Tema tovarn umetne inteligence (AI Factories) je zelo zanimiva in pomembna za številna naša podjetja oz. člane iz gospodarstva, ki so izrazili zanimanje glede sodelovanja gospodarstva.
V okviru evropskega projekta COcyber smo med 24. in 26. aprilom sodelovali na virtualnem hackathonu AI Cybersecurity Deephack, kjer so multidisciplinarne ekipe razvijale inovativne rešitve na področju umetne inteligence za boj proti enemu največjih sodobnih kibernetskih izzivov – phishing napadom.
Člani SeKV – Sekcije za kibernetsko varnost so sodelovali na eni največjih vaj kibernetske obrambe na svetu – Locked Shields 2025, ki jo je organiziral NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE). Vaja je ob svoji 15. obletnici združila več kot 4000 strokovnjakov iz 41 držav, ki so se v večnacionalnih ekipah soočali z zahtevnimi scenariji obrambe ključne civilne in vojaške infrastrukture pod intenzivnim kibernetskim pritiskom. Slovenija je sodelovala skupaj s predstavniki Italije in Nacionalne garde Kolorada iz ZDA.
Projekt Digital4Sustainability s ponosom predstavlja evropsko strategijo znanj in spretnosti za digitalno trajnost. Strategija predstavlja celovit načrt, kako evropsko delovno silo opremiti s kompetencami in spretnostmi, da bodo digitalne inovacije podpirale družbene, gospodarske in okoljske trajnostne vidike.
Danes, 9. maja 2025, smo na Gospodarski zbornici Slovenije že tretje leto zapored slovesno podelili nagrade najboljšim slovenskim tekmovalcem s področja računalništva in informatike. V ospredju dogodka so bili mladi vizionarji - dijaki in študenti, ki s svojim znanjem, radovednostjo in vztrajnostjo premikajo meje digitalnega sveta. Za nepozabno doživetje je s svojo energijo in humorjem poskrbel Nik Škrlec, ki je dogodek povezoval in mu dodal posebno igrivost.
Evropska komisija je sprejela in uradno objavila delovni program programa Digitalna Evropa (DIGITAL) za obdobje od 2025 do 2027. S skupno alokacijo v višini 1,3 milijarde evrov program pomeni ključno strateško naložbo v digitalno prihodnost Evropske unije.
Dogodek, ki ga je organizirala iniciativa AI4SI v sodelovanju z Združenjem za informatiko in telekomunikacije, je skozi številne poglede strokovnjakov raziskal, kako umetna inteligenca že danes spreminja naše delo, gospodarstvo in družbo. Strokovnjaki z različnih področij so predstavili strateške pristope k uvajanju UI, izpostavili konkretne primere dobrih praks ter poudarili pomen razvoja ustreznih kompetenc za prihodnost.
V prihodnjih mesecih v ZIT pripravljamo dva strokovno usmerjena spletna seminarja, namenjena predstavitvi uspešnih digitalnih praks, s katerimi podjetja odgovarjajo na izzive sodobnega poslovanja. Ob tej priložnosti vas vabimo, da pri ustvarjanju vsebine sodelujete tudi vi – s predstavitvijo primerov dobre prakse iz vašega podjetja, ki odražajo inovativne pristope in učinkovite digitalne rešitve.
Združenje za Informatiko in telekomunikacije za svoje člane in ostalo strokovno javnost v sodelovanju z različnimi partnerji izvaja delavnice, usposabljanja, izobraževanja in ostale aktivnosti za dvig kompetenc.
Šestega marca 2025 je Zveza za jezikovne tehnologije (angleško The Alliance for Language Technologies – ALT-EDIC) sprožila oblikovanje svojega Industrijskega konzorcija. Predstavniki podjetij in organizacij za poslovno podporo, ki jih zanimajo jezikovne tehnologije (LT) in imajo sedež v Evropskem gospodarskem prostoru (EGP), so vabljeni, da se pridružijo pobudi.