V četrtek, 15. maja je potekal dogodek Superračunalništvo, AI in LLM: Ključ za dvig konkurenčnosti v poslovanju, ki so ga soorganizirali Tehnološki park Ljubljana, SRIP GOdigital – Združenje za informatiko in telekomunikacije, eDIH DIGI-SI, AI4SI in Nacionalni kompetenčni center SLING z namenom, da predajo ključne infomacije podjetjem, ki si želijo pridobiti ključne informacije o uporabi superračunalništva (HPC), umetne inteligence (UI) in velikih jezikovnih modelov (LLM) za inovacije in digitalizacijo procesov.
Dogodek je bil namenjen predvsem podjetjem, z namenom predstavitve tehnologij kot so superračunalništvo, umetna inteligenca in generativna umetna inteligenca, njihovo aplikacijo v poslovnem okolju, predvsem pa prednosti ki jih prinašajo. Poleg tega so bile predstavljene priložnosti za podjetja kot so pridobivanje nepovratnih finančnih sredstev, storitev in podpore za razvoj in inovacije z uporabo takšnih tehnologij pod okriljem razvojno-raziskovalnih projektov in inicitiv kot je Nacionalni kompetenčni center SLING, EDIH DIGI-SI in SRIP GoDigital.
V drugem delu delu dogodka so slovenska podjetja delila dobre prakse in dragocene izkušnje.
Uporaba tehnologij
Tristan Pahor, vodja Arcturjevega podatkovnega centra in izkušen inženir, ki uspešno prenaša svoja bogata znanja iz področij IKT, HPC in R&D v prakso, je predstavil Arcturjev zasebni superračunalniški sistem ter kako lahko podjetja dostopajo do sistema. Izpostavil je priložnosti in sodelovanja za podjetja, ki želijo svoje poslovanje popeljati na pot digitalne preobrazbe s pomočjo Nacionalnega kompetenčenga centra SLING.
Dejan Valh, vodja sektorja za superračunalništvo na IZUM-u, je predstavil slovensko tovarno umetne inteligence SLAIF, ki bo omogočila razvoj rešitev in storitev umetne inteligence (UI) za mala in srednje velika podjetja. Poleg razvoja temeljne infrastrukture in ogrodij za različne poteke dela ter orkestracije podatkov ter splošne platforme za umetno inteligenco je naslovil tudi vidike za enostavnejši in hitrejši dostop do storitev osredotočenih na lažje delo uporabnikov. Predstavil je nacionalni najzmogljivejši superračunalnik Vega, ki predstavlja temelj za tovarno UI prvo leto delovanja in ponuja podjetjem priložnost uporabe v okviru komercialne rabe
Tina Črnigoj Marc, vodja razvojno-raziskovalnih projektov v podjetju Arctur, je v predstavitvi izpostavila priložnosti za sodelovanje in pridobivanje nepovpratnih sredstev v sklopu dveh evropskih razvojno-raziskovalnih projektov, in sicer FFplus, ki preko kaskadnega sistema omogoča financiranje uporabe HPC, AI in razvoja LLM modelov evropskim podjetjem; kot tudi nacionalnega kompetenčenga centra SLING, ki podjetja lahko podpre pri razvoju in raziskavah, razvoju proof-of-conceptov kot tudi aplikaciji superračunalniške infrastrukture.
Matej Kirn, projektni vodja in tehnološko usmerjeni community manager na Tehnološkem parku v Ljubljani je predstavil SRIP GoDigital in vključenost podjetij. SRIP GoDigital kot strateško partnerstvo na IKT področju povezuje, izobražuje in soustvarja IKT okolje v Sloveniji.
Mateja Baebler, vodja Erasmus+ projekta Artificial Intelligence Skills Alliance na GZS v Združenju za informatiko in telekomunikacije, je v predavanju predstavila aktivnosti pobude, kot je izdaja posodobljenega Vodiča uvajanja UI v podjetja in kompetenčne modele s tega področja, ki predstavljajo praktičen vodič za oblikovanje in strukturiranje izobraževalnih programov ter so prilagojeni potrebam delovnih mest, ki so povezani z umetno inteligenco.
Maja Zupančič Pintar, izkušena projektna vodja v tehnološkem parku Ljubljana, je predstavila EDIH DIGI-SI ter priložnosti, ki jih ta prinaša podjetjem, predvsem z vidika testiranja tehnoloških okolij in prenosa informacij o financiranjih, predvsem v okviru finančnih klinik in dogodkov, ki jih DIH ponuja.
Sledil je še programski del kjer so predstavniki slovenskih podjetij predstavili uporabo tehnologij v praksi, ter delili svoje izkušnje in priporočila iz prve roke.
Andrej Miščič, soustanovitelj in podatkovni znanstvenik pri podjetju Valira Ai je govoril o uvajanju velikih jezikovnih modelov v podjetjih.
Martin Kučer, razvijalec naprednih AI sistemov in strokovnjak za implementacijo realnočasovne umetne inteligence v interaktivna okolja, je predstavil sistem AI TRIA – prvo realistično govorno AI asistentko v slovenskem jeziku, ki združuje več kot 20 umetno inteligentnih podsistemov in deluje na infrastrukturi Azure ter pretočnega generiranja odzivov.
Martin Vogrin, direktor podjetja TriPri, razvija algoritme za analitiko podatkov z metodami kvantnega računalništva. Rešitve so namenjene inovativnim podjetjem, ki se dnevno srečujejo z veliko količino podatkov in kompleksnimi metodami za njihovo obdelavo.
Jurij Dreo, nevroznansveni in soustanovitelj podjetja BrainTrip je predstavil izzive in rešitev, s katero se ukvarjajo v podjetju.
Video dogodka je na voljo tukaj.