Informacije in pomoč

Neevidentiranje opravljenih storitev


Pri malem davčnem zavezancu z dejavnostjo cestnega tovornega prometa in splošnih gradbenih del je bil opravljen davčni inšpekcijski nadzor obračunavanja davka na dodano vrednost (DDV) in davka od dohodkov pravnih oseb.

Zavezanec za davek je postopek davčnega inšpekcijskega nadzora skušal ovirati tako, da ni dostavil vse zahtevane poslovne dokumentacije in ni hotel dajati pojasnil ter drugih zahtevanih podatkov. Zaradi navedenega je davčni organ pridobil podatke in poslovno dokumentacijo pri njegovih poslovnih partnerjih.

V postopku davčnega inšpekcijskega nadzora je bilo ugotovljeno, da zavezanec za davek del opravljenih storitev ni evidentiral v svoje poslovne knjige in zato tudi ni plačal ustreznih predpisanih dajatev.

Večina nepravilnosti je bila ugotovljena pri inšpiciranju DDV, najbolj pogoste nepravilnosti pa so bile:

  • v obračunih DDV-O ni izkazal vsega opravljenega obdavčljivega prometa,
  • v obračunih DDV-O je izkazal svoje izdane račune po zneskih, ki so bili pozneje (neutemeljeno) popravljeni na nižje vrednosti,
  • zavezanec za davek si je dvakrat upošteval vstopni DDV od nabave prevoznega sredstva (enkrat po pogodbi, drugič po računu),
  • v obračunih DDV-O ni izkazal prometa od prodaje opredmetenih osnovnih sredstev, pri katerih je bil obračunan DDV,
  • v obračunih DDV-O ni izkazal podpisanih dobropisov lizingodajalcem, ko so mu jih ti sestavljali pri odstopu od pogodb oziroma pri zasegu vozil zaradi neplačevanja obrokov, zaradi katerih bi moral zavezanec za davek zmanjšati odbitek vstopnega DDV od nabave teh opredmetenih osnovnih sredstev,
  • v obračunih DDV-O je uveljavil odbitek vstopnega DDV od nabave opredmetenega osnovnega sredstva, kljub temu da prenos dejansko ni bil opravljen,
  • v obračunih DDV-O si je upošteval odbitek vstopnega DDV od storitev, ki niso bile namenjene opravljanju dejavnosti.

Pri inšpiciranju davka od dohodkov pravnih oseb je bilo ugotovljeno, da zavezanec za davek ni v celoti knjižil prihodkov od opravljenih storitev, med odhodke pa je knjižil izdatke za storitve, ki niso bile pogoj za opravljanje dejavnosti.

V obračunu davka od dohodkov pravnih oseb ni upošteval povečanja davčne osnove zaradi prodaje opredmetenih osnovnih sredstev, od nabave katerih je izkoristil davčno olajšavo od investiranja v opredmetena osnovna sredstva.

Zaradi ugotovitev davčne inšpekcije je bila zavezancu za davek naložena obveznost za DDV v skupnem znesku 89.717,91 € in obveznost za davek od dohodkov pravnih oseb v skupnem znesku 47.571,36 €.

(Vir: spletna stran DURS-a – Davčni bilten)


Avtor: Darko Bohte