Informacije in pomoč

Družba poleg obdavčenega prometa opravlja tudi oproščen promet iz naslova provizij od sklenjenih zavarovanj na tehničnih pregledih. Zanima jo ali mora na osnovi 105. člena Pravilnika o izvajanju ZDDV izračunati odbitni delež ?


Po določbah 1. odst. 65. člena ZDDV-1 velja, da se za blago in storitve , ki jih davčni zavezanec potrebuje tako za transakcije, pri katerih se DDV lahko odbija, kot za transakcije, za katere se DDV ne sme odbiti, lahko odbije samo tak delež DDV, ki se nanaša na obdavčene transakcije.  Ta delež se določi za vse transakcije, ki jih opravi davčni zavezanec in sicer se določi kot razmerje med obdavčenim in oproščenim prometom (v števcu skupni znesek letnega prometa brez DDV, ki se nanaša na transakcije, pri katerih je DDV odbiten, v imenovalec pa znesek, ki je vključen v števec in skupni znesek letnih transakcij, pri katerih DDV ni odbiten, vključno s subvencijami, razen tistih, ki so neposredno povezane s ceno blaga ali storitev. V znesek prometa pa se ne všteva prodaja osnovnih sredstev, znesek priložnostnih transakcij z nepremičninami in finančnimi transakcijami, tudi priložnostnimi).

Odbitni delež za tekoče leto se začasno določi na podlagi podatkov o transakcijah v preteklem letu. Če v preteklem letu ni bilo takih transakcij ali če so bile neznatne, odbitni delež začasno določi davčni organ na podlagi napovedi davčnega zavezanca o predvidenih transakcijah.

Odbitki, opravljeni na podlagi takega začasnega deleža, se morajo popraviti, ko se v naslednjem letu ugotovi oz. določi končni odbitni delež za preteklo leto.

Davčni zavezanec  lahko ravna po 105. členu Pravilnika o izvajanju ZDDV-1 tako, da odbija DDV po dejanskih podatkih (posebej odbija DDV za obdavčeno in posebej za oproščeno dejavnost), če v svojem knjigovodstvu ali izvenknjigovodski evidenci zagotovi podatke o celotnem zaračunanem DDV (na prejetih računih in ob uvozu) in znesku DDV, za katerega se prizna pravica do odbitka. Možnost, ki mu jo ponuja to določilo je tudi ta (3. alineja), da določi znesek DDV z uporabo več odbitnih deležev, ločeno za vsako področje svoje dejavnosti (glede na standardno klasifikacijo dejavnosti). V tem primeru je dolžna izbrani način določanja odbitnega deleže vsaj 15 dni pred pričetkom novega davčnega obdobja, priglasiti davčnemu organu.

Glede na ta določila tako predlagam, da ugotovite kakšen je delež oproščenega prometa in tako bodisi ugotavljate delež vstopnega DDV z uporabo formule po 65. členu ZDDV-1 oz. v knjigovodstvu vzpostavite ločene evidence, za obdavčen in za oproščen promet posebej in poračunavate DDV zgolj za dejavnost, ki je obdavčena z DDV.


Avtor: Erika Režek