Informacije in pomoč

Davčni zavezanec izdaja račune v EUR tujim in slovenskim poslovnim partnerjem: katere račune je potrebno od 1.3.2006 izdajati v obeh valutah?


Zakon o dvojnem označevanju cen v tolarjih in evrih (Ur.l. RS št. 101/05) ureja obveznost informativnega dvojnega in dvojnega označevanja cen blaga in storitev, ki jih podjetja ponujajo potrošnikom v času uvajanja evra kot zakonitega plačilnega sredstva v Republiki Sloveniji (1. člen ZDOCTE).

Skladno z 2. členom tega zakona je namen informativnega dvojnega in dvojnega označevanja cen:
    1. omogočiti urejen prehod zamenjave denarne enote Republike Slovenije;
    2. postopno prilagajanje in priprava potrošnikov na vrednotenje cen blaga in storitev v evrih;

   3. s primerljivostjo cen preprečiti zvišanje inflacije zaradi uvedbe evra.

Posamezni izrazi, uporabljeni v tem zakonu so opredeljeni v 3. členu in imajo naslednji pomen (navajam le pojem potrošnik in podjetje), ostali pojmi so opisani v navedenem členu:

  • »potrošnik« je fizična oseba, ki pridobiva ali uporablja blago in storitve za namene izven svoje poklicne ali pridobitne dejavnosti,
  • »podjetje« je pravna ali fizična oseba, ki opravlja dejavnost ponujanja blaga in storitev, ne glede na pravnoorganizacijsko obliko ali lastninsko pripadnost.

Skladno s 6. členom tega zakona morajo podjetja prodajne cene za blago in storitve, ki jih ponujajo potrošnikom, označevati v obdobju informativnega dvojnega, tj. od 1.3.2006 in dvojnega označevanja cen, tj. do dneva uvedbe evra, v obeh valutah. Cena, označena v drugi valuti, je informativnega značaja.

Zakon določa tudi izjeme za katere ni potrebno dvojno označevanje cen in so kot take naštete v 7. členu ZDOCTE. Prav tako je bil v Ur. l. RS št. 20/06 z dne 24.2.2004 objavljen Pravilnik o načinu dvojnega označevanja cen blaga in storitev v tolarjih in evrih po posameznih vrstah in načinih ponujanja blaga in storitev, ki določa ustrezne ukrepe, s katerimi se doseže namen informativnega dvojnega označevanja cen v SIT in EUR za podjetja, katerim bi tako označevanje povzročalo tehnično ali gospodarsko obremenitev.

V pravilniku so naštete mejne prodajalne, Cestninske postaje, letalski prevoz potnikov, železniški promet, avtobusni in taksi prevoz.

Kot izhaja iz vsebine 1. člena ZDOCTE in definicije pojmov 3. člena tega zakona, zakon ureja odnose med podjetji in potrošniki – fizičnimi osebami, kjer morajo podjetja prodajne cene za blago in storitve, ki jih ponujajo potrošnikom označevati v obdobju dvojnega in informativnega dvojnega označevanja cen v obeh valutah.

V kolikor ni fizične osebe na drugi strani kot kupca, potem dvojno označevanje še ni potrebno.

To pomeni, da pri sklepanju naročniških razmerij s poslovnimi uporabniki, cen ni treba dvojno označevati.

Če podjetje želi dvojno označevati cene tudi pri sklepanju naročniških razmerij s poslovnimi uporabniki, s tem ne krši področne zakonodaje in je to njegova poslovna politika.


Avtor: Erika Režek