Informacije in pomoč

Davčni vidik prenosa blaga iz druge države članice z namenom skladiščenja blaga v Sloveniji


Odgovor:

Skladno z določili 7.a člena Zakona o davku na dodano vrednost DDV, se za prenos blaga v drugo državo članico šteje tudi prenos blaga, ki ga opravi davčni zavezanec iz svojega podjetja, v drugo državo članico. Tak promet se po ZDDV šteje za obdavčljiv v Sloveniji, zato se mora tuja oseba, ki opravi tak prenos blaga iz svojega podjetja, oz. iz države članice, družba A iz Hrvaške z avstrijsko ID številko za DDV, v skladišče v Sloveniji, identificirati za namene DDV v Sloveniji.

Tuja oseba, ki v skladu s predpisi ni dolžna ustanoviti podružnice, bo pa opravila promet blaga v Sloveniji, se po 2. odst. 27. člena Pravilnika o izvajanju ZDDV (Ur.l. RS št. 4/99 s spremembami in dopolnitvami) identificira za namene DDV v Sloveniji in lahko imenuje davčnega zastopnika, ki v njenem imenu izpolnjuje obveznosti, določene z ZDDV in Pravilnikom o izvajanju ZDDV.

Tuja oseba mora v skladu z 58. členom ZDDV davčnemu organu prijaviti, da pridobiva blago znotraj Skupnosti, in kot tuji davčni zavezanec pridobiti slovensko identifikacijsko številko za DDV na podlagi 59. člena ZDDV.

Davčni zavezanec, ki opravi promet za katerega velja identifikacija za DDV v Sloveniji, se mora temu ustrezno v Sloveniji identificirati (registrirati) za namene DDV; (pridobiti davčno številko in identifikacijsko številko za DDV). Tak davčni zavezanec mora skladno zakonodaji države članice izdajati račune, zavezan je vodenju davčnih evidenc, davčnemu organu mora oddajati poročila, če eventualno ne izpolnjuje vseh z zakonom predpisanih določil, pa je povrhu lahko še kaznovan za storjeni davčni prekršek.

V kolikor tuja oseba imenuje davčnega zastopnika, je davčni zastopnik dolžan izpolnjevati vse davčne obveznosti (28. člen Pravilnika) in je solidarno odgovoren za plačilo DDV. V kolikor davčni zastopnik ne izpolnjuje vse davčne obveznosti mu lahko davčni organ prepove nadaljnje zastopanje.

Postopek registracije tuje oseb v Sloveniji

  • Vpis v davčni register

V skladu z 42. členom Zakona o davčni službi, se mora med drugim v davčni register vpisati  tudi tuja prav oseba, ki nima sedeža ali druge registrirane oblike v Republiki Sloveniji, če opravlja dejavnost v Republiki Sloveniji.

Postopek vpisa poteka tako, da se:

  1. izpolni obrazec DR04/2a – Vpis tuje prave osebe (obrazec se pridobi na pristojnih davčnih uradih). V obrazcu je potrebno obvezno izpolniti razlog vpisa;
  2. k izpolnjenemu obrazcu se priloži izpisek iz sodnega registra v matični državi, ki dokazuje, da opravlja dejavnost v državi, kjer ima sedež  in prevod tega izpisa v slovenski jezik,
  3. dokazilo o vpisu matične družbe v davčne evidence v tujini, iz katerega je razviden status matičnega podjetja v tujini oziroma njena identifikacijska številka za davčne zadeve in prevod tega dokazila v slovenski jezik,
  4. pooblastilo za zastopanje, v kolikor vpis v davčni register namesto tuje oseba ureja slovenska pravna oziroma fizična oseba.

Davčni organ na podlagi tako predložene dokumentacije skladno z  Zakonom o davčni službi in Zakonom o splošnem upravnem postopku, tuji pravni osebi izda potrdilo, da je vpisana v davčni register pod davčno številko, ki ji jo davčni organ izda s tem potrdilom.

Ko je tuja oseba tako vpisana v davčni register, ima davčno številko, nadalje lahko vloži vlogo za registracijo tujih oseb za DDV.

  • Registracija tujih oseb za DDV

V skladu z 58. členom ZDDV in 181. in 182.a členom Pravilnika o izvajanju ZDDV mora tuja oseba, najpozneje 15 dni preden bo opravila obdavčeno dobavo davčnemu organu  predložiti zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV. V prijavi za registracijo mora navesti podatke, ki so predpisani z obrazcem DDV-P3 (obrazec vam pošiljam v prilogi).

Davčni organ tudi osebi izda ID za DDV najkasneje do dneva, ko bo tuja oseba opravila obdavčeno dobavo in ga je navedla v zahtevku za izdajo ID št. Za namene  DDV.

Postopek registracije poteka na naslednji način:

  • izpolni se obrazec DDV-P3
  • dokazilo o vpisu matične družbe v davčne evidence v tujini, iz katerega je razviden status matičnega podjetja v tujini oziroma njena identifikacijska številka za davčne zadeve in prevod tega dokazila v slovenski jezik,
  • potrdilo o vpisu v davčni register v Sloveniji,
  • k izpolnjenemu obrazcu se priloži izpisek iz sodnega registra v matični državi, ki dokazuje, da opravlja dejavnost v državi, kjer ima sedež  in prevod tega izpisa v slovenski jezik,
  • priložiti je potrebno pogodbo ali predpogodbo ali drugo dokazilo iz katerega je razvidno, da namera ta oseba opravljati dejavnost v Sloveniji,
  • v primeru, da ta tuja oseba v Sloveniji nima podružnice in ne imenuje davčnega zastopnika, je dolžna določiti oziroma pooblastiti pooblaščenca za vročitve (k naštetim dokumentom se predloži še pooblastilo tuje osebe s katerim pooblašča slovensko pravno osebo, da v imenu in za račun tuje družbe izpolnjuje in prejema dokumente v Republiki Sloveniji v skladu z določbami 4. odstavka 89. člena Zakona o splošnem upravnem postopku. To pooblastilo mora biti prevedeno tudi v slovenski jezik.

Tuja oseba tako postane davčni zavezanec za DDV z dnem, ki ji ga določi davčni organ v odločbi in sicer najkasneje do dneva, ko ta oseba opravi promet v Sloveniji. Tuja oseba oziroma njen pooblaščenec lahko sama določi datum s katerim želi biti vpisana v register zavezancev za DDV. In ga kot takega navede na obrazcu DDV-P3.

Tuja oseba je z dnem vpisa oziroma z dnem s katerim je (bo) identificirana za namene DDV dolžna poslovati skladno z določili ZDDV tako, da za dobave na ozemlju Slovenije obračunava DDV, promet z državami članicami EU oziroma s tretjimi državami pa presoja na način, določen v ZDDV.


Avtor: Erika Režek