Informacije in pomoč

Ali se od odpravnin iz poslovnih razlogov plača dohodnina in prispevki za socialno varnost?


Vsako izplačilo delodajalca v zvezi s prenehanjem veljavnosti pogodbe o zaposlitvi ali zaradi prenehanja zaposlitve, med katere spadajo na primer razne odškodnine ali odpravnine, so obdavčene z dohodnino, poleg tega pa se od njih plačujejo tudi prispevki za socialno varnost.

Posebej pa so davčno obravnavane odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov! Odpravnina zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi izplačana pod pogoji, ki jih določa Zakon o delovnih razmerjih (v nadaljevanju ZDR), ni obdavčena z dohodnino in s prispevki za socialno varnost, vendar največ do višine desetih povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji.

Zakon o dohodnini navedeno ureja v 9. točki prvega odstavka 44. člena, kjer je določeno, da se v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja ne všteva odpravnina zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, ki je določena kot pravica iz delovnega razmerja in izplačana pod pogoji, ki jih določa ZDR, v višini odpravnine, ki jo mora delodajalec izplačati na podlagi 109. člena ZDR, vendar največ do višine desetih povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji.

Za odpravnino iz prejšnjega stavka ne velja odpravnina, izplačana delojemalcu, ki sklene novo pogodbo o zaposlitvi pri istem delodajalcu ali pri osebi, ki je z delodajalcem povezana oseba, in odpravnina, izplačana delojemalcu, ki je z delodajalcem povezana oseba. Če delodajalec izplača odpravnino v višini, ki presega neobdavčeni znesek, se znesek odpravnine v delu, ki presega znesek, določen kot neobdavčen, všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja.

Tudi glede obračunavanja in plačevanja prispevkov za socialno varnost Zakonom o prispevkih za socialno varnost določa, da se v osnovo za obračun prispevkov za socialno varnost ne vštevajo odpravnine iz poslovnih razlogov, ki so izplačane v skladu z določbami ZDR (ki kot maksimalno višino v četrtem odstavku 109. člena dovoljuje višino 10-kratnika osnove iz prvega odstavka istega člena ali višino po kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti).


Avtor: Vesna Uršič