. Projekti, za katere smo dobili evropski denar – več kot deset jih je – se morajo zgoditi v dveh letih. A trendi in problemi so enaki v vseh državah Evrope … Enaki so trendi glede zakonodaje in standardov ter koristi za paciente in pomembno je, da je umetna inteligenca podlaga vsega ostalega

Če hočemo hišo zgraditi, moramo poznati temelje, moramo poznati njen namen, kdo bo notri sedel, je dejal Zorko in zaključil, da se moramo enako lotiti tudi problema, o katerem je govora na današnjem dogodku .

 

Več o panelu vidiki  zdravstva prihodnosti tukaj >>

 

Posnetek konference si lahko ogledate tukaj >>


 

Fotogalerija