Informacije in pomoč

Kako v poslovnih knjigah in kako z davčnega vidika obravnavati življenjska zavarovanja, pri katerih je sklenitelj zavarovanja davčni zavezanec pravna ali fizična oseba, ki opravlja dejavnost, hkrati je ta davčni zavezanec tudi upravičenec oziroma prejemnik zavarovalne vsote po preteku zavarovalne dobe ali ob nastanku zavarovalnega primera


Glede na različne oblike sklenjenih zavarovanj (kakor so naložbeno življenjsko zavarovanje, managersko življenjsko zavarovanje, življenjsko zavarovanje z udeležbo pri dobičku, ipd.) je treba vsak primer obravnavati posebej glede na njegovo vsebino. Pojasnilo DURS, št. 091-17/2006, 28. 7. 2006 je naslednje:

Pri večini življenjskih zavarovanj plačuje zavarovalec premije v mesečnih ali letnih obrokih za obdobje praviloma nad 10 let ali plača neki znesek kot enkratno vplačano premijo. Zavarovalec je udeležen pri vsakoletnem dobičku različnih vrst zavarovanj zavarovalnice po kriterijih, ki jih sprejme zavarovalnica. Vsakoletni delež udeležbe se pretvori v dodatno zavarovalno vsoto iz naslova dobička (donosa), ki se izplača ob nastopu zavarovalnega primera skupaj z izplačilom zavarovalne vsote življenjskega zavarovanja.

Glede na navedeno se vplačane premije za življenjsko zavarovanje v poslovnih knjigah davčnega zavezanca ne izkazujejo kot odhodek oziroma strošek, saj to niso plačila, ki bi zmanjševala premoženje davčnega zavezanca (če je upravičenec zavarovalne vsote davčni zavezanec, ki je premijo vplačal). Davčni zavezanec bo vsekakor upravičen do zavarovalne vsote po preteku zavarovalne dobe ali ob nastanku zavarovalnega primera.

Navedeni plačani zneski imajo po vsebini naravo naložbe, saj bodo iz njih pritekale gospodarske koristi, povezane z njo, zato morajo biti izkazani v poslovnih knjigah davčnega zavezanca kot dolgoročne terjatve do zavarovalnice (razred 0). Le tako davčni zavezanec pravilno izkazuje svoje premoženje v poslovnih knjigah in ob nastanku zavarovalnega primera oziroma ob izteku zavarovalne dobe zahteva pogodbeno obveznost zavarovalnice (zavarovalno vsoto), ki vključuje tudi donose. Ob prejemu zavarovalne vsote se razlika med prejetim zneskom in izkazano vrednostjo naložbe v poslovnih knjigah zavezanca evidentira kot finančni prihodek.

To pojasnilo se uporablja za davčno leto 2006 in za zavarovanja, sklenjena od 1. 1. 2006 dalje. Za zavarovanja, sklenjena pred 1. 1. 2006, se davčni zavezanci lahko odločijo, ali bodo vplačane zavarovalne premije izkazovali kot odhodke tekočega leta ali kot dolgoročno terjatev.


Avtor: mag. Lidija Robnik