Informacije in pomoč

Registracija vozil in režijski stroški


Družbo nadalje zanima, v primeru, da pri neobdavčenem prometu (družba opravlja storitve registracije vozil) ne izračunava odbitnega deleža, kako je s stroški, ki se nanašajo na prihodke iz naslova neobdavčenega prometa (storitev registracije vozil), kajti v teh primerih  se razume, da se ne sme odbijati vstopnega DDV ?

Kako se določi ključ za razdelitev režijskih stroškov (voda, ogrevanje, elektrika itd….) ?

Registracija vozil se obravnava kot promet, ki je izven sistema DDV, zato se tak promet ne izkazuje v evidencah za DDV (NE  evidentirate ga med oproščen promet).

V tem delu namreč oseba, ki je  sicer registrirana za namene DDV, ima ID za namene DDV, ne šteje za ID zavezanca za DDV in od tako opravljenega prometa nima pravice do odbitka vstopnega DDV.

Vsled tem navedbam tako predlagam, da za vsako dejavnost posebej v knjigovodstvu vzpostavite posebno evidenco, tako da vodite promet, ki se nanaša na obdavčeno dejavnost posebej, posebej vodite promet, ki je oproščen plačila DDV (zavarovalniške storitve) in posebej promet, ni v sistemu DDV (storitev registracije vozil). Temu ustrezno po ključu razdelite tudi skupne režijske stroške in jih po dejavnostih tudi vodite posebej.

V kolikor to ni mogoče, delež vstopnega DDV razdelite po formuli (65. člen ZDDV-1).

Odbitni delež se računa kot razmerje med obdavčenim in oproščenim prometom in sicer za obdobje preteklega leta jan. – dec.  seštejete ustrezne oznake v informacijskem delu obrazca DDV-O:

            zap. oznaka 11, 12, 13, 15, 16 in 17/ seštevek števca +zap. ozn. 14

in ustrezno odšteje promet, ki se nanaša na prodajo opreme, prihodke od finančnih storitev in prihodke od prodaje nepremičnin.

Rezultat se pomnoži s 100 in  zaokroži na celo število navzgor.

V tem deležu poračunavate DDV po vseh prejetih računih, ne glede na to, na katero dejavnost se nanašajo.

V primeru, da pa lahko znotraj knjigovodstva zagotovite ločene evidence in s tem »prihranite DDV«, (glede na vaš izračun je večji efekt v poračunu DDV kot bi bil z uporabo deleža) , uporabljate tak način poračunavanja DDV.


Avtor: Erika Režek