Informacije in pomoč

Brezplačna revija


Zakon o davku na dodano vrednost (UL RS, številka 21/2006 – ZDDV-UPB4) v 24. členu določa, da se DDV obračunava in plačuje po stopnji 20 % od vsakega prometa blaga, storitev in uvoza blaga, razen od prometa blaga, storitev in uvoza blaga, za katerega je s tem zakonom določeno, da se ne obračunava in plačuje DDV ter od prometa blaga, storitev in uvoza blaga, za katerega je predpisana nižja stopnja DDV.

ZDDV v 6. točki 25. člena določa, da se po stopnji 8,5 % obračunava in plačuje DDV od knjig (vključno z brošurami, letaki in podobnim tiskanim materialom, otroškimi slikanicami ter otroškimi knjigami za risanje in barvanje, tiskanimi notami ter notnimi rokopisi, zemljevidi ter hidrografskimi in podobnimi kartami), časopisov in periodičnih publikacij (vključno s knjižnično izposojo teh gradiv, če le-ta ni oproščena plačila DDV v skladu s 26. členom tega zakona) razen tistih, ki v celoti ali v večini vključujejo reklamne vsebine. Pravilnik o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost (UL RS, številka 17/2004 do 10/2006) v 57. členu določa, da se med izdelke iz 6. točke 25. člena ZDDV uvrščajo:

  • tiskane knjige, brošure, letaki in podobno gradivo (tarifna oznaka 4901)
  • časopisi, revije in druge periodične publikacije (tarifna oznaka 4902),
  • otroške slikanice (tarifna oznaka 4903),
  • glasbena dela (tarifna oznaka 4904 00 000),
  • zemljevidi ter hidrografske in podobne karte vseh vrst (tarifna oznaka 4905).

Če se torej neki kombiniran izdelek lahko uvrsti pod navedene tarifne oznake 57. člena PZDDV, je možna uporaba nižje stopnje DDV.

Če kombiniranega izdelka ni možno kot enega izdelka uvrstiti v tarifno oznako kombinirane nomenklature carinske tarife, za katero je predpisana nižja stopnja, se pri zaračunavanju uporabi splošna stopnja DDV, to je 20 %. Prodajalec pa lahko na računu kot podatek o vrsti izdelka, ki se sicer ne prodaja posamezno in pomeni celoto, navede ločeno vsak izdelek in pri tem uporabi za vsak izdelek svojo stopnjo.

Če je to brezplačna revija in je cena revije 0 SIT, pa velja naslednje:

ZDDV v prvem odstavku 5. člena določa, da se za uporabo blaga šteje uporaba blaga (tako za poslovne kakor tudi za neposlovne namene), ki je del poslovnih sredstev davčnega zavezanca za zasebne namene ali za zasebne namene njegovih zaposlenih, brezplačna odtujitev tega blaga ali odtujitev blaga za zmanjšano plačilo ali kakršnakoli uporaba blaga za druge namene, kot za namene opravljanja njegove dejavnosti, če je bil od tega blaga oziroma dela blaga v celoti ali deloma odbit vstopni DDV. Medtem ko po drugem odstavku 5. člena ZDDV za promet blaga, opravljen za plačilo, ne velja brezplačno dajanje poslovnih vzorcev v razumnih količinah kupcem ali bodočim kupcem, če jih ti ne dajo v prodajo oziroma so v takšni obliki, da ni mogoče, da se  prodajajo, prav tako tudi ne dajanje daril manjših vrednosti v okviru opravljanja dejavnosti davčnega zavezanca, če se dajejo le občasno in če se ne dajejo istim osebam. Za darila manjših vrednosti se štejejo darila, pri katerih vrednost posameznega darila ne preseže 2.000,00 SIT in če v skladu z določili 16. člena PZDDV z izročitvijo blaga ne nastane obveznost protidobave oziroma protistoritve prejemnika blaga.

Če se torej revija daje le občasno in ne istim osebam, vrednost brezplačne revije, pa je nižja od 2.000,00 SIT, se od revije ne obračuna DDV.

Ob predpostavki, da se revija ne daje le občasno, pa menim, da niso izpolnjeni pogoji za izjemo iz drugega odstavka 5. člena ZDDV. Takrat se obračuna DDV od revije po stopnji 8,5 %, če so seveda izpolnjeni pogoji iz 6. točke 25. člena ZDDV ter 57. člena PZDDV.


Avtor: Darko Bohte