Informacije in pomoč

Samostojna podjetnica (mati) želi prenehati opravljati dejavnost. Poslovanje želi prenesti na hčerko, ki bi se za to namen registrirala kot samostojna podjetnica. Zanima jo, če je navedeni prenos mogoče po Zakonu o dohodnini izpeljati na davčno nevtralen način, čeprav razlog za prenehanje opravljanja dejavnosti ni v upokojitvi ali v trajni nezmožnosti


V 4. odstavku 51. člena Zakona o dohodnini (ZDOH-2) je med drugim zapisano, da zavezanec lahko zahteva, da se za odtujitev oziroma pridobitev sredstev pri ugotavljanju davčne osnove ne šteje: 

- prenehanje opravljanja dejavnosti zavezanca s prenosom podjetja ali dela podjetja zavezanca na drugo fizično osebo zaradi smrti, trajne nezmožnosti za delo ali upokojitve v skladu z veljavnimi predpisi, zakonca, otroka, posvojenca ali pastorka (v nadaljnjem besedilu: novi zasebnik) in so izpolnjen naslednji pogoji: 

a) novi zasebnik nadaljuje z opravljanjem dejavnosti v Sloveniji, 

b) novi zasebnik mora ovrednotiti prevzeta sredstva in obveznosti, amortizirati prevzeta sredstva in izračunavati dobičke in izgube v zvezi s prejetimi sredstvi in obveznostmi z upoštevanjem vrednosti na dan prenehanja opravljanja dejavnosti zavezanca, po kateri se bi izhajalo pri izračunu davčne osnove pri zavezancu, ki je prenehal z opravljanjem dejavnosti, oziroma na način, kot če do prenehanja opravljanja dejavnosti ne bi prišlo, 

c) novi zasebnik prevzame rezervacije, ki jih je oblikoval zavezanec, ki je prenehal z opravljanjem dejavnosti, ki se lahko pripišejo podjetju, ki se prenaša, in pogoje v zvezi s temi rezervacijami, kot bi veljali za zavezanca, ki je prenehal z opravljanjem dejavnosti, kot če do prenehanja opravljanja dejavnosti ne bi prišlo. 

Menim, da je navedeno določbo potrebno razlagati na način, da je prenos na otroka mogoč na davčno nevtralen način, četudi je razlog prenehanja samostojne podjetnice v njeni poslovni odločitvi (in se torej ne bo upokojila in ni trajno nezmožna za delo). Tako izhaja tudi iz besedila 51. člena predloga Zakona o dohodnini (v prvi obravnavi, z dne 13.9.2006, EVA: 2006-1611-0019), enako je mogoče zaključiti tudi na podlagi vsebine obrazca »Priglasitev davčne obravnave ob prenehanju opravljanja dejavnosti in nadaljevanje po drugi osebi«. Obrazec namreč alternativno (med drugimi izjavami) omogoča tudi izjavo (zavezanca, ki preneha opravljati dejavnost), da je z opravljanjem dejavnosti prenehal zaradi prenosa podjetja ali dela podjetja na zakonca, otroka, posvojenca ali pastorka. Glede na navedeno menim, da je ob izpolnjevanju drugih pogojev skladno z ZDOH-2 davčno nevtralen prenos dejavnosti na hčerko mogoč.


Avtor: Sandi Mrvar