Informacije in pomoč

Kako je z odbitkov vstopnega davka pri najemu kombija?


Zakon o davku na dodano vrednost (UL RS, številka 117/2006 - ZDDV-1) v 66. členu taksativno navaja omejitve pravice do odbitka vstopnega davka, in sicer med drugim določa, da davčni zavezanec ne sme odbiti vstopnega davka na dodano vrednost (DDV) od jaht in čolnov, namenjenih za šport in razvedrilo, zasebnih zrakoplovov, osebnih avtomobilov ter motornih koles, goriv in maziv ter nadomestnih delov ter storitev, tesno povezanih s tem, razen od plovil oziroma od vozil, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti prevozov s taksiji, dajanja v najem in zakup in za nadaljnjo prodajo, vozil, ki se uporabljajo v avtošolah za izvajanje programa usposabljanja iz vožnje v skladu z veljavnimi predpisi ter kombiniranih vozil za opravljanje dejavnosti javnega linijskega in posebnega linijskega prevoza in osebnih specialnih vozil, prilagojenih izključno za prevoz pokojnikov.

Pravilnik o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost (UL RS, številka 141/2006 do 21/2008 – PZDDV-1) v 106. členu podrobneje pojasnjuje, katera motorna vozila se za potrebe izvajanja ZDDV-1 štejejo za osebne avtomobile. V navedeni določbi je tako določeno, da so osebni avtomobili iz točke a) 66. člena ZDDV-1 motorna vozila pod tarifno oznako KN 8703, konstruirana predvsem za prevoz ljudi, vključno z motornimi vozili za kombiniran prevoz ljudi in blaga (npr. tip »karavan«, »kombi« itd.) in dirkalni avtomobili. Motorno vozilo, ki je izpeljanka navedenih vozil, ki ga je proizvajalec homologiral kot tovorno vozilo, se ne šteje za osebni avtomobil.

Iz navedenih določb ZDDV-1 in PZDDV-1 izhaja, da odbitek vstopnega davka od najemnine za kombi, ki je homologiran kot osebni avtomobil, ni dopusten. Prav tako pa ni dopusten tudi odbitek vstopnega davka od goriva in ostalih stroškov, povezanih z uporabo kombija. 


Avtor: Darko Bohte